Przygotuj się na:

ZMIANY W KODEKSIE RUCHU

Szóstego grudnia wchodzą w życie nowe przepisy o tworzeniu drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak.

Ministerstwo: jest porozumienie ws. Narodowego Muzeum Techniki

Warszawa

Piotr Dabik / wikipedia / CC BY SAJest porozumienie w sprawie Muzeum Techniki

Doszło do porozumienia z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władzami Warszawy w celu utworzenia Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie - poinformował w środę resort kultury. Podał też, że współorganizatorzy są gotowi prowadzić rozmowy z Naczelną Organizacją Techniczną w sprawie uregulowania jej zadłużenia.

Największa placówka muzealnictwa technicznego w Polsce - Muzeum Techniki i Przemysłu, od lat boryka się z problemami finansowymi. W czerwcu 2016 roku zarząd Pałacu Kultury i Nauki, gdzie mieści się muzeum, wypowiedział umowę najmu. Powodem było zadłużenie placówki, na które złożyły się m.in. zaległości w opłatach za czynsz. Pod koniec ubiegłego roku zarząd PKiN wezwał muzeum do opróżnienia zajmowanych pomieszczeń.

Z kolei na początku bieżącego roku zarząd główny Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej prowadzący muzeum, podjął uchwałę o postawieniu placówki w stan likwidacji.

W piątek wicedyrektor placówki Kazimierz Zieliński poinformował, że straż PKiN zaryglowała drzwi Muzeum Techniki. Uznał to za "jaskrawe naruszenie własności" i zapowiedział kroki prawne. Stołeczny Ratusz przekazał w odpowiedzi, że działanie to ma na celu zabezpieczenie zbiorów Muzeum.

"Złe zarządzanie doprowadziło do zapaści"

"Brak systemowego rozwiązania i złe zarządzanie doprowadziło Muzeum Techniki do zapaści i do wszczęcia procedury jego likwidacji. Ministerstwo Kultury, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz władze Warszawy, chcąc uratować cenne zbiory przed rozproszeniem, postanowiły utworzyć Narodowe Muzeum Techniki, które podejmie i rozwinie misję zapoczątkowaną przez inż. Kazimierza Jackowskiego - założyciela i pierwszego dyrektora Muzeum Techniki i Przemysłu, zamordowanego w Katyniu" - napisano w środowym komunikacie MKiDN.

Ministerstwo poinformowało, że inicjatywę wspierają także ministerstwa rozwoju i finansów. "Porozumienie w sprawie utworzenia nowego Muzeum jest odpowiedzią na katastrofalną sytuację, w jakiej znalazło się Muzeum Techniki i Przemysłu prowadzone przez Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelną Organizację Techniczną (FSN-T NOT)" - podkreśliło MKiDN.

Podpisanie umów

Jak informuje resort kultury, obecnie trwa obiegowa procedura podpisywania umowy o utworzeniu Narodowego Muzeum Techniki w Warszawie. "Umowa 1 czerwca została podpisana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. 8 czerwca bieżącego roku oczekiwane jest podpisanie umowy przez Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy" - podało ministerstwo kultury.

Ministerstwo Kultury poinformowało także, że współorganizatorzy Narodowego Muzeum Techniki "liczą na współpracę z FSN-T NOT w zakresie przekazania zbiorów muzeum likwidowanego przez NOT, pod opiekę nowego muzeum".

"Zadanie prowadzenia Muzeum Techniki zostało powierzone bowiem NOT w celu zachowania najcenniejszych osiągnieć polskiej myśli technicznej, w celu społecznym. Przez wiele lat NOT realizowała to zadanie z należną uwagą. Współorganizatorzy Narodowego Muzeum Techniki są przekonani, że FSN-T NOT przekazując zbiory do nowo utworzonej placówki - po pierwsze zdejmie z siebie ciężar opieki nad nimi, po drugie potwierdzi i zamknie znaczącym gestem swoją kilkudziesięcioletnią społeczną misję prowadzenia MTiP" - przekonuje ministerstwo kultury.

Gotowi na negocjacje w sprawie długu

W komunikacie resortu kultury dodano, że "współorganizatorzy są gotowi prowadzić rozmowy z NOT na temat pomocy w znalezieniu ścieżek uregulowania zadłużenia NOT względem spółki zarządzającej Pałacem Kultury i Nauki i wobec byłych pracowników MTiP".

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpoczęło działalność w 1955 roku, kontynuując prace przedwojennego Muzeum Przemysłu i Techniki.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMACH MUZEUM I NOWEJ PLACÓWCE:

Muzeum nieczynneMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/3

PAP/kw