Najnowsze

Radni zdecydowali o nazwach stacji metra na Targówku

Najnowsze

Autor:
dg/b
Źródło:
tvnwarszawa.pl
Miasto Stołeczne Warszawa/Facebook Tarcza TBM Maria rozpoczęła pracę

Podczas czwartkowej sesji warszawscy radni zdecydowali, że przyjęte roboczo nazwy, czyli Zacisze, Kondratowicza oraz Bródno nie będą zmieniane.

Rada Warszawy przyjęła nazwy, które były rekomendowane przez komisję nazewnictwa, a projekt wniesiono bez poprawek. Przyjęte nazwy to Zacisze dla stacji C19 pod ulicą Figara, w pobliżu skrzyżowania z Codzienną, Kondratowicza dla stacji C20 przy skrzyżowaniu Malborskiej i Kondratowicza oraz Bródno dla stacji C21 przy skrzyżowaniu Kondratowicza i Rembielińskiej.

W przypadku dwóch nazw: Zacisze i Bródno nie było wątpliwości. Te pojawiły się wcześniej przy nazwie Kondratowicza. Jej zmiany na Targówek-Ratusz chcieli radni dzielnicy.

Stołeczni radni już raz zmieniali zdanie w ostatniej chwili przy nadaniu nazwy stacji metra w tej dzielnicy. Chodzi o otwartą we wrześniu ubiegłego roku stację "Targówek Mieszkaniowy", która wcześniej była po prostu "Targówkiem". Radni zdecydowali się na zmianę już po montażu tablic testowych. Uznali wówczas, że nazwa "Targówek" jest zbyt ogólna, a stacja nie znajduje się w centrum dzielnicy - tylko na osiedlu.

Nazwa Kondratowicza ostatecznie ocalała.

Co się dzieje na budowie?

Jak informował w ubiegłym tygodniu ratusz, prace na drugiej linii metra postępują. Tarcza TBM Maria, drążąca tunel, osiągnęła już niemal połowę długości trasy, a tarcza Anna zakończyła pierwszy odcinek - pomiędzy stacją Kondratowicza a Bródno. Obecnie przechodzi prace serwisowe. Docelowo tarcze wydrążą dwa tunele o długości blisko trzech kilometrów. Urzędnicy zakładają, że prace w ramach tego etapu zakończą się jeszcze w tym roku.

Pierwotnie termin oddania nowych stacji był planowany na wrzesień 2021, jednak wykonawca zwrócił się o jego wydłużenie o 10 miesięcy. Powodem opóźnienia okazały się m.in. braki kadrowe wywołane pandemią COVID-19.

Rozbudowa drugiej linii metratvnwarszawa.pl

Autor:dg/b

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: UM