Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Kopernik potrzebuje nowego budynku. "Nowoczesna, ekologiczna architektura"

Warszawa

materiały prasoweTu powstanie nowy budynek

Centrum Nauki Kopernik chce otworzyć nową pracownię - Przewrotu Kopernikańskiego. Jednak zanim do niej zajrzymy, potrzebny będzie budynek. Właśnie ogłoszono konkurs na koncepcję architektoniczną siedziby.

- W Pracowni Przewrotu Kopernikańskiego będziemy prowadzić eksperymentalne badania procesów uczenia się, realizować programy naukowe, badawcze i badawczo–rozwojowe. Do współpracy zaprosimy partnerów akademickich, naukowych i biznesowych. Wszystko po to, by zmienić kulturę uczenia się i przyczynić się do zmian w kształceniu, tak aby odpowiadały na potrzeby i wyzwania społeczeństwa XXI wieku - informuje w komunikacie rzeczniczka CNK Katarzyna Nowicka.

Nowoczesne laboratoria

Nowy budynek (z łącznikiem do starego) stanie w sąsiedztwie Centrum Nauki Kopernik, gdzie dziś znajduje się parking i część Parku Odkrywców.

Część warsztatowo-laboratoryjna, przeznaczona dla dzieci i młodzieży, zostanie dodatkowo podzielona na trzy strefy. Pierwsza - NO-TECH - bez bez specjalistycznego sprzętu i narzędzi technicznych, będzie dedykowana szkoleniom, warsztatom czy spotkaniom.Druga, LO-TECH, będzie wyposażona w podstawowy sprzęt laboratoryjny oraz narzędzia. - Tu powstaną dwa duże laboratoria (Lab Mokry i Lab Suchy), przystosowane do prowadzenia zająć z biologii, fizyki, chemii, techniki i innych dziedzin. W każdym labie mieścić się będzie cała szkolna klasa (32 osoby), a w razie potrzeby przestrzeń będzie można zmniejszyć i zaaranżować laboratorium dla 16 osób - podaje Katarzyna Nowicka.W ostatniej, HI-TECH, będzie zlokalizowany prawdziwy teren badawczy, wyposażony w zaawansowane technologie, narzędzia, oraz profesjonalny sprzęt laboratoryjny.

Przestrzeń dla naukowców

W nowym budynku znajdzie się także miejsce na pracownie focusowe, czyli przestrzeń przeznaczoną na wywiady, dyskusje, obserwację z wykorzystaniem lustra weneckiego, nagrań audio-wideo i innych specjalistycznych urządzeń.

Będą też obszary udostępniane partnerom zewnętrznym do realizacji badań psychologicznych i pracy dydaktycznej. - Znajdą się tu gabinety indywidualnej pracy naukowców, (przystosowane do prac analitycznych i badań eksperymentalnych), pracownie badawcze dla zespołów, wyposażone w stanowiska komputerowe oraz sale seminaryjne - podaje rzeczniczka.

- W siedzibie PPK musi powstać także przestrzeń biurowo-coworkingowa, showroom, w którym będziemy prezentować to, nad czym aktualnie pracujemy w pracowni, a także foyer, szatnie oraz kawiarnia. To wszystko trzeba zmieścić w jednym trzykondygnacyjnym budynku, mieszczącym jednorazowo ok. 600 osób - zapowiada.

"Nowoczesna, ekologiczna architektura"

Na zgłoszenia do konkursu centrum czeka do 24 kwietnia. - Chcemy, aby budynek ten był przykładem nowoczesnej, ekologicznej architektury, wpisującej się w otoczenie. Bogaty program działalności PPK wymaga zaaranżowania wielofunkcyjnej przestrzeni, łatwej do modyfikowania, często o nietypowym przeznaczeniu. To prawdziwe wyzwanie dla projektantów - podsumowuje rzeczniczka.

Jak może wyglądać nowe skrzydło pokazali studenci Politechniki Warszawskiej. Prace koncepcyjne opracowali w ramach pracy semestralnej.

5-milionowy gość Centrum Nauki KopernikTVN24
wideo 2/3

kz/b