Opozycja oburzona planami PiS o nowej Warszawie. "Dlaczego nie pytacie ludzi?"

Politycy o planach poszerzenia Warszawy
Politycy o planach poszerzenia Warszawy
TVN24
Politycy o planach poszerzenia WarszawyTVN24

Chaos i brak konsultacji społecznych – to główne zarzuty do projektu ustawy metropolitalnej, jakie kierowali do PiS politycy opozycji goszczący w programie "Kawa na Ławę". Wiceminister Patryk Jaki tłumaczył, że konsultacje będą w Sejmie, a głosy z referendum – jeśli takie będzie przeprowadzone – zostaną wzięte pod uwagę.

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości na poszerzenie Warszawy o 32 gminy był jednym z głównych tematów niedzielnego programu. Politycy opozycji są temu zdecydowanie przeciwni. Krytykowali przede wszystkim sposób wprowadzania projektu przez PiS – szybką drogą poselską i bez konsultacji.

- Dlaczego nie realizujecie swojej podstawowej obietnicy wyborczej i nie pytacie ludzi, mieszkańców czy naprawdę tego chcą? – pytał Piotr Zgorzelski z PSL. Przypomniał, że obowiązek przeprowadzania referendum w przypadku zmiany granic gmin nakazuje Europejska Karta Samorządu Terytorialnego, którą PiS w tym przypadku bagatelizuje.

"Wyjątkowy bubel"

W podobnym tonie wypowiadał się Stanisław Tyszka z Kukiz’15. - Dobre prawo tworzy się w ten sposób, że zanim się złoży projekt w Sejmie, to trzeba go skonsultować i przedstawić ocenę skutków – podkreślił. Wicemarszałek nie ukrywał też, że po lekturze projektu firmowanego przez Jacka Sasina "był nieco zszokowany".

– Tam jest siedem stron uzasadnienia i ani słowa o społecznych i finansowych skutkach jakie ta ustawa miałaby przynieść. Jeśli była tworzona latami (o czym przekonuje PiS – red.), to jest wyjątkowym bublem – punktował.

W odpowiedzi na zarzuty wiceminister Patryk Jaki (PiS) zapewniał, że czas na konsultacje będzie, a ich efekt zostanie przez PiS wzięty pod uwagę. - Teraz będzie długa debata sejmowa. Chcemy rozważyć wszystkie argumenty "za" i "przeciw" – zapewnił.

Zapowiedź konsultacji

- Stolica Polski jest symbolem naszego państwa i musi być silna. Musimy wyzbyć się kompleksów patrzenia z punktu widzenia zaścianka i porównywać Warszawę do innych stolic europejskich. Budapeszt, Praga, Londyn… to są najwyższe kategorie samorządowe. A Warszawa jest tylko jednym z powiatów w województwie mazowieckim – wyjaśnił Jaki.

Zapewniając, że wszystkim mieszkańcom – zarówno Warszawy, jak i gmin okołowarszawskich – będzie żyło się lepiej. - Ale jeżeli referendum się odbędzie, weźmiemy pod uwagę te (mieszkańców - red.) głosy - dodał.

Przy okazji wiceminister wypomniał Platformie Obywatelskiej, że kilka lat temu sama promowała stworzenie metropolii. Mało tego – odpowiednia ustawa w tej sprawie została przyjęta w 2015 roku, pod koniec rządów Ewy Kopacz.

Ustawę PO przypominaliśmy kilka dni temu na tvnwarszawa.pl. Pokazaliśmy, że wbrew temu co mówią politycy PiS, dokument nie jest taki sam. Ma wiele różnić, a najważniejszą jest sposób wybierania władz metropolii. CZYTAJ WIĘCEJ NA TEN TEMAT

Metropolia już działa

Na argumentach wiceministra PiS suchej nitki nie zostawił Rafał Trzaskowski (PO). - To jest nieprawdopodobna hucpa. Chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby ułatwić możliwość wygrania prezydenta Warszawy przez PiS - powiedział.

Poseł PO przypomniał, że wprowadzona przez nich ustawa metropolitalna zniosła wszystkie przeszkody utrudniające współpracę między stolicą i okolicznymi gminami. - Zostało też podpisane porozumienie, które pozwala na tańszy bilet, wspólny wywóz śmieci i organizację życia między gminami ościennymi a Warszawą – wyliczał.

Zwrócił też uwagę na fundusze europejskie, które – po zmianach planowanych przez PiS – stanęłyby pod znakiem zapytania. - Myśmy w Unii Europejskiej jako jedyne państwo wynegocjowali specjalne programy dla metropolii. Na tej podstawie 39 gmin dostanie 600 mln zł na wspólny rozwój. Teraz wy zrobiliście to tak niechlujnie, że nawet nie wzięliście pod uwagę niektórych gmin, np. Żyrardów i prawdopodobnie będziecie tracić te pieniądze – ostrzegał.

O funduszach unijnych mówiły na ostatniej konferencji też władze Warszawy:

Prezydent Warszawy o funduszach unijnych
Prezydent Warszawy o funduszach unijnych TVN24

kw/ec

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP