Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Kierowcy znów zdewastowali płotki. ZOM: "To syzyfowa praca"

TVN Warszawa


"Tu były, tu stały... Płotki, które miały chronić trawniki przed dewastującymi zieleń kierowcami. Zniszczone, połamane, pogięte" – alarmuje Zarząd Oczyszczania Miasta. Kierowcy regularnie dewastują zabezpieczenia i parkują tam, gdzie nie powinni. Jak temu zapobiec?

Ulica Przyczółkowa, 1 sierpnia czy Żwirki i Wigury to tylko kilka przykładowych miejsc, gdzie spotkamy zdewastowane wygrodzenia. – Regularnie je naprawiamy, a kierowcy regularnie je niszczą. To syzyfowa praca – tłumaczy nam rzeczniczka ZOM.

W 2015 roku służby miejskie ustawiły ponad 15 kilometrów płotków. W ciągu ostatnich czterech lat przybyło ich około 50 kilometrów. „Naprawy oraz mycie i malowanie płotków kosztuje 100 tys. zł. rocznie. A jak pokazują zdjęcia kierowcy zawsze znajdą sposób, by wjechać na trawnik. Może powinniśmy stawiać wygrodzenia od wygrodzeń?” –skarżą się pracownicy ZOM-u.

Skuteczne tylko mandaty

Jak przekonują, trudno znaleźć inny sposób niż płotki, aby skutecznie uchronić zieleń przed kierowcami. – Skutecznym rozwiązaniem mogą być tylko kary – sugeruje rzeczniczka. – Jeśli człowiek nie ma w sobie samodyscypliny i nie potrafi (albo nie chce) zrozumieć, że zieleni niszczyć nie wolno, to nie widzę innego sposobu. Straż Miejska ma duże pole do popisu – dodaje.

Słupki i wygrodzenia przy jednej ulicy to w Warszawie żadna nowość. Podwójne zabezpieczenia pojawiły się na ul. Wileńskiej, o czym pisaliśmy na tvnwarszawa.pl. Pracownicy Zarządu Dróg Miejskich przekonywali wówczas, że pojedyncze biało-czerwone słupki nie zawsze spełniają swoją rolę. – Chronią trawnik jedynie od pojazdów, a nie od spacerowiczów z milusińskimi czworonogami, które mogłyby wpaść pod rower – tłumaczyli.

Prezydent obiecała interwencję

Problemy z nielegalnym parkowaniem były jednym z głównych tematów czatu z Hanną Gronkiewicz-Waltz. Mieszkańcy skarżyli się, że kierowcy nie zwracają uwagi na zabezpieczenia, zostawiają swoje samochody na chodnikach i trawnikach. Dewastują zieleń i utrudniają swobodną komunikację pieszym. "Straż Miejska nie reaguje" – pisali. Prezydent zapewniła, że uczuli służby na ten problem. "Zwrócę uwagę Straży Miejskiej, że mieszkańcy domagają się zdecydowanego działania" – odpowiedziała prezydent.

Słupki i płotki stanęły także na al. Solidarności:

Stoi przy al. Solidarności rząd słupków i płotek
Bartosz Andrejuk /tvnwarszawa.pl

kw/sk