Setki słoików na Ursynowie. "Mamy prawo do równości"

Festiwal Słoików Świata
Festiwal Słoików Świata
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.pl
Artur Węgrzynowicz/ tvnwarszawa.plFestiwal Słoików Świata

Do niedzieli potrwa pierwszy Festiwal Słoików Świata na Ursynowie.- Wydarzenie jest symbolem solidarności ze "słoikami", manifestacją równości, prawa ludzi do migracji niezależnie od epoki historycznej - mówią organizatorzy. Impreza ma także wymiar bardziej praktyczny - propagowanie zdrowego odżywiania.

Do udziału w Festiwalu Słoików Świata zgłosiło się 65 wystawców. - Festiwal przypomina jarmark, wiele stoisk oferuje zdrową żywność. W słoikach możemy znaleźć produkty takie jak miód, powidła, przetwory - relacjonuje Artur Węgrzynowicz, reporter tvnwarszawa.pl.

Hasła równości

Na stoisku głównym znajduje się ekspozycja słoików, przyniesionych przez odwiedzających. - Jest kilkaset słoików. Są małe, duże, tradycyjne, nietypowe, współczesne, bardzo stare - wylicza reporter. Dla najmłodszych przygotowany został konkurs na najładniej udekorowany słoik.

- Wydarzenie ma przede wszystkim charakter symboliczny, jest gestem solidarności przez ludzi nazywanych pogardliwie "słoikami". Ale "słoiki" też mają prawa. Nieważne, czy pochodzimy z dużego czy małego miasta, wszyscy mamy prawo do równości - mówi tvnwarszawa.pl Marek Traczyk ze Stowarzyszenia Polskich Mediów, które jest organizatorem imprezy.

Zdrowie i solidarność

Równolegle odbywa się Festiwal Warzyw i Owoców Świata. - Poprzez te pokazy inaczej patrzymy na warzywa i owoce. Nie jemy ich przecież tylko, żeby jeść. Są najlepszym źródłem witamin, najlepszymi środkami na odchudzanie i zachowanie młodej, zdrowej, pięknej sylwetki - wyjaśnia Traczyk.

Z udziałem zaprzyjaźnionej młodzieży, organizatorzy przygotowali wyjątkową instalację - solidarnościowy szaniec owocowo-warzywny symbolizujący młodych walczących w Powstaniu Warszawskim.

- Jabłka mają szczególne znaczenie, stają się dzisiaj symbolem patriotyzmu, solidarności a zarazem obrony przed embargiem nałożonym na nasze owoce. Pamiętajmy, że są nie tylko smaczne, ale doskonałe w diecie odchudzającej - tłumaczy organizator.

Impreza odbywa się przy urzędzie dzielnicy Ursynów. W niedzielę potrwa od 10.00 do 16.00

kś/b

Pozostałe wiadomości