Przygotuj się na:

WEEKENDOWE UTRUDNIENIA

Nachodzący weekend będzie pracowity dla drogowców i wodociągowców. Ci pierwsi dokończą naprawę nawierzchni buspasa w alei Stanów Zjednoczonych, drudzy będą działać na Płockiej. Zmiany w organizacji ruchu spowoduje też białołęcki Bieg Wolności i Warszawskie Spotkanie Wigilijne na Pradze Północ.

Prokuratura Krajowa o reprywatyzacji: przed nami kolejne zatrzymania

Warszawa

Mateusz Szmelter/ tvnwarszawa.plDziałka przy Pałacu kultury to dawny adres Chmielna 70

Postępowania ws. reprywatyzacji w Warszawie dotyczą blisko 170 nieruchomości - powiedział w środę dyrektor Departamentu ds. Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej Michał Ostrowski.

- Praktycznie każde zawiadomienie o przestępstwie, które jest składane do prokuratury, czy to na szczeblu prokuratury krajowej czy na szczeblu prokuratury regionalnej, ale również i do prokuratur rejonowych, jest wnikliwie badane i poddawane szczególnemu postępowaniu sprawdzającemu. Nie ma pochopnych decyzji o odmowach wszczęcia postępowania jak było dotychczas – powiedział Ostrowski.

10 mln złotych w gotówce

Dodał, że sprawy, w których prokurator uznał, że zachodzi podstawa do wszczęcia postępowania przygotowawczego, a więc zachodzi uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa, obejmowane są nadzorem przez prokuraturę krajową.

Dyrektor departamentu powiedział, że postępowania prowadzone w prokuraturze regionalnej we Wrocławiu koncentrują się głównie na odpowiedzialności urzędników urzędu miasta w Warszawie. Postępowania w prokuraturze regionalnej w Warszawie dotyczą odpowiedzialności także innych osób, w tym notariuszy i osób wydających decyzje nie tylko w urzędzie miejskim.

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski przekazał, że prokuratorzy zabezpieczyli już ok. 10 mln złotych w gotówce. Zapowiedział, że będą podejmowane inne działania śledcze zmierzające do zabezpieczenia kolejnych środków finansowych, a także nieruchomości, które są w posiadaniu osób podejrzanych.

- To nie koniec. Przed nami kolejne zatrzymania i kolejne realizacje w kolejnych sprawach. Pion ds. interwencji przestępczości gospodarczej zaczął skutecznie działać" – powiedział Święczkowski.

Pięć osób usłyszało już zarzuty:

5 osób z zarzutami
TVN24

PAP/kz/mś