Rozebrali budynek, a tam niespodzianka

TVN Warszawa

Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.plObrys na budynku

"Na ścianie jednego z budynków jest ślad po...?" - takie pytanie zadała nam czytelniczka i wysłała zdjęcie z ulicy Dzielnej. O pomoc poprosiliśmy varsavianistę.

Zagadka dotyczy miejsca, gdzie ulica Dzielna zbiega się z Pawią. Rozebrano tam dawny budynek biurowy. W efekcie odsłonięta została ściana sąsiadującej. A na niej zachował się zarys innego, który był tam dużo wcześniej.

"Po wojnie nie ma śladu"

Zachowane ślady sugerują, że był niski, pierwsze pięto stanowił dach ze ścinkami. "Z ciekawości chciałam się zapytać, czy to pozostałość po innym budynku? Czy macie Państwo dostęp do zdjęć wcześniejszej zabudowy tego miejsca?" - napisała na warszawa@tvn.pl Agnieszka. O pomoc w rozwiązaniu tej zagadki poprosiliśmy Ryszarda Mączewskiego z fundacji Warszawa1939.pl. "Wygląda, że jest to obrys budynku, który stał w tym miejscu przed wojną na działce przy Dzielnej 76. W 1945 śladu już po nim nie ma. Po wojnie postawiono w tym miejscu nowy budynek, który zasłonił ślad po tym poprzednim, no a po jego wyburzeniu ślad się odsłonił na nowo" – zaznaczył. Żadne zdjęcia tego miejsca prawdopodobnie nie ocalały.

Mieszkania z garażem

Jak się dowiedzieliśmy, w tym miejscu powstaje budynek mieszkalny. - Pozwolenie na rozbiórkę wydano na wniosek I wojskowej spółdzielni mieszkaniowej. Również im zostało wydane pozwolenie na budowę na obiekt mieszkalny z częścią usługowo-biurową i garażem podziemnym i miejscami naziemnymi - mówi Mariusz Gruza, rzecznik dzielnicy Wola. ran/b