Przygotuj się na:

ZIMA NA DROGACH

To właśnie teraz, gdy temperatura rano spada poniżej 7 stopni Celsjusza, a kolejki do warsztatów są krótkie, powinniśmy umówić się na sezonową zmianę opon.

Koncerty, spektakle, filmy. Ożywiają plac Defilad

Warszawa

materiały orgzanitoraWracają atrakcje na plac Defilad

Motywem przewodnim 6. edycji "Placu Defilad" będzie trzydziesta rocznica pierwszych, demokratycznych wyborów z 1989 roku. Oficjalne otwarcie cyklu imprez artystycznych zaplanowano 1 czerwca, choć pierwsze wydarzenia odbędą się już w ostatni dzień kwietnia.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzeń na placu Defilad brzmi "Drugie lato wolności". Impreza rozpocznie się 30 kwietnia od cyklu spektakli "Narkotyki" według Witkacego w reżyserii Oskara Sadowskiego. Plenerowe przedstawienie będzie grane przed Pałacem Kultury i Nauki do 4 maja bieżącego roku.

- Ten projekt "Plac Defilad" zmienia się od kilku lat, ale to - co jest najważniejsze - zmienia też miasto, zmienia sposób myślenia o tym, jaką rolę i funkcję w mieście ma pełnić miejska instytucja publiczna, w jaki sposób ma się komunikować z mieszkańcami, ze swoimi odbiorcami, w jaki sposób współpracować z innymi instytucjami - powiedziała dyrektorka-koordynatorka do spraw kultury i komunikacji społecznej w ratuszu Aldona Machnowska-Góra.

Zwróciła uwagę, że "Plac Defilad" zmienia też "sposób myślenia o przestrzeni w mieście".

- Chcę powiedzieć, że to bardzo dobry pomysł, żeby "Plac Defilad" w tym roku to było "Drugie lato wolności". Gratuluję autorom czy autorowi tego tytułu i tego, żeby wokół wolności - 1989, 2019 rok - był skumulowany program tegorocznego "Placu Defilad" - podkreśliła Machnowska-Góra.

"Toast dla Tomasza Stańko"

Główne punkty interdyscyplinarnego programu 6. "Placu Defilad" przedstawił zastępca dyrektora Studio teatrgalerii Tomasz Plata. - Jestem pierwszym kuratorem w historii tego projektu, co napawa mnie duma, ale także obawą. Projekt przez wszystkie poprzednie lata był wielkim sukcesem. Nie wiem, czy potrzebuje kuratora - powiedział.

Jak dodał, pomysł na tegoroczną tematykę wydaje się oczywisty, choć niełatwy w realizacji. - Trzydziesta rocznica pierwszych, demokratycznych wyborów z 1989 roku była absolutnie oczywistym kontekstem, wokół którego chcieliśmy zbudować nasz program. Ale też od razu wiedzieliśmy, że nie chcemy robić akademii ku czci i nie chcemy opowiadać o wielkiej historii. Chcemy opowiadać o małych historiach, przypominać sobie samym i innym, jak w naszej pamięci te ostatnie 30 lat jakoś się zapisało, przy okazji się też dobrze bawić - stwierdził.

Kurator "Placu Defilad" zwrócił uwagę, że "wyjątkową dumą i zadowoleniem napawa" go organizacja wielkiego koncertu w dniu urodzin muzyka (11 lipca) pod tytułem "Toast dla Tomasza Stańko". - Będziemy mieć premierowe wykonanie nowego materiału duetu Skalpel. Myślę, że jednej z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej w obiegu międzynarodowym. Skalpel przygotuje na ten wieczór premierowy, debiutancki materiał zbudowany wokół sampli wybranych z dorobku Tomasza Stańko - wyjaśnił.

Zapowiedział, że w koncercie weźmie udział grono muzyków zagranicznych, którzy znali lub współpracowali z polskim trębaczem. Wśród nich znajdzie się skład zespołu nowojorskiego, z którym Stańko nagrywał ostatnie płyty. Będzie też prezentacja elektronicznej muzyki eksperymentalnej z udziałem aktorki Ireny Jun.

I książki i opera

Plata zwrócił też uwagę na przygotowane na zakończenie "Placu Defilad" międzynarodowe czytanie (7 września). - Razem z redakcją tygodnika "Polityka" zorganizujemy akcję pod hasłem "Międzynarodowe czytanie 2019". Przygotujemy dla państwa listę 20 książek, które ukazały się po polsku w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy i zaprezentujemy tę listę książek z hasłem "Powinniście to przeczytać, aby zrozumieć świat" - wyjaśnił.

Jak zapowiedział dyrektor Studio teatrgalerii Roman Osadnik "15 czerwca przestrzeń placu Defilad zmieni się w chyba największą w Polsce przestrzeń operową". - Dla 5 tysięcy widzów powstanie tu widownia, wielka scena, na której zobaczymy gwiazdy światowej wokalistyki - Aleksandrę Kurzak, Roberta Alagnę, Andrzeja Dobbera, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestrę Sinfonia Varsovia. I cały ten zespół zaprezentuje w inscenizowanej wersji koncertowej w reżyserii Natalii Korczakowskiej operę Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" - wyjaśnił.

Dodał, że zapowiada się naprawdę imponująca, multimedialna inscenizacja.

Trzy miesiące atrakcji

Głównymi punktami programu tegorocznej edycji akcji będą między innymi: punkowy musical inspirowany życiem i twórczością Roberta Brylewskiego pod tytułem "Złota skała" (6 lipca); trzy fotokoncerty (projekcje wybranych zdjęć) fotoreporterów średniego pokolenia - Kuby Dąbrowskiego, Rafała Milacha i Michała Szlagi; Dzień Dziecka, podczas którego przed PKiN powstanie Terenowe Studio Nadawcze, w którym dzieci realizować będą materiały do telewizyjnego serwisu informacyjnego; pokaz wybranych filmów, w których zapisano "coś ważnego z doświadczeń polskiej transformacji"; autorski projekt Marcina Maseckiego pod tytułem "Urodziny kompozytorów", podczas których przybliżana będzie ich twórczość; koncert pod tytułem "Wybraliśmy wolność" (4 czerwca) pod kierownictwem Smolika, w którym wystąpią zaproszeni przez niego goście, między innymi Mela Koteluk, Tomek Lipiński, Muniek Staszczyk i Daria Zawiałow.

Ponadto w programie "Placu Defilad" znajdzie się kilkadziesiąt innych imprez z rozmaitych dziedzin sztuki, między innymi cykl projekcji współorganizowanych z Docs Against Gravity.

Wydarzenia odbywać się będą do 7 września.

Na tvnwarszawa.pl publikowaliśmy też wywiad z Adamem Bałdychem, jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków jazzowych:

"Postanowiłem sięgnąć po muzykę sakralną"ACT Music
wideo 2/2

PAP/mp