Przygotuj się na:

ZMIANY I UTRUDNIENIA NA GÓRCZEWSKIEJ

Od nocy z 31 maja na 1 czerwca ruch w obu kierunkach będzie odbywał się jezdnią w kierunku centrum.

  Radni PiS: "Żądamy powrotu krzyża"

  TVN Warszawa | Najnowsze

  Autor:
  kz/r
  Źródło:
  tvnwarszawa.pl
  UMUrząd stanu cywilnego Białołęka

  Kilkadziesiąt osób z krzyżami i różańcami w rękach przyszło na zwołaną w białołęckim ratuszu sesję. Radni mieli rozmawiać o zdjęciu krzyża z sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Do posiedzenia jednak nie doszło, sesję zbojkotowali radni Platformy Obywatelskiej. 

  O sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl na początku października. Miejska radna Agata Diduszko-Zyglewskia (Koalicja Obywatelska) otrzymała wtedy sygnał od mieszkańców, którzy mieli zastrzeżenia do krzyża wiszącego w białołęckim urzędzie stanu cywilnego. Niedługo później krzyż został zdjęty.

  Jednak jego powrotu wciąż domaga się część mieszkańców oraz radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy poprosili o zwołanie sesji w tej sprawie.

  Bojkot PO

  Sesja miała odbyć się w piątek. W sali siedzieli już radni Prawa i Sprawiedliwości, kilkudziesięciu obrońców krzyża oraz radny z ramienia Lewicy Filip Pelc – który – jak mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl, powrotu krzyża nie popiera. Posiedzenie zbojkotowali jednak radni Platformy Obywatelskiej.

  - Sesja nie odbyła się z powodu braku kworum – mówi nam Pelc.

  Radni nie mieli okazji odnieść się wiec do stanowiska w sprawie "natychmiastowego powrotu krzyża", przygotowanego już przez radnych PiS.

  Co proponowali?

  "Żądamy powrotu krzyża" – czytamy w projekcie stanowiska. Jego twórcy powoływali się przy tym na "argumenty natury prawnej oraz wynikające z tradycji lokalnej".

  Jak wskazali "Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 roku nie wprowadza zasady "świeckości" państwa, natomiast potwierdza jego bezstronność w sprawach światopoglądowych i religijnych".

  "W minionym stuleciu zasada "świeckości" była jednym z fundamentów ustrojowych ZSRR, a w ślad za tym wszystkich krajów tak zwanej demokracji ludowej. Dziś w tym rejonie Europy powstała jedynie w konstytucji białoruskiej" – napisali.

  "Dla większości ludzi krzyż jest symbolem miłosierdzia, solidarności i poświecenia. Wartości takie jak tolerancja, braterstwo i sprawiedliwość społeczna narodziły się właśnie na gruncie chrześcijaństwa. Szanując różnorodność poglądów i dróg życiowych, w imieniu mieszkańców, żądamy powrotu krzyża" – czytamy dalej.

  Stanowiska nie udało się jednak się przedstawić.

  Kolejna próba

  A to nie pierwsza próba zwołania sesji w tej sprawie. Radni PiS posiedzenie zwołali również w październiku. Wtedy też zabrakło kworum.

  Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. "Będziemy promowali tolerancję":

  Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. "Będziemy promowali tolerancję"

  "Warszawa musi być miastem przyjaznym i tolerancyjnym" TVN24
  wideo 2/4

  Źródło: tvnwarszawa.pl

  Autor:kz/r

  Źródło zdjęcia głównego: UM