Najnowsze

Predator wjechał na tory

Najnowsze


Warszawska Kolej Dojazdowa oficjalnie odebrała od nowosądeckiego Newagu jeden z zamówionych nowych składów serii EN100. Cały kontrakt obejmuje sześć elektrycznych zespołów trakcyjnych, a finansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Przekazanie najnowszego pociągu serii EN100 (typ 39WE) odbyło się na stacji Grodzisk Mazowiecki Radońska z udziałem przedstawicieli władz spółki, sejmiku mazowieckiego i Newagu - wykonawcy kontraktu.

Jak podał "Kurier Kolejowy", nowosądecka spółka już w kwietniu i maju przekazała trzy z sześciu zakontraktowanych EZT-. Ostatni wjedzie na linie WKD pod koniec sierpnia. Wartość kontraktu, finansowanego w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej to 98 mln złotych.

Nowe pociągi, według zapowiedzi wykonawcy, są komfortowe, bezpieczne i niezawodne. Z uwagi na stylistykę przodu zostały nazwane "predatorami".

Pociąg może zabrać 505 pasażerów, w tym 164 na miejscach siedzących. Szybkie wsiadanie i wysiadanie zapewnia 16 drzwi (po 8 na stronę).

W składach zainstalowana jest klimatyzacja oraz system informacji pasażerskiej z zewnętrznymi tablicami LED oraz monitorami wewnątrz pojazdu. Dla zapewnienia bezpieczeństwa pasażerów zainstalowano monitoring oraz intercom dla łączności z maszynistą. EZT przystosowane są do przewozu osób niepełnosprawnych, dla rodziców z wózkami dziecięcymi czy rowerzystów. Pociągi jeżdżą z prędkością 80 km/h.

W 2015 roku WKD przewiozła łącznie 8 mln pasażerów.

W ubiegłym tygodniu odbyło się symboliczne pożegnanie starych składów EN94, które woziły pasażerów niemal pół wieku.

skw/gp

Ostatni kurs EN94
Ostatni kurs EN94Artur Węgrzynowicz / tvnwarszawa.pl
Pozostałe wiadomości