Przygotuj się na:

44. MARATON WARSZAWSKI

W niedzielę tysiące biegaczy pobiegnie w Maratonie Warszawskim. Wydarzeniu będą towarzyszyć także inne biegi. Starty zaplanowane są z Konwiktorskiej, a trasy obejmą Łazienki Królewskie, Stare Miasto, warszawską Pragę, a także Żoliborz czy Bielany. Multimedialny Park Fontann przemieni się w strefę kibicowania.

Najnowsze

Podwyżki za parkowanie w płatnej strefie weszły w życie

Najnowsze

Autor:
mg
Źródło:
PAP
ZDMStrefa płatnego parkowania (zdjęcie ilustracyjne)

Postój w strefie płatnego parkowania od 15 sierpnia jest droższy. Teraz pierwsza godzina parkowania to koszt 4,50 zł, zamiast 3,90 zł. Wzrosły także opłaty za każde kolejne godziny postoju. Podwyżki są wynikiem uchwały podjętej w czerwcu przez Radę Warszawy.

W Warszawie obowiązują nowe stawki opłat za postój w strefie płatnego parkowania. Wzrosła także opłata dodatkowa, naliczana kierowcom, którzy nie zapłacili za parkowanie - poinformował Zarząd Dróg Miejskich.

Każda godzina postoju droższa

Obecnie za pierwszą godzinę parkowania kierowcy zapłacą 4,50 zł. Do tej pory było to 3,90 zł. Druga godzina postoju to teraz koszt 5,40 zł, zamiast 4,60 zł. Trzecia to wydatek 6,40 zł, wcześniej było to 5,50 zł. Z kolei czwarta i każda kolejna godzina parkowania kosztuje 4,50 zł, zamiast 3,90 zł.

Opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego są pobierane od poniedziałku do piątku w godzinach 8-20. Przy nowo obowiązujących stawkach opłata za całodzienne parkowanie - 12 godzin postoju - wynosić będzie 56,80 zł. Przed wejściem w życie podwyżek opłat za takie samo parkowanie kierowcy płacili 49,10 zł.

Wzrosła też opłata dodatkowa za nieopłacenie postoju. Wynosi ona teraz 300 zł (zamiast 250 zł), przy czym wniesiona w ciągu 7 dni jest mniejsza o 100 zł.

Trzaskowski: nie chcę aby podwyżka była mocno odczuwalna

Świąteczny poniedziałek, 15 sierpnia był pierwszym dniem obowiązywania nowych, wyższych opłat za parkowanie. Decyzję o podwyżce podjęła 9 czerwca Rada Warszawy. Za przyjęciem tego projektu było 38 radnych, przeciw 17, a dwóch wstrzymało się od głosu.

Przed czerwcową sesją Rady Warszawy głos zabrał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, argumentując potrzebę podwyżek. - To jest waloryzacja, którą zapowiadamy od wielu, wielu miesięcy. To całkowicie naturalne, że te ceny rosną, chociaż w niewielkim stopniu. Jeśli porównać ceny parkowania w innych polskich miastach, to te w Warszawie są dalej na bardzo niskim poziomie - powiedział. Wyjaśnił, że chce uniknąć sytuacji, kiedy to przez wiele lat nie ma żadnych podwyżek, a potem nagle podwyżka jest mocno odczuwalna. - Stąd decyzja o waloryzacji kroczącej - zaznaczył w czerwcu Trzaskowski.

Wzrost opłat za parkowanie spowodowany wzrostem płac

- W 2020 r. kiedy ustalana była poprzednia wysokość stawki, radni określili ją na poziomie 0,15 procent minimalnego wynagrodzenia (taki limit wynika z ustawy o drogach publicznych). Wraz ze wzrostem płac opłata za parkowanie przestaje spełniać swoją funkcję, ponieważ staje się relatywnie niższa - poinformował Zarząd Dróg Miejskich. Argumentował, że stawki urosły o ok. 15 proc., w granicach dopuszczonych ustawowo.

Nowe stawki za parkowanie w SPPNZDM

Bilet parkingowy już niepotrzebny

Z dniem 15 sierpnia zniesiono także obowiązek wkładania papierowego biletu za szybę. Kontrolą wniesienia opłat zajmują się specjalne elektryczne samochody z systemami kamer. Analogiczny system mają też patrole piesze Zarządu Dróg Miejskich. Nie ma już zatem potrzeby wykładania biletu parkingowego za szybę samochodu.

O uchwale w sprawie podwyżek opłat w strefie płatnego parkowania pisaliśmy już wcześniej: Zmiany w strefie płatnego parkowania. Radni zagłosowali za podwyżkami

Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej
Strefa płatnego parkowania na Szczęśliwickiej Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Autor:mg

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tomasz Zieliński / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości