"Udział adwokatów w reprywatyzacji musi być wyjaśniony"

Warszawa

ShutterstockZatrzymania w sprawie reprywatyzacji

"Nikt tak bardzo jak stołeczna adwokatura nie jest zainteresowany tym, by sprawa udziału adwokatów w procesach reprywatyzacji nieruchomości została dokładnie i transparentnie wyjaśniona" - oświadczyła w poniedziałek Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie.

W poniedziałek rano CBA, na polecenie Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, zatrzymało pięć osób w śledztwie dot. reprywatyzacji nieruchomości w stolicy, m.in. znanego adwokata Roberta N. oraz byłego zastępcę dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami urzędu miasta Jakuba R.

Jak poinformowali śledczy, zatrzymanym zostaną ogłoszone zarzuty popełnienia szeregu przestępstw związanych z reprywatyzacją nieruchomości.

Postępowanie dyscyplinarne

Rzecznik Okręgowej Rady Adwokackiej (ORA) w Warszawie Michał Fertak przypomniał w komunikacie, że od kilku miesięcy Rzecznik Dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie prowadzi postępowanie dyscyplinarne służące wyjaśnieniu udziału stołecznych adwokatów w reprywatyzacji.Dodał, że rzecznik dyscyplinarny postawił już zarzuty w toczących się postępowaniach. Chodzi o listopadowe naruszenia etyki zawodowej dla mec. N., który prowadził m.in. reprywatyzację działki pod przedwojennym adresem Chmielna 70, przy Pałacu Kultury i Nauki.Jak podał Fertak, rzecznik wystąpił do Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu o udostępnienie materiałów procesowych z postępowań dot. reprywatyzacji nieruchomości warszawskich. 10 października 2016 r. śledczy poinformowali jednak, że "na obecnym etapie postępowania nie ma możliwości przekazania tych materiałów".

"Jednocześnie zapewniono nas, że prokuratorzy referenci danych spraw samodzielnie będą analizować materiał dowodowy pod kątem wystąpienia do rzecznika dyscyplinarnego naszej Izby z wnioskiem o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego" - głosi komunikat.

Naruszenie tajemnicy adwokackiej?

ORA poinformowała, że w związku z poniedziałkowymi zatrzymaniami rzecznik dyscyplinarny ponownie wystąpi o wszelkie niezbędne informacje, by je przeanalizować pod kątem czynności prowadzonych w postępowaniu dyscyplinarnym.Ponadto "przedstawiciel Okręgowej Rady Adwokackiej weźmie udział we wszystkich czynnościach, w ramach których istnieje zagrożenie naruszenia tajemnicy adwokackiej lub obrończej" - napisano w komunikacie ORA.CZYTAJ WIĘCEJ O PONIEDZIAŁKOWYCH ZATRZYMANIACH.

Zatrzymania w sprawie reprywatyzacji
TVN24

PAP/ran/r