Najnowsze

Tak ma wyglądać szkoła na Kabatach. "Nawiązuje zielenią do charakteru lasu"

Najnowsze


Miasto rozstrzygnęło konkurs architektoniczny i pokazało, jak będzie wyglądała szkoła na Zaruby. Zwyciężył projekt Pracowni Projektowej OOA Macieja Siudy.

- Budynki użyteczności publicznej powinny być wyłaniane w konkursach. Jest to dla mnie zaszczytna sytuacja, bo po raz pierwszy współpracowaliśmy z dzielnicą przy organizacji konkursu architektonicznego dla szkoły. Jest to moment, kiedy wprowadzamy nową jakość w zamówieniach publicznych. Jesteśmy w trakcie przygotowywania zarządzenia, które wskaże tryb konkursowy jako podstawowy sposób wyboru projektów budynków użyteczności publicznej. Ważne jest to, że w tym trybie nie decyduje kryterium ceny, tylko jakość, która stanowi o wyborze wykonawcy dokumentacji projektowej - mówi Marlena Happach, architekt miasta, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego.

I dodaje: -Wybrana w konkursie szkoła przy ul. Zaruby prezentuje podejście do edukacji bardzo mi bliskie, przestrzeń wspomaga edukację rozumianą także jako społeczność szkolną.

Bezpośredni kontakt ucznia z naturą

Konkurs został ogłoszony w czerwcu. Jury w składzie: Jerzy Grochulski - architekt, przewodniczący Sądu Konkursowego, Bożena Głażewska - Biuro Edukacji, Ewa Kaźmierczak - Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Monika Komorowska - Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, Maciej Lewandowski - architekt, sędzia Referent, Jan Sukiennik - architekt, sędzia SARP, Mateusz Świętorzecki - architekt, sędzia SARP, Robert Kempa - burmistrz dzielnicy Ursynów, Joanna Sienicka - koordynator Wydziału Oświaty i Wychowania w Urzędzie Dzielnicy Ursynów oraz Alicja Pacewicz - Centrum Edukacji Obywatelskiej wybierało najlepszą z 24 prac.

W środę poznaliśmy zwycięzców:

I nagroda (40 tys. zł) – Maciej Siuda Pracownia Projektowa OOA z Warszawy;

II nagroda (20 tys. zł) – M.O.C. Architekci Sp. z o.o. Sp.k. z Katowic;

III nagroda (10 tys. zł) – Jakub Heciak z Kielc.

Jak tłumaczy ratusz, zwycięski projekt został nagrodzony między innymi za: użycie prostych form wyrazu, podkreślanych strukturą budynku i naturalnymi materiałami, właściwą dyspozycję funkcjonalną i strefowanie czy dobór zieleni wspierający bioróżnorodność i nawiązanie zielenią do charakteru Lasu Kabackiego.

"Architekci podkreślili, jak ważne są również przestrzenie wspólne, szczególnie te, które umożliwiają przebywanie na świeżym powietrzu. Zwycięski projekt proponuje wizję ogrodów szkolnych, bezpośredni kontakt uczniów z naturą" - podaje miasto.

Zwycięzca konkursu oprócz nagrody pieniężnej w wysokości 40 tys. zł otrzyma także zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki.

Mniejsza niż planowano

O tym, że u zbiegu ul. Iwanowa-Szajnowicza i Zaruby ma powstać szkoła z przedszkolem wiadomo od dawna. Zostało to uwzględnione w planie miejscowym uchwalonym w 2008 roku. Ale część liczącego 1,7 hektara terenu zarezerwowanego pod funkcję oświatową nie należała do miasta. CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE

We wrześniu, w miejscu, gdzie miał powstać budynek, nagle wyrósł płot dewelopera. Część ursynowian pogodziła się już z tym, że placówka nie powstanie. Dzielnica uratowała sytuację decydując się na budowę szkoły, ale mniejszej.

Tu ma powstać szkoła na Kabatach
Tu ma powstać szkoła na KabatachMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

kz/pm

Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe

Pozostałe wiadomości