Kina studyjne gotowe do szybszego otwarcia. Co z multipleksami?

Źródło:
PAP
Premier: przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na 21 maja
Premier: przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na 21 maja
Premier: przyspieszamy otwarcie kin, teatrów, filharmonii o 8 dni - na 21 maja

Stołeczne kina studyjne, między innymi Muranów i Elektronik, pokażą filmy już 21 maja. Na seans w multipleksach będzie trzeba poczekać trochę dłużej. 

W Warszawie od 21 maja wznowi działalność kino Muranów, prowadzone przez firmę dystrybucyjną Gutek Film. - Zdecydowaliśmy, że otworzymy się we wcześniejszym możliwym terminie. Widzowie czekają, są spragnieni kina, my też nie możemy się doczekać, aż ponownie spotkamy się w Muranowie. Mamy możliwość pokazania przedpremierowo kilku naszych tytułów, między innymi "La Gomery" Corneliu Porumboiu i "Ludzkiego głosu" Pedra Almodovara. Jeśli zaś chodzi o tytuły innych dystrybutorów, których przedpremiery negocjowaliśmy dosyć długo, decyzje jeszcze się klarują – poinformował Jakub Gutek z kina Muranów.

Dodał, że decyzja rządu o możliwości wcześniejszego otwarcia kin zaskoczyła środowisko, które "dwa tygodnie temu bez rezultatu lobbowało za przyspieszeniem otwarcia kin". - Z jednej strony to dobrze, że możemy otworzyć się wcześniej, z drugiej – kina, zwłaszcza duże, i dystrybutorzy w bardzo krótkim czasie muszą znowu wszystko zaplanować. To jest dosyć skomplikowana układanka, w momencie gdy tytułów czekających w kolejce przez wiele miesięcy uzbierało się bardzo dużo. W kontraktach jest dużo zobowiązań i przesuwanie dat nie jest aż takie proste. Nie mówiąc o przeglądach i festiwalach, które też planuje się z wyprzedzeniem. Natomiast ten rok nauczył nas, że musimy być elastyczni, reagować na bieżąco, więc podejmujemy to wyzwanie – powiedział Gutek.

Jak zapewnił, pracownicy kina Muranów bardzo dbają o zasady bezpieczeństwa. - Pilnujemy odstępów między miejscami w salach, pilnujemy zakładania maseczek, dezynfekcji. Mamy poczucie, że w kinie stosunkowo łatwiej to kontrolować niż w innych miejscach czy usługach. Dodatkowo w czasie seansu ludzie nie rozmawiają, emisja wirusów jest więc naprawdę bardzo mocno ograniczona – ocenił Jakub Gutek.

Reaktywację w przyszły piątek zapowiedziało również kino Elektronik. "Wracamy do Was 21 maja!!! Cieszycie się?" – ogłoszono na profilu Elektronika na Facebooku.

Liga Mistrzów i Euro na wielkim ekranie

Decyzji o ewentualnej wcześniejszej reaktywacji nie podjęła jeszcze sieć Helios. - Na ten moment nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy zdążymy przygotować się do wcześniejszego uruchomienia naszych obiektów. Prowadzimy zaawansowane procesy rekrutacyjne załogi niezbędnej do otwarcia kin planowanego na 29 maja oraz jesteśmy w trakcie rozmów z dystrybutorami o repertuarze, którym chcieliśmy przywitać widzów w kinach w ostatni weekend maja – wyjaśniła dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Agory Nina Graboś. Dodała, że tytuły, które Helios planuje pokazać widzom na początek to m.in. "Druga połowa", "Nomadland", "Ojciec", "Psy i Koty 3" oraz "Mortal Kombat".

Multikino planuje otworzyć swoje kina w piątek, 28 maja, a więc o dzień wcześniej, niż pierwotnie zakładało. "Podczas konferencji, która odbyła się 28 kwietnia br., zostaliśmy poinformowani, że kina mogą zostać otwarte 29 maja br. Nasz kompleksowy plan związany ze wznowieniem działalności powstał w oparciu o wskazany wtedy termin. Powyższą datę zakomunikowaliśmy niezwłocznie naszym widzom oraz partnerom biznesowym. Od tamtego dnia prowadzimy rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego, zarówno polskiego jak i zagranicznego, repertuaru dla naszych widzów" – podkreślono w komunikacie przesłanym PAP.

Jak zapowiedział członek zarządu Multikino S.A. Mariusz Spisz, "pierwsze tygodnie po ponownym otwarciu będą obfitowały w szereg premier polskich i zagranicznych, w tym nagradzane Oscarami "Nomadland", "Ojciec" czy "Minari" oraz liczne propozycje dla całych rodzin – "Co w duszy gra", "Cruella" oraz "Krudowie 2"".

- Nie zabraknie też megaprodukcji – na czele z "Godzilla vs Kong" oraz "Szybcy i Wściekli 9". Na miłośników polskiego kina czekać będą między innymi takie propozycje jak "Druga połowa", "Magnezja" czy "W jak Morderstwo". Multikino nie zapomina też o fanach piłki nożnej – już 29 maja w wybranych kinach sieci kibice będą mogli obejrzeć na wielkim ekranie finał Ligi Mistrzów, a już kilka tygodni później – wybrane mecze EURO 2021 – przekazał.

Analizują informacje, potrzebują czasu

Sieć Cinema City obecnie przygotowuje kina, aby móc przywitać widzów 29 maja. "Na ten moment nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych oficjalnych informacji, które szczegółowo określałyby warunki na jakich możliwe będzie wcześniejsze otwarcie kin. Potrzebujemy czasu, by przeanalizować wszystkie istotne informacje i wówczas podamy właściwą datę, tak, aby móc dostarczyć naszym widzom najlepsze doświadczenia kinowe" – napisała w przesłanej PAP informacji dyrektor marketingu i PR Cinema City Katarzyna Opertowska.

"Oczywiście uważamy, iż jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla kinomanów, którzy z utęsknieniem wyczekują nadchodzących filmowych premier. Wszelkie informacje na temat potwierdzonej daty naszego otwarcia dostępne będą na stronie internetowej oraz naszych mediach społecznościowych. Na otwarcie kin dystrybutorzy przygotowali bardzo szeroką i atrakcyjną ofertę filmową. Będzie można obejrzeć "Cruellę", "Nomadland", "Mortal Kombat", "Drugą połowę" oraz wiele innych" – dodała.

W środę premier Mateusz Morawiecki poinformował, że od piątku, 21 maja działalność w przestrzeni zamkniętej będą mogły prowadzić instytucje kultury – kina, teatry, opery i filharmonie. Pierwotnie umożliwienie im działania planowano od 29 maja. Instytucje te będą mogły udostępniać publiczności do 50 proc. miejsc na widowni. Muszą też przestrzegać reżimu sanitarnego, a uczestnicy wydarzeń nie będą mogli spożywać na miejscu napojów i posiłków.

Autorka/Autor:kz/b

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na ulicy Koszykowej będzie więcej zieleni. Miejsce betonowych płyt zajmą nasadzenia krzewów i bylin. Zmieni się otoczenie przy ulicy Lindleya, Chałubińskiego i Krzywickiego.

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Na Koszykowej mniej betonu, więcej zieleni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP

Dwóch mężczyzn usłyszało zarzut posiadania znacznej ilości narkotyków. W mieszkaniu na terenie Radomia i samochodach podejrzanych znaleziono łącznie 16,5 kilograma kokainy i heroiny.

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

"Nakryli ich, gdy rozdrabniali i pakowali narkotyki". O wartości sześciu milionów złotych

Źródło:
PAP