Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Ponad milion gości odwiedziło w tym roku Centrum Nauki Kopernik

Warszawa

archwium TVNCentrum Nauki Kopernik

W ciągu ostatnich 12 miesięcy Centrum Nauki Kopernik odwiedziło około 1,1 mln osób. Placówka zapowiada, że ci, którzy przyjdą tu w przyszłym roku napotkają szereg nowych atrakcji, m.in. film "Halo Ziemia" przygotowany w planetarium Niebo Kopernika i cykl wykładów "Drogi do życia".

- 2016 rok to czas, kiedy zaczęliśmy zmieniać wystawy stałe. Chcieliśmy udoskonalić ekspozycję i dać naszym zwiedzającym możliwość jeszcze swobodniejszego eksperymentowania - poinformowała rzeczniczka CNK Katarzyna Nowicka.

Otwarte wykłady

W przyszłym roku wizyta w Centrum ma być świetną okazją do spotkania z wybitnymi naukowcami. Już 11 stycznia placówka rozpoczyna cykl otwartych wykładów "Drogi do życia", dotyczący najnowszych badań z dziedziny biologii i medycyny.

Geny, komórki macierzyste, terapie nowotworowe, regeneracja przerwanego rdzenia kręgowego – o tym będą mówili "kopernikowi" goście. Wyboru tematów i prelegentów dokonała prof. Magdalena Fikus.

W ramach tego cyklu kierownik Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych WUM prof. Wiesław Jędrzejczak opowie o bezcennej tkance, jaką jest krew.

Biolog medyczny prof. Leonora Bużańska będzie mówiła o komórkach macierzystych, będących podstawą rozwoju organizmu. Z kolei dr Paweł Grzesiowski – lekarz, pediatra, immunolog, dyrektor Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji - będzie tłumaczył, że szczepienia są i będą w przyszłości szeroko wykorzystywaną metodą profilaktyki, a także terapii chorób zakaźnych i niezakaźnych.

Multimedialne pokazy

Kolejna tematyka, którą będzie można dokładnie zgłębić to kosmos. Rozmowy z wybitnymi znawcami połączone z multimedialnymi pokazami przez cały rok będą odbywały się w planetarium Niebo Kopernika. Pierwsze spotkanie pod nazwą "Prosto z nieba" zaplanowano już na 12 stycznia. Prof. Grzegorz Pietrzyński wyjaśni, jak można mierzyć Wszechświat, jak wyznaczyć dokładną odległość galaktyk i co wpływa na dokładność tych pomiarów.

Na kwiecień 2017 roku planowana jest też premiera filmu "Halo Ziemia" wyprodukowanego w całości w planetarium Niebo Kopernika.

Wiele "kosmicznych" atrakcji czeka na gości Kopernika również latem. Przed planetarium, podobnie jak w poprzednich latach, zorganizowany zostanie popularny Park Odkrywców. Zielona przestrzeń wokół warszawskiego Kopernika zmieni się w stację badawczą zbierającą informacje na temat powietrza, gleby, wody i roślin. Będzie można skonstruować amatorskie rakiety i łaziki marsjańskie.

Kolonizacja Kosmosu będzie także tematem przyszłorocznego festiwalu "Przemiany" organizowanego przez CNK.

W Nowy Rok przez nowe drzwi

Wizyta w Koperniku, to także okazja do wzięcia udziału w badaniach naukowych. Od 2015 roku CNK jest nie tylko placówką edukacyjną, ale także badawczą. - Współpracujemy z naukowcami i realizujemy interdyscyplinarne projekty badawcze, które pozwalają rozwijać nowe dziedziny badań w Polsce, tzw. learning sciences i visitor studies. Warto więc podczas wizyty w Centrum zgodzić się na krótką rozmowę z ankieterem - zachęca Nowicka.

W kolejny rok swojej działalności placówka wkroczy przez zupełnie nowe drzwi. Dosłownie, bo 20 grudnia rozpoczęła się przebudowa wejścia do Centrum Nauki Kopernik. Zmiany obejmą szatnię, stanowiska kasowe i przestrzeń wokół nich, a także bistro i sklepik. Po przebudowie zmienione zostaną zasady wejścia do Centrum i wprowadzone będą bilety elektroniczne.

Prace potrwają do lutego 2017 roku.

Zobacz jak wyglądała tegoroczna noc spadających gwiazd w CNK:

Łowcy Perseidów przy CNK
Artur Węgrzynowicz, tvnwarszawa.pl

PAP/kw