Setki mieszkań, dziesiątki kamienic - co przejął mecenas Nowaczyk

Sprawa warszawskich reprywatyzacjiShutterstock

Robert Nowaczyk - specjalista od odzyskiwania gruntów znacjonalizowanych dekretem Bieruta - występował przed ratuszem w 45 sprawach reprywatyzacyjnych. Do ich listy dotarła "Gazeta Stołeczna".

Nowaczyk reprezentował przed urzędem miasta dawnych właścicieli oraz kupców roszczeń. W tych 45 przypadkach sprawy zakończyły się wydaniem decyzji o przekazaniu kamienic i działek w ręce prywatne. O listę, w trybie informacji publicznej, do ratusza wystąpili dziennikarze gazety. Dostali ją po niemal pół roku. Jak informują, na początku odpowiedź była odmowna, ale wygrali sprawę przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym. O jakie adresy między innymi chodzi?

Przejęcia mieszkań, "uśpienie"

To na przykład al. Róż 10. Nowaczyk zreprywatyzował tę kamienicę dla spadkobierców dawnego właściciela w 2006 r. Wraz z Januszem Piecykiem, które jest klientem jego kancelarii, kupił od nich trzy lokale. Pod tym adresem działa kancelaria mec. Nowaczyka, ale zarejestrowane są również przedwojenne spółki, które reaktywowano po kilkudziesięciu latach "uśpienia”. Reaktywacja firm, to kolejny mechanizm służący przejmowaniu gruntów znacjonalizowanych przez Bieruta. Kolejny adres to Saska 58. Jak podaje gazeta, budynek przejął Marek Mossakowski, znany kupiec roszczeń. Decyzja o zwrocie została wydana w 2014 roku. Budynek powstał po wojnie. Właściciel roszczeń przejął grunt, a zabudowę musiał spłacić według wyceny rzeczoznawcy. Jak pisze gazeta, Mossakowski przejął 5 z 15 mieszkań - pozostałe były wcześniej wykupione przez mieszkańców. Za te 5 lokali cena wyniosła 764 tys. zł. W czasie postępowanie pełnomocnikiem był właśnie Nowaczyk. Przy ul. Bagatela 14 kamienicę przejęli spadkobiercy dawnego właściciela w grudniu 2015 roku. Chodzi o rodzinę urzędnika zajmującego się reprywatyzacją. Udziały mają tutaj Mossakowski i Nowaczyk. Ten budynek przy placu Unii Lubelskiej ma siedem kondygnacji. "Przed reprywatyzacją mieścił się tu Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który musiał się wyprowadzić z powodu podwyżki czynszów. Nowi właściciele - rodzina urzędnika, Mossakowski i Nowaczyk - przejęli 9 mieszkań i 7 dużych lokali użytkowych (łącznie ponad 3,8 tys. m kw.)" – informuje Gazeta Stołeczna. I dodaje, że jeden ze współwłaścicieli wymówił umowy najmu, ale zdaniem urzędników w wadliwy sposób. Poznańska 14 – pod tym adresem znajduje się budynek, który przekazano w 2013 roku spadkobiercy dawnych właścicieli, który później przekazał spadek Nowaczykowi i Piecykowi. Mają 35 mieszkań i 5 lokali użytkowych. Gazeta informuje, że w styczniu 2014 r. sprzedają nieruchomość spółkom Jowisz związanym z Grupą Fenix. Po wyprowadzeniu lokatorów mieszkania zmieniają w luksusowe apartamenty. Lokatorzy muszą się wyprowadzić do 2017 roku, dostali podwyżkę czynszów. Kolejna sprawa dotyczy odnowionej kamienicy przy ulicy Karowej 14/16, która została przejęta dzięki reaktywacji spółki Towarzystwo Przemysłowo-Handlowe "Horacy Heller". W 2003 r. roszczenia do nieruchomości kupił Mirosław Bieniek. Trzy lata później sprzedał spółce Plater (później Bieniek został jej prezesem), której pełnomocnikiem był Nowaczyk. "W 2009 r. urzędnicy wydają decyzję zwrotową. Plater przejął 10 mieszkań z lokatorami z 38, które znajdują się w kamienicy (28 wykupiono przed reprywatyzacją). Dawnych komunalnych lokatorów przy Karowej już nie ma, wszystkie mieszkania zostały sprzedane przez spółkę Plater. Tę kamienicę polskie państwo spłaciło po wojnie na mocy umowy z Kanadą, więc reprywatyzacja w ogóle nie powinna mieć miejsca" – informuje Stołeczna.

AFERA REPRYWATYZACYJNA W WARSZAWIE:

ran/mś

[object Object]
Komentarze po zarządzie POKrzysztof Skórzyński, Fakty TVN
wideo 2/20

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiadają. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP