Obwodnica śródmiejska? "Tak, ale z buspasem i tramwajem"

Wirtualny przelot nad obwodnicą śródmiejską
Wirtualny przelot nad obwodnicą śródmiejską
Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych
Wirtualny przelot nad obwodnicą śródmiejskąZarząd Miejskich Inwestycji Drogowych

Zachowanie ciągłości Kobielskiej i Paca, wydzielenie pasa dla autobusów, przesunięcie zjazdu w ronda Wiatraczna i zachowanie rezerwy pod przyszłą linię tramwajową z Grochowa na Targówek - to główne postulaty stowarzyszenia Miasto Jest Nasze wobec obwodnicy śródmiejskiej. Ratusz zbiera uwagi do połowy grudnia.

Projektowany fragment obwodnicy śródmiejskiej ma za kilka lat połączyć rondo Wiatraczna na Grochowie z Radzymińską na Targówku, a docelowo z rondem Żaba. W tej chwili trwają konsultacje społeczne w tej sprawie. Jak słyszmy w Zarządzie Miejskich Inwestycji Drogowych, spotkania cieszą się dużym zainteresowaniem.

- Szczególnie licznie odwiedzają je mieszkańcy okolicy ronda Wiatraczna. Do tej pory zebraliśmy około 500 głosów w formie mailowej i ankiet wypełnianych na spotkaniach. Bardzo nas cieszy frekwencja i zaangażowanie mieszkańców – mówi nam Agata Choińska, rzeczniczka ZMID. – Konsultacje potrwają do 15 grudnia. Po ich zakończeniu, w ciągu 60 dni, powstanie raport – dodaje.

Inwestycją zainteresowali się także miejscy aktywiści ze Stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Jego założyli, że obwodnica w mieście nie oznacza bezkolizyjnej trasy szybkiego ruchu. "Głównym celem jest rozprowadzanie ruchu międzydzielnicowego tak, żeby omijał centrum miasta - ruch samochodowy jest jednak w centrum tylko małą częścią ruchu ludzkiego, składającego się z komunikacji publicznej, rowerów, spacerów itd. Dlatego też obwodnica śródmiejska powinna być przede wszystkim ulicą z dobrą przepustowością liczoną w ludziach, a nie samochodach" – przekonuje MJN.

Ciągłość ulic i przejścia dla pieszych

Społecznicy postulują więc zachowanie ciągłości Kobielskiej i Paca, które uważają za ważne lokalnie. Zgodnie z istniejącą koncepcją ZMID, drogi te będą łączyć się z obwodnicą, ale nie będzie można pojechać nimi na wprost, ani skręcić w lewo.

Wskazują też na konieczność wyznaczenia przejść dla pieszych po obu stronach tych skrzyżowań.

MJN nie podważa układu 2x2, czyli dwa pasy ruchu w każdą stronę, ale chciałoby oddania po jednym pasie autobusom. "Dzięki temu Wiatraczna nie stanie się ulicą tranzytową, a jednocześnie pierwszeństwo uzyska transport publiczny" – wnioskuje.

Stowarzyszenie chciałoby też przesunąć i wyprostować zjazd z ronda w Wiatraczną, co pozwoliłoby zrezygnować z wielkiej trójkątnej wyspy między jezdniami. "Zjazd z ronda w wariancie "na bogato", proponowanym przez ZMID, oznacza wyburzenie pawilonów, w których mieszczą się m.in. kultowe Rurki z Bitą Śmietaną Rondo Wiatraczna".

O wyjątkowym zakładzie pisaliśmy nie raz na tvnwarszawa.pl.

Zostawić miejsce na tory

Aktywiści przypominają też, że w długofalowych planach Tramwajów Warszawskich jest budowa tramwaju z Grochowa na Targówek i dalej na Białołękę, dlatego ważne jest, by projekt umożliwiał jego realizację w przyszłości, nawet odległej. W związku z tym proponują przesunięcie jezdni Wiatracznej w stronę zachodnią, aby po wschodniej wygospodarować miejsce na torowisko.

"Proponowana przez nas lokalizacja tramwaju po wschodniej stronie ul. Wiatracznej wynika z koncepcji Tramwaje Warszawskie, która przewiduje, że tramwaj poprzez Targówek Przemysłowy ma iść ulicami Rzeczną i Rozwadowskiego, a więc prosto; zaś estakady drogowe nad torami będą skręcać w lewo w stronę Radzymińskiej. Czy tramwaj powinien iść osobnym wiaduktem, czy w jakiś sposób wykorzystywać wiadukt drogowy, pozostaje kolejną kwestią, którą ZMID powinien już teraz rozważyć" - wnioskuje Miasto Jest Nasze.

Aktywiści zwracają też uwagę, że przyszły tramwaj należy uwzględnić także przy projektowaniu tunelu pod rondem Wiatraczna. Jego nośność powinna być taka, żeby wytrzymał ruch tramwajowy nad nim.

Miasto Jest Nasze nie zgłosiło na razie swoich uwag drogą oficjalną, ale jak zapewnił nas szef stowarzyszenia Jan Mencwel, zrobi to niebawem. Póki co organizuje debatę o inwestycji: 9 grudnia w Centrum Paca 40.

Projekt w 2019, potem budowa

Wątpliwości do koncepcji przedstawionej przez ZMID pojawiały się już wcześniej choćby podczas Komisji Dialogu Społecznego ds. Transportu. Wtedy to pojawiły się głosy, że wlot do tunelu powinien zaczynać się wcześniej, aby obwodnica nie krzyżowała się bezpośrednio z ulicą Grenadierów. Krytykowano też przeskalowanie inwestycji, nadmierną szerokość pasów (po 4 metry każdy), niską jakość rozwiązań dla pieszych i rowerzystów.

Wspomniany raport z konsultacji ma powstać do lutego 2018 roku. Potem projektanci będą zastanawiać się, które uwagi da się wcielić w życie i zawrzeć w ostatecznym projekcie. Kiedy będzie skończony?

- Planujemy, że w 2019 roku dokumentacja projektowa będzie gotowa, przy czym mam tu na myśli zarówno sam projekt budowlany, jak i wszystkie niezbędne decyzje administracyjne, przede wszystkim: środowiskową i zezwolenie na realizację inwestycji drogowej – odpowiada Choińska. Zastrzega przy tym, że ewentualne oprotestowanie decyzji środowiskowej może proces projektowania wydłużyć.

Postulaty wobec obwodnicyMJN

bako/ec/r

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP