Ostatnia próba przed majową defiladą

Warszawa

TVN24Próba przed defiladą

Transportery, czołgi, piechota – w weekend można było poczuć przedsmak defilady, która 3 maja odbędzie się w Warszawie.

W ciągu dnia i po zachodzie słońca żołnierze w weekend ćwiczyli przed piątkową defiladą. Na Wisłostradzie można było zobaczyć między innymi czołgi i inne pojazdy wojskowe. Ale nie tylko.Prezentowali się również żołnierze niosący chociażby dużą flagę Polski.

Wszystko to zapowiedź tego, co ma się wydarzyć 3 maja.

- Będziemy mieć przegląd instytucji, które stanowią trzon bezpieczeństwa państwa polskiego – powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej w niedzielę rano podczas próby defilady.

Samoloty, Rosomaki

W piątek ma ją rozpocząć przelot 80 samolotów i śmigłowców. W części lądowej wojsko zaprezentuje ponad 200 pojazdów, m. in. transportery Rosomak, czołgi Leopard, armatohaubice Krab i Dana, wyrzutnie NSM, Langusta i Poprad, a także sprzęt sojuszniczy, w tym amerykańskie czołgi Abrams i transportery Bradley.

Jako pierwsi będą maszerować żołnierze i funkcjonariusze niosący flagi Polski, UE i NATO. Za nimi przejdzie Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego, a dalej pododdziały reprezentujące Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną, Wojska Specjalne, Wojska Obrony Terytorialnej, Żandarmerię Wojskową oraz Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych. W dalszej kolejności przedefilują żołnierze reprezentujący jednostki i uczelnie wojskowe. W paradzie przejdą też Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego oraz Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego.

- Rok 2019 jest rokiem szczególnym, 20 lat temu Polska przystąpiła do NATO, 15 lat temu do UE; chcieliśmy uczcić te dwa niezwykłe wydarzenia, dlatego podjąłem decyzję, żeby 3 maja na Wisłostradzie w Warszawie odbyła się defilada – przypomniał minister.

Start o 14

Defilada rozpocznie się o godzinie 14 na skrzyżowaniu z ulicą Sanguszki, a zakończy na skrzyżowaniu z Karową.

W rejonie Parku Fontann oraz na bulwarach będzie można spróbować wojskowej grochówki. Na stoiskach promocyjnych, które są organizowane w ramach kampanii "Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej" będzie można porozmawiać z żołnierzami o służbie w Wojsku Polskim.

12 marca 1999 roku Polska, Czechy i Węgry, jako pierwsze kraje z dawnego bloku wschodniego wstąpiły do NATO. W 2019 roku obchodzimy 20. rocznicę członkostwa Polski w Sojuszu Północnoatlantyckim. 1 maja 2004 roku Polska stała się z kolei pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej wraz z dziewięcioma innymi krajami Europy.

Trasa defilady
googlemaps

ran, PAP/gp