Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ochocie i Ursynowie

Na Ochocie startują prace poprzedzające przebudowę niebezpiecznego skrzyżowania Grójeckiej z Harfową i Racławicką Z kolei w weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Radni PiS: "Żądamy powrotu krzyża"

TVN Warszawa | Najnowsze

Autor:
kz/r
Źródło:
tvnwarszawa.pl
UMUrząd stanu cywilnego Białołęka

Kilkadziesiąt osób z krzyżami i różańcami w rękach przyszło na zwołaną w białołęckim ratuszu sesję. Radni mieli rozmawiać o zdjęciu krzyża z sali ślubów Urzędu Stanu Cywilnego. Do posiedzenia jednak nie doszło, sesję zbojkotowali radni Platformy Obywatelskiej. 

O sprawie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl na początku października. Miejska radna Agata Diduszko-Zyglewskia (Koalicja Obywatelska) otrzymała wtedy sygnał od mieszkańców, którzy mieli zastrzeżenia do krzyża wiszącego w białołęckim urzędzie stanu cywilnego. Niedługo później krzyż został zdjęty.

Jednak jego powrotu wciąż domaga się część mieszkańców oraz radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy poprosili o zwołanie sesji w tej sprawie.

Bojkot PO

Sesja miała odbyć się w piątek. W sali siedzieli już radni Prawa i Sprawiedliwości, kilkudziesięciu obrońców krzyża oraz radny z ramienia Lewicy Filip Pelc – który – jak mówi w rozmowie z tvnwarszawa.pl, powrotu krzyża nie popiera. Posiedzenie zbojkotowali jednak radni Platformy Obywatelskiej.

- Sesja nie odbyła się z powodu braku kworum – mówi nam Pelc.

Radni nie mieli okazji odnieść się wiec do stanowiska w sprawie "natychmiastowego powrotu krzyża", przygotowanego już przez radnych PiS.

Co proponowali?

"Żądamy powrotu krzyża" – czytamy w projekcie stanowiska. Jego twórcy powoływali się przy tym na "argumenty natury prawnej oraz wynikające z tradycji lokalnej".

Jak wskazali "Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 1997 roku nie wprowadza zasady "świeckości" państwa, natomiast potwierdza jego bezstronność w sprawach światopoglądowych i religijnych".

"W minionym stuleciu zasada "świeckości" była jednym z fundamentów ustrojowych ZSRR, a w ślad za tym wszystkich krajów tak zwanej demokracji ludowej. Dziś w tym rejonie Europy powstała jedynie w konstytucji białoruskiej" – napisali.

"Dla większości ludzi krzyż jest symbolem miłosierdzia, solidarności i poświecenia. Wartości takie jak tolerancja, braterstwo i sprawiedliwość społeczna narodziły się właśnie na gruncie chrześcijaństwa. Szanując różnorodność poglądów i dróg życiowych, w imieniu mieszkańców, żądamy powrotu krzyża" – czytamy dalej.

Stanowiska nie udało się jednak się przedstawić.

Kolejna próba

A to nie pierwsza próba zwołania sesji w tej sprawie. Radni PiS posiedzenie zwołali również w październiku. Wtedy też zabrakło kworum.

Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. "Będziemy promowali tolerancję":

Trzaskowski podpisał deklarację LGBT+. "Będziemy promowali tolerancję"

"Warszawa musi być miastem przyjaznym i tolerancyjnym" TVN24
wideo 2/4

Źródło: tvnwarszawa.pl

kz/r