Odolany: mieszkania, muzeum i... stacja przeładunkowa kruszywa?

Google MapsOdolany - nowe bloki czy stacja przeładowcza?

Kolejarze zastanawiają się nad budową dużej stacji przeładunkowej na Odolanach. Wola protestuje. Urzędnicy przypominają, że w okolicy powstaje bardzo dużo mieszkań.

O Odolanach mówiło się w ostatnich latach głównie w kontekście nowych osiedli i przenosin muzeum kolejnictwa. Tymczasem na niedawnym spotkaniu w ratuszu kolejarze zaskoczyli miasto propozycją budowy w tym miejscu... stacji przeładunkowej kruszywa.

Pomysł wywołał gwałtowny sprzeciw Woli, która w ostatnich latach bardzo szybko zmienia się z dzielnicy przemysłowej w biurowo-mieszkaniową. Te zmiany widać także w pobliżu Odolan. - To jeden z najszybciej rozwijających się obszarów Warszawy. W najbliższych latach w tym rejonie miasta będzie mieszkać kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców – alarmuje burmistrz dzielnicy Krzysztof Strzałkowski, który w środę rozesłał w tej sprawie komunikat do mediów.

Jego zdaniem, inwestycja wywoła protesty i konflikty społeczne. - Zwłaszcza, że zasięg oddziaływania tego typu stacji przeładunkowych jest znaczny, przede wszystkim ze względu na pył i hałas.

"Sprawdzamy możliwości"

Dzielnica zwróciła się do kolejarzy o przekazanie szczegółów tego projektu. - Priorytetem powinno być wygaszanie działalności przemysłowej w tym rejonie. Alternatywą jest szybka budowa drogi technicznej, która pozwoli wyłączyć z ruchu samochodów ciężarowych ulice Jana Kazimierza, Sowińskiego, Ordona, Grodziską oraz Studzienną – dodaje z kolei Adam Hać, zastępca burmistrza Woli.

PKP PLK są jednak oszczędne w dzieleniu się szczegółami swoich pomysłów. - Chcemy przebudować stację Warszawa Główna Towarowa, ale to na razie tylko pomysł - zastrzega Karol Jakubowski z zespołu prasowego spółki.

Ale potwierdza, że ten "pomysł" zakłada, że uda się poprawić infrastrukturę i umożliwić przeładunek kruszywa na ciężarówki. - Nie zapadła żadna decyzja dotycząca harmonogramu i zakresu prac - zapewnia jednak rzecznik. Według niego, kolejarze jedynie analizują możliwości i rozpoczynają rozmowy z samorządami. - Na pewno nie zrobimy nic bez zgody mieszkańców, bo wiemy, że taka inwestycja mogłaby być uciążliwa - dodaje Jakubowski.

Odolany mieszkaniowe

Plany PKP PLK zaskakują tym bardziej, że jeszcze niedawno, gdy rząd ogłaszał założenia programu Mieszkanie plus - spekulowano, że mogłyby one powstać m. in. właśnie na Odolanach. PKP wymijająco komentowało wówczas sprawę, twierdząc, że rozważane są różne możliwości wykorzystania kolejowych gruntów obejmujących około 70 hektarów. Dziś rząd przedstawił więcej szczegółów programu. Wiadomo już, że na liście nieruchomości wstępnie wytypowanych do budowy mieszkań nie ma żadnej działki w Warszawie.

Na Odolanach ma też powstać Stacja Muzeum - kolejowy odpowiednik Centrum Nauki Kopernik.

Zobacz jakie problemy mieli zimą kierowcy na Odolanach:

Skrzyżowanie Sowińskiego i Karlińskiej ma być gotowe w marcu
Skrzyżowanie Sowińskiego i Karlińskiej ma być gotowe w marcuMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

mś/r

Źródło zdjęcia głównego: Google Maps

Pozostałe wiadomości