Nowe życie Murowanki. Zeskanują zdjęcia, przegrają kasety, poszukają wielkich historii

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Co to jest digipunkt?
Co to jest digipunkt?
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa
Co to jest digipunkt?Mateusz Szmelter, tvnwarszawa

Stare VHS-y z domu rodziców, przeźrocza ze strychu dziadków, tajemnicze zdjęcia z rodzinnego albumu czy dokumenty znalezione w piwnicy. Dookoła kryją się ciekawe historie, które warto odkrywać i utrwalać. W zrobieniu pierwszego kroku pomocne będzie Wawerskie Centrum Historii Murowanka.

Płowiecka 77 to nowy punkt na kulturalno-edukacyjnej mapie Warszawy. Sam budynek z czerwonej cegły, w dworkowym stylu wybudowano ponad sto lat temu. Od 80 stoi przed nim obelisk z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego i orłem na szczycie.

Budynek ma 117 lat

- Murowanka to zwyczajowa nazwa pierwszego murowanego budynku, który powstał w Wawrze w 1903 roku. Zbudowała go społeczność lokalna, żeby młodzież miała gdzie chodzić do szkoły - mówi Maciej Piwowarczuk, dyrektor programowy Fundacji na rzecz Wielkich Historii, która od niedawna urzęduje w Murowance.

Za inicjatywą budowy szkoły stało kilka rodzin. - Jedna dała grunt, druga cegły, trzecia zrobiła stolarkę okienną. Pomysł był taki, by wybudować szkołę, do której pośle się własne dzieci. W pierwszym roku chodziło do niej tylko 60 uczniów. Po pierwszej wojnie światowej było już 300 dzieciaków, choć sala lekcyjna liczyła tylko 65 - opowiada. Łączone klasy wymagały od nauczyciela dobrej organizacji. Dzieci usadzane były rocznikami w odpowiednich rzędach. Jak mówi Piwowarczyk, w szczytowym okresie liczba uczniów sięgała tysiąca, co wymagało wynajmowania pomieszczeń w okolicznych budynkach.

- Szkoła działała tu do 1948 roku, potem budynek pełnił różnego rodzaju role magazynowe - tłumaczy nasz rozmówca. Przez długie lata Murowanka stałą pusta i niszczała, niewiele zabrakło, by wpisany do ewidencji zabytków obiekt rozsypał się. Ostatecznie wyremontowała go dzielnica, ale nie miała koncepcji, jak go zagospodarować. Ten pomysł miała fundacja, która akurat rozglądała się za kątem dla siebie.

Historia wawerskiej Murowanki
Historia wawerskiej MurowankiMateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Zdigitalizują mikrohistorie

- Szukaliśmy lokalu na nową siedzibę, a dzielnica szukała pomysłu na budynek, który został przygotowany pod działalność edukacyjno-kulturalną. Stworzyliśmy program na trzy lata, który zakłada uruchomienie tu pierwszego muzeum w Wawrze, gdzie będziemy opowiadać o losach XX wieku przez pryzmat historii rodzinnych i lokalnych. Tak powstało konsorcjum, którego wynikiem jest Wawerskie Centrum Historii Murowanka - wyjaśnia dyrektor.

Fundacji udało się już zorganizować plenerową wystawę poświęconą ostatnim chwilom II Rzeczypospolitej oraz ekspozycji przypominającą o zbrodni wawerskiej w grudniu 1939 roku. Ale sercem Murowanki jest digipunkt.

- Chcemy zbierać relacje osób rodzin związanych z Wawrem, ale też jesteśmy otwarci na wszystkich mieszkańców Warszawy, a nawet Polski. Digipunkt to miejsce, gdzie można zdeponować i zarchiwizować rodzinne wspomnienia bez względu na to, na jakim nośniku zostały one zapisane. Jesteśmy w stanie szereg różnych formatów przyjąć, odtworzyć i nagrać tak, żeby przetrwały kolejne pokolenia - zapowiada.

W pokoju czekają już gotowe do działania urządzenia zgrywające filmy z taśm 8 mm, super 8 mm, VHS, DV, DCAM i płyt DVD, nagrania dźwiękowe z płyt gramofonowych i CD, a także taśm magnetofonowych. Są także skanery, które zdigitalizują zdjęcia, przeźrocza, negatywy, listy, pamiętniki, dokumenty, wycinki prasowe. - Digipunkt to z założenia pomieszczenie mobilne, jesteśmy w stanie spakować cały ten sprzęt i ruszyć w teren za ciekawą historią, niezwykłym zdjęciem czy dokumentem - dodaje Piwowarczuk. I podkreśla, że w digipunkcie wszystko będzie odtwarzane i rejestrowane do współczesnego formatu bezpłatnie. Oryginał będzie można zdeponować w Murowance, zasilając przyszłą kolekcję tutejszego muzeum, albo zabrać z powrotem do domu wraz z jego cyfrową kopią.

Otwarcie już w weekend

- Jeśli mamy szukać wielkich historii, to szukajmy ich w archiwach rodzinnych. Przeglądajmy archiwa rodzinne, stawiajmy pytania: kto jest na drugim planie fotografii, w jakich okolicznościach zdjęcie powstało, kogo przedstawia? Takie pytania stawiamy w digipunkcie. Nie tylko digitalizujemy, ale też z tymi ludźmi rozmawiamy. Próbujemy odkryć historię stojącą za tym dokumentem - zachęca nasz rozmówca.

Otwarcie digipunktu w Murowance przy Płowieckiej 77 odbędzie się weekend. Fundacja zaprasza z archiwaliami 18 i 19 stycznia w godzinach 12.00-18.00, a później w każdy czwartek w godzinach 14.00-20.00.

Źródło: tvnwarszawa.pl

Autorka/Autor:Piotr Bakalarski

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Oszuści przekonali 77-latka, że jego pieniądze są zagrożone. Wpłacił na wskazane przez nich konto 100 tysięcy złotych. W tym celu pojechał, tak jak mu kazali, do banku w Radomiu. To był jednak dopiero początek, miał zrobić kolejny przelew - na 1,5 miliona złotych. Tym razem w banku w Warszawie.

Wpłacił 100 tysięcy złotych, miał zrobić przelew na 1,5 miliona. Powstrzymali go w ostatniej chwili

Wpłacił 100 tysięcy złotych, miał zrobić przelew na 1,5 miliona. Powstrzymali go w ostatniej chwili

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zaniepokojona kobieta zawiadomiła policję, że z jednego z mieszkań w bloku dobiega płacz i krzyk dziecka. Policjanci zauważyli małą dziewczynkę stojącą w oknie. Płakała i wołała o pomoc. Okazało się, że jej matka poszła do znajomego "na piwo". Pijana była też matka, której dwuletni synek bawił się sam nad stawem. Nie widziała w tym nic złego, bo "był tam nie po raz pierwszy i nigdy nie wpadł".

W nocy usłyszała krzyk dziecka, w oknie zobaczyli zapłakaną dziewczynkę

W nocy usłyszała krzyk dziecka, w oknie zobaczyli zapłakaną dziewczynkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na trasie S7 pod Warszawą. Nie żyje rowerzysta. Jezdnia w kierunku stolicy jest zablokowana, wyznaczono objazdy.

Tragiczny wypadek na S7, nie żyje rowerzysta

Tragiczny wypadek na S7, nie żyje rowerzysta

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek została podpisana została umowa na wykonanie prac przedprojektowych dla IV linii metra wraz ze Stacją Techniczno-Postojową w Warszawie. Zwycięzca przetargu - firma Metroprojekt sp. z o.o. - przygotuje koncepcję przebiegu linii M4. Powstanie także dokumentacja niezbędna do realizacji planowanej inwestycji. Opracowanie będzie gotowe w 2027 roku.

Podpisano umowę w sprawie czwartej linii metra

Podpisano umowę w sprawie czwartej linii metra

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z Warszawy wyjechało już kilkadziesiąt samochodów ciężarowych z pomocą dla ludzi zamieszkujących tereny dotknięte powodzią. Zabrały 720 palet z darami mieszkańców stolicy. Potrzebne artykuły, także dla zwierząt będą zbierane w wielu miejscach przez weekend, w pozostałych także w dni powszednie w przyszłym tygodniu.

Kilkadziesiąt tirów już pojechało, zbiórka darów dla powodzian trwa

Kilkadziesiąt tirów już pojechało, zbiórka darów dla powodzian trwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Łukasz Ż. został zatrzymany w szpitalu w Lubece. Odbyło się już posiedzenie przed sądem niemieckim. - Ż. został aresztowany, nie wyraził zgody na przyspieszoną ekstradycję do Polski - zaznaczył Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. W sprawie jest już sześciu podejrzanych.

Łukasz Ż. zatrzymany w szpitalu w Lubece. W sprawie jest już sześciu podejrzanych

Łukasz Ż. zatrzymany w szpitalu w Lubece. W sprawie jest już sześciu podejrzanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl/PAP

Policjanci ze Śródmieścia prowadzą postępowanie dotyczące kradzieży z włamaniem w jednym z hoteli. Łupem sprawcy padł zegarek o wartości 300 tysięcy złotych.

Z hotelu zniknął zegarek o wartości 300 tysięcy złotych. Szukają mężczyzny ze zdjęcia

Z hotelu zniknął zegarek o wartości 300 tysięcy złotych. Szukają mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samiec żyrafy, który urodził się w warszawskim zoo pod koniec sierpnia, otrzyma imię Pomelo - zadecydowali internauci w głosowaniu. W tym roku imiona zwierząt urodzonych w stołecznym zoo zaczynają się na literę "P".

Brat Pietruszki ma już imię i "rośnie zdrowo"

Brat Pietruszki ma już imię i "rośnie zdrowo"

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Premier Donald Tusk zapowiedział, że europoseł Marcin Kierwiński, zostanie pełnomocnikiem rządu do spraw odbudowy po powodzi. Premier poinformował również, że Kierwiński zrzeknie się mandatu w Parlamencie Europejskim, który uzyskał startując z okręgu warszawskiego. Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w wyborach uzyskała czwarty rezultat na liście Koalicji Obywatelskiej, potwierdziła, że przyjmie mandat europosłanki.  

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjmie mandat europarlamentarzystki. "Zaufało mi blisko 100 tysięcy ludzi"

Hanna Gronkiewicz-Waltz przyjmie mandat europarlamentarzystki. "Zaufało mi blisko 100 tysięcy ludzi"

Źródło:
tvnwarszawa.pl / PAP

Kierowca toyoty uderzył w łosia, a gdy pomagały mu inne osoby, wjechał w nie kierujący volvo. W konsekwencji siedem osób trafiło do szpitali. Policja apeluje o ostrożność na drodze i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego.

Wjechał w grupę osób udzielających pomocy kierowcy po zderzeniu z łosiem

Wjechał w grupę osób udzielających pomocy kierowcy po zderzeniu z łosiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na posesji w Płocku policjanci znaleźli niemal 650 tysięcy papierosów bez polskich znaków akcyzy. Wartość niezapłaconego podatku jest szacowana na ponad 800 tysięcy złotych. Zatrzymano 61-letniego właściciela działki, grozi mu do trzech lat więzienia.

650 tysięcy nielegalnych papierosów na działce

650 tysięcy nielegalnych papierosów na działce

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W niedzielę wieczorem w miejscowości Siekluki koło Płońska (Mazowieckie) dachował samochód. Zginęła jedna osoba. Policjanci ustalili, że w zdarzeniu brał udział jeszcze jeden samochód, którego kierowca uciekł. 35-latek został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na okres trzech miesięcy. Grozi mu kara nawet 16 lat pozbawienia wolności.

Zginęła pasażerka. Sprawca wypadku odjechał, bo nie wiedział czy jeszcze ma zakaz prowadzenia aut

Zginęła pasażerka. Sprawca wypadku odjechał, bo nie wiedział czy jeszcze ma zakaz prowadzenia aut

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kobieta na Grochowie zauważyła płaczące dziecko z rowerkiem i powiadomiła strażników miejskich. Okazało, że dziewczynka w drodze do szkoły oddzieliła się od mamy. Pochodzi z Ukrainy i nie zna miasta.

Siedmiolatka zgubiła się w drodze do szkoły

Siedmiolatka zgubiła się w drodze do szkoły

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przy przystanku w Brzezinach w powiecie mińskim znaleziono martwego noworodka. 18-latka z Ukrainy przyznaje, że doszło do porodu i że zaniosła dziecko do kosza na śmieci. Twierdzi, że dziecko urodziło się martwe, co – jak wynika z opinii biegłego – jest nieprawdą. Prokuratura oskarżyła kobietę o dzieciobójstwo, jednak nie wyklucza, że dojdzie do zmiany kwalifikacji czynu na zabójstwo. Podejrzana trafiła do aresztu.

Urodziła w hostelu, potem zaniosła noworodka do kosza na śmieci. Jest decyzja o aresztowaniu 18-latki

Urodziła w hostelu, potem zaniosła noworodka do kosza na śmieci. Jest decyzja o aresztowaniu 18-latki

Źródło:
tvn24warszawa.pl

Od wielu dni na budowie nowych wiaduktów Trasy Łazienkowskiej pojawiają się pojedynczy pracownicy. Nie ma ciężkiego sprzętu. Nie widać postępów, można wręcz odnieść wrażenie, że inwestycja została wstrzymana. Jak dowiadujemy się w Stołecznym Zarządzie Rozbudowy Miasta, konieczny jest nowy projekt, który pozwoli na kontynuowanie prac.

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Zastój na budowie wiaduktu Trasy Łazienkowskiej. Muszą podpisać aneks

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Piaszczysta łacha, a obok główny nurt z rekordowo niskim poziomem wody. Tak jeszcze 8 września wyglądała Wisła w rezerwacie przyrody Wyspy Zawadowskie. Teraz sytuacja diametralnie się zmieniła. Aktualnie poziom wody w Wiśle wynosi 186 centymetrów. Meteorolodzy przewidują, że będzie spadał.

20 centymetrów, a po 12 dniach o ponad 160 więcej. "Jak bardzo nieprzewidywalną rzeką jest Wisła"

20 centymetrów, a po 12 dniach o ponad 160 więcej. "Jak bardzo nieprzewidywalną rzeką jest Wisła"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca ciężarówki jadąc w kierunku Warszawy stracił na drodze ekspresowej S8 panowanie nad pojazdem. Na wysokości Radziejowic wjechał do rowu. Przewoził alkohol.

Kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Przewoził alkohol

Kierowca ciężarówki wjechał do rowu. Przewoził alkohol

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę i niedzielę, 21-22 września, tramwajarze będą remontowali tory na pl. Grunwaldzkim. Tramwaje nie będą kursowały ulicą Popiełuszki.

Weekend bez tramwajów na Popiełuszki

Weekend bez tramwajów na Popiełuszki

Źródło:
PAP

Policjanci z warszawskiego Bemowa prowadzili nocny pościg za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli. Mężczyzna w trakcie ucieczki staranował radiowóz. Po jego zatrzymaniu okazało się, że 41-latek był wcześniej notowany za jazdę po alkoholu.

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Nie zatrzymał się do kontroli, staranował radiowóz i uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Porwał ją nurt Wisły, unosiła się na powierzchni wody twarzą do dołu. Kobietę wyciągnęli z wody policjanci z komisariatu rzecznego i przeprowadzili resuscytację. Na brzegu czekali już na nią ratownicy medyczni.

Nurt Wisły porwał kobietę

Nurt Wisły porwał kobietę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na skrzyżowaniu ulic Odrowąża i Matki Teresy Kalkuty na Bródnie doszło do wypadku z udziałem rowerzystki oraz tramwaju. Kobieta została zabrana do szpitala.

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Rowerzystka wjechała pod tramwaj

Źródło:
tvnwarszawa.pl