Koncerty, spektakle, filmy. Ożywiają plac Defilad

Wracają atrakcje na plac Defiladmateriały orgzanitora

Motywem przewodnim 6. edycji "Placu Defilad" będzie trzydziesta rocznica pierwszych, demokratycznych wyborów z 1989 roku. Oficjalne otwarcie cyklu imprez artystycznych zaplanowano 1 czerwca, choć pierwsze wydarzenia odbędą się już w ostatni dzień kwietnia.

Hasło przewodnie tegorocznej edycji wydarzeń na placu Defilad brzmi "Drugie lato wolności". Impreza rozpocznie się 30 kwietnia od cyklu spektakli "Narkotyki" według Witkacego w reżyserii Oskara Sadowskiego. Plenerowe przedstawienie będzie grane przed Pałacem Kultury i Nauki do 4 maja bieżącego roku.

- Ten projekt "Plac Defilad" zmienia się od kilku lat, ale to - co jest najważniejsze - zmienia też miasto, zmienia sposób myślenia o tym, jaką rolę i funkcję w mieście ma pełnić miejska instytucja publiczna, w jaki sposób ma się komunikować z mieszkańcami, ze swoimi odbiorcami, w jaki sposób współpracować z innymi instytucjami - powiedziała dyrektorka-koordynatorka do spraw kultury i komunikacji społecznej w ratuszu Aldona Machnowska-Góra.

Zwróciła uwagę, że "Plac Defilad" zmienia też "sposób myślenia o przestrzeni w mieście".

- Chcę powiedzieć, że to bardzo dobry pomysł, żeby "Plac Defilad" w tym roku to było "Drugie lato wolności". Gratuluję autorom czy autorowi tego tytułu i tego, żeby wokół wolności - 1989, 2019 rok - był skumulowany program tegorocznego "Placu Defilad" - podkreśliła Machnowska-Góra.

"Toast dla Tomasza Stańko"

Główne punkty interdyscyplinarnego programu 6. "Placu Defilad" przedstawił zastępca dyrektora Studio teatrgalerii Tomasz Plata. - Jestem pierwszym kuratorem w historii tego projektu, co napawa mnie duma, ale także obawą. Projekt przez wszystkie poprzednie lata był wielkim sukcesem. Nie wiem, czy potrzebuje kuratora - powiedział.

Jak dodał, pomysł na tegoroczną tematykę wydaje się oczywisty, choć niełatwy w realizacji. - Trzydziesta rocznica pierwszych, demokratycznych wyborów z 1989 roku była absolutnie oczywistym kontekstem, wokół którego chcieliśmy zbudować nasz program. Ale też od razu wiedzieliśmy, że nie chcemy robić akademii ku czci i nie chcemy opowiadać o wielkiej historii. Chcemy opowiadać o małych historiach, przypominać sobie samym i innym, jak w naszej pamięci te ostatnie 30 lat jakoś się zapisało, przy okazji się też dobrze bawić - stwierdził.

Kurator "Placu Defilad" zwrócił uwagę, że "wyjątkową dumą i zadowoleniem napawa" go organizacja wielkiego koncertu w dniu urodzin muzyka (11 lipca) pod tytułem "Toast dla Tomasza Stańko". - Będziemy mieć premierowe wykonanie nowego materiału duetu Skalpel. Myślę, że jednej z największych gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej w obiegu międzynarodowym. Skalpel przygotuje na ten wieczór premierowy, debiutancki materiał zbudowany wokół sampli wybranych z dorobku Tomasza Stańko - wyjaśnił.

Zapowiedział, że w koncercie weźmie udział grono muzyków zagranicznych, którzy znali lub współpracowali z polskim trębaczem. Wśród nich znajdzie się skład zespołu nowojorskiego, z którym Stańko nagrywał ostatnie płyty. Będzie też prezentacja elektronicznej muzyki eksperymentalnej z udziałem aktorki Ireny Jun.

I książki i opera

Plata zwrócił też uwagę na przygotowane na zakończenie "Placu Defilad" międzynarodowe czytanie (7 września). - Razem z redakcją tygodnika "Polityka" zorganizujemy akcję pod hasłem "Międzynarodowe czytanie 2019". Przygotujemy dla państwa listę 20 książek, które ukazały się po polsku w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy i zaprezentujemy tę listę książek z hasłem "Powinniście to przeczytać, aby zrozumieć świat" - wyjaśnił.

Jak zapowiedział dyrektor Studio teatrgalerii Roman Osadnik "15 czerwca przestrzeń placu Defilad zmieni się w chyba największą w Polsce przestrzeń operową". - Dla 5 tysięcy widzów powstanie tu widownia, wielka scena, na której zobaczymy gwiazdy światowej wokalistyki - Aleksandrę Kurzak, Roberta Alagnę, Andrzeja Dobbera, Chór Filharmonii Narodowej, Orkiestrę Sinfonia Varsovia. I cały ten zespół zaprezentuje w inscenizowanej wersji koncertowej w reżyserii Natalii Korczakowskiej operę Giacomo Pucciniego "Madama Butterfly" - wyjaśnił.

Dodał, że zapowiada się naprawdę imponująca, multimedialna inscenizacja.

Trzy miesiące atrakcji

Głównymi punktami programu tegorocznej edycji akcji będą między innymi: punkowy musical inspirowany życiem i twórczością Roberta Brylewskiego pod tytułem "Złota skała" (6 lipca); trzy fotokoncerty (projekcje wybranych zdjęć) fotoreporterów średniego pokolenia - Kuby Dąbrowskiego, Rafała Milacha i Michała Szlagi; Dzień Dziecka, podczas którego przed PKiN powstanie Terenowe Studio Nadawcze, w którym dzieci realizować będą materiały do telewizyjnego serwisu informacyjnego; pokaz wybranych filmów, w których zapisano "coś ważnego z doświadczeń polskiej transformacji"; autorski projekt Marcina Maseckiego pod tytułem "Urodziny kompozytorów", podczas których przybliżana będzie ich twórczość; koncert pod tytułem "Wybraliśmy wolność" (4 czerwca) pod kierownictwem Smolika, w którym wystąpią zaproszeni przez niego goście, między innymi Mela Koteluk, Tomek Lipiński, Muniek Staszczyk i Daria Zawiałow.

Ponadto w programie "Placu Defilad" znajdzie się kilkadziesiąt innych imprez z rozmaitych dziedzin sztuki, między innymi cykl projekcji współorganizowanych z Docs Against Gravity.

Wydarzenia odbywać się będą do 7 września.

Na tvnwarszawa.pl publikowaliśmy też wywiad z Adamem Bałdychem, jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków jazzowych:

[object Object]
"Postanowiłem sięgnąć po muzykę sakralną"ACT Music
wideo 2/2

PAP/mp

Źródło zdjęcia głównego: materiały orgzanitora

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu w Warszawie odbył się marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP