Przygotuj się na:

Protest, koncert i dwa biegi. Objazdy i zakazy parkowania

Weekendowe utrudnienia rozpoczną się od piątkowego protestu klimatycznego. Kierowcy powinni też przygotować się na zmiany w parkowaniu związane z sobotnim koncertem kolęd na placu Zamkowym. Na Bielanach odbędą się w niedzielę dwa biegi. Spowoduje to zamknięcie części ulic.

  "Ten pedał kocha Polskę". Ulicami przeszła Parada Równości

  TVN Warszawa

  Coroczna Parada Równości TVN24
  wideo 2/3

  W sobotnie popołudnie ulicami Warszawy przeszła 18. Parada Równości. Jak informuje policja "było bardzo spokojnie".

  Uczestnicy nieśli flagi w barwach unijnych, tęczowe i KOD-u, także z logotypami partii politycznych i inicjatyw obywatelskich. Trzymali też transparenty: "Małżeństwo dla wszystkich", "Miłość zwycięża", "Pride for everyone", "Ten pedał kocha Polskę".

  Obecni byli politycy Zielonych, SLD, Nowoczesnej, Razem, Platformy Obywatelskiej - między innymi kandydat na prezydenta Warszawy Rafał Trzaskowski.

  Z kolei kandydat Zjednoczonej Prawicy Patryk Jaki oświadczył w sobotę, że ze względu na prywatne poglądy nigdy nie weźmie udziału w Paradzie Równości i nigdy nie udzieli jej patronatu. Zaznaczył jednak, że stolica powinna być miastem otwartym i każdy może w niej manifestować.

  Po marszu koncert

  Od godziny 12 pod Pałacem Kultury i Nauki od strony Marszałkowskiej działało tak zwane Miasteczko Równości.

  - Organizatorzy oceniają, że frekwencja jest większa niż się spodziewali. Komentują też, że otrzymali większe niż zwykle wsparcie od przedstawicieli innych państw, w tym roku ambasadorów było 52 - relacjonował Radomir Wit, reporter TVN24, który był na miejscu.

  Po zakończeniu manifestacji Sylwester Marczak, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji podał, że podczas przemarszu "było bardzo spokojnie".

  Uczestnicy manifestacji udali się po przemarszu na Jasną 1, gdzie ma trwa koncert "Oficjalne afterparty", na którym wystąpią m.in. Kisu Min, Sexy Suicide, Alex Palmieri, Lilly Hates Roses i DJ Heights Beats.

  Coroczne święto

  Parada to coroczne święto społeczności LGBT. Jej organizatorzy upominają się również o prawa mniejszości wyznaniowych, etnicznych, osób z niepełnosprawnościami i wszystkich dyskryminowanych grup. Wśród postulatów parady są między innymi ochrona przed dyskryminacją i wykluczeniem, wzmocnienie ochrony prawnej przed mową i przestępstwami z nienawiści, małżeństwa i związki partnerskie dla wszystkich obywateli, miasta bez barier, otwarte, przyjazne dla lokalnej społeczności, otwartość wobec uchodźców i obcokrajowców, edukacja antydyskryminacyjna, rzetelna edukacja seksualna i etyka w szkole, zaostrzenie kar za przemoc na zwierzętach.

  Trasa

  Uczestnicy zebrali się rondzie ONZ, a następnie przeszli ulicami: Świętokrzyska – Marszałkowska – Aleje Jerozolimskie – aleja Jana Pawła II – aleja "Solidarności" – plac Bankowy – Marszałkowska do wysokości ulicy Widok. Swoje trasy zmieniły autobusy linii: 102, 105, 107, 109, 111, 116, 117, 127, 128, 131, 158, 160, 171, 174, 175, 178, 180, 190, 222, 227, 501, 503, 504, 507, 517, 518, 519, 520, 521, 522, 525, 527 i 700. Kiedy na czas przemarszu z ruchu tramwajowego zostały wyłączone odcinki: Marszałkowskiej, Alej Jerozolimskich, alei Jana Pawła II i w alei "Solidarności" na zmienione trasy zostały skierowane tramwaje linii: 4, 7, 9, 13, 15, 17, 20, 22, 23, 24, 25, 26, 33, 35, 70 i linii T.

  PAP/kz/mś

  Trasa tegorocznej Parady Równości
  materiały organizatorów