"Mister Warszawy" w rejestrze zabytków

Budynek dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej zabytkiem
Budynek dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej zabytkiem
MWKZ
Budynek dawnej Węgierskiej Ekspozytury Handlowej zabytkiemMWKZ

Dziś to podupadły budynek wciśnięty między nowoczesne ambasady. Trudno uwierzyć, że budynek Węgierskiej Ekspozytury Handlowej w latach 70. też zachwycał nowoczesnością. Dostał za to nawet tytuł "Mistera Warszawy". Teraz trafił do rejestru zabytków.

Budynek wzniesiono w 1972 roku, a do użytku oddano rok później. Został wzniesiony na miejscu jednego z obiektów dawnych carskich Koszar Ułańskich, z inicjatywy ówczesnego Ministerstwa Spraw Zagranicznych oraz Ambasady Republiki Węgierskiej.

"Strona polska przygotowała projekt, zapewniła materiały budowlane i robociznę. Węgry natomiast dostarczyły materiały wykończeniowe, między innymi blachę aluminiową, kamień, płytki ceramiczne" - podaje Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Jak czytamy dalej w komunikacie, budynek powstał jako obiekt dyplomatyczny, na potrzeby ambasady Węgier, kraju stanowiącego w oficjalnej polityce PRL ważnego partnera wymiany gospodarczej i kulturalnej.

"Ekspozytura nie tylko dokumentuje ważny epizod w relacjach międzynarodowych, ale też stanowi pamiątkę kontaktów polsko-węgierskich na przestrzeni kilkudziesięciu lat" - przekonuje konserwator.

Z kolei na dołączonych do komunikatu zdjęciach widać niedostępne dziś wnętrza budynku, które zachowane są tak dobrze, że po niewielkich porządkach mogłyby śmiało służyć za plan filmowy dla serialu, którego akcja toczy się w latach 70. Obiekt był użytkowany do początku lat dwutysięcznych, a potem stał pusty.

W 2017 roku na mocy porozumienia między rządem polskim i węgierskim nieruchomość przeszła na własność strony węgierskiej. Obecnie trwają prace nad uregulowaniem własności działki. Opracowywany jest również projekt kompleksowego remontu i przebudowy obiektu. Wpis ma uchronić jego charakter.

"Mister Warszawy"

Twórcą projektu jest architekt Jan Zdanowicz, który jest również autorem takich projektów jak Spółdzielczy Dom Towarowy "Feniks" czy liczne budynki mieszkalne na terenie stolicy. Rok po wzniesieniu budynek otrzymał nagrodę architektoniczną "Mister Warszawy", ogłaszaną na łamach "Życia Warszawy". Tytuł przyznawało grono specjalistów dla najlepszych realizacji architektonicznych w stolicy.

Według MWKZ, tym samym Ekspozytura stała się jedną z najbardziej wartościowych realizacji Zdanowicza.

"Obiekt wzniesiono na podstawie indywidualnego projektu. Precyzyjny program funkcjonalny i rygorystyczne utrzymanie w jednorodnej konwencji stylistycznej, dokumentuje styl obiektów użyteczności publicznej lat 70. XX wieku" - uzasadnia swoją decyzję MWKZ.

Konserwator wymienia, że składają się na to przede wszystkim oryginalny plan oraz bryła o addycyjnym układzie urozmaicona wewnętrznym dziedzińcem, bocznymi aneksami i nadwieszeniem górnych kondygnacji.

Wskazuje również staranną kompozycję elewacji rozdzieloną dwubarwną kolorystyką oraz podziałami filarów, okładzin i dużych partii przeszkleń.

Zachowany wystrój

Jak podaje MWKZ, budynek jest również bardzo rzadkim przykładem w pełni zachowanego wystroju z początku lat 70., który obejmuje elementy oświetlenia, meblarstwa i dekoracji wnętrz. Konserwator zwraca uwagę na hol wejściowy wyłożony czarnym sjenitem ze spiralną klatką schodową, wewnętrzny dziedziniec przykryty ażurową konstrukcją oraz kawiarnię we frontowej części budynku z bufetem i wbudowanymi meblami. Wspomina również o winiarni z kompletnym wystrojem czy reprezentacyjnym gabinecie we frontowej części budynku z własną wnęką sanitarną i balkonem.

"O wartości stanowi też staranne zagospodarowanie otoczenia" - zaznacza MWKZ. Argumentuje, że projektanci tak zaaranżowali elementy wokół budynku (tarasy, podesty, chodniki, zadaszenia, klomby), aby integrować przestrzeń wewnętrzną obiektu oraz jego otoczenie. Duże partie przeszkleń z panoramicznymi oknami zapewniają bezpośredni widok z budynku na otaczającą zieleń i elementy zagospodarowania. Integralnym elementem koncepcji projektu jest otaczający go drzewostan wkomponowany w układ klombów, podcieni i podziałów kwaterowych.

Charakterystyczne miejsce stolicy

Jak wskazuje MWKZ, w skali Warszawy nieruchomość należy do najwyższej próby realizacji architektonicznych pochodzących z lat 60. i 70. XX wieku. Tym samym Ekspozytura, podobnie jak rotunda PKO, Dom Meblowy „Emilia”, pawilon „Chemii”, „Cepelii” czy stacje linii średnicowej, zalicza się do charakterystycznych miejsc w stolicy.

Decyzja o wpisie nie jest jednak ostateczna. Stronom przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W lutym informowaliśmy o wpisaniu do rejestru zabytków kamienicy przy Krakowskim Przedmieściu 29:

Kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 29 w rejestrze
Kamienica przy Krakowskim Przedmieściu 29 w rejestrzeLech Marcinczak / tvnwarszawa.pl

mp/r

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP