Kanał Żerański z gazociągiem. Inwestor pokazał wizualizacje


Mimo wielu nieporozumień między mieszkańcami Białołęki, a firmą budującą gazociąg, udało się wypracować kompromis. Przedstawiciele PGNiG pokazali wstępny plan zagospodarowania terenów nad Kanałem Żerańskim po budowie gazociągu i obiecali konsultacje społeczne. – Nie wyobrażamy sobie innego rozwiązania i liczymy, że inwestor w końcu dotrzyma słowa – mówią mieszkańcy.

Wstępny projekt zagospodarowania terenów wzdłuż kanału PGNiG Termika pokazała na spotkaniu z członkami rady konsultacyjnej. To specjalnie powołany przez burmistrza dzielnicy zespół, który usprawnia komunikację na linii: mieszkańcy -inwestor gazociągu. – Od wizualizacji do realizacji jest jednak bardzo daleka droga. Dodatkowo mamy niewiele czasu na konsultacje – mówi nam Mateusz Senko, jeden z członków rady.

Koncepcja pokazana przez PGNiG Termika zakłada, że wzdłuż kanału powstaną chodniki, ścieżki rowerowe pomosty widokowe. To dopiero wstępny plan, który zostanie poddany pod ocenę mieszkańców dzielnicy. Inwestor zobowiązał się, że weźmie ich sugestie pod uwagę. Niestety wbrew wielu protestom mieszkańców dzielnicy, los drzew nad Kanałem Żerańskim jest przesądzony. Pod topór może pójść około tysiąc drzew. Na ich miejsce firma budująca gazociąg obiecuje jednak nasadzenia zastępcze.

Drzew nie da się uratować

Tereny nad Kanałem ŻerańskimFacebook.com/KanalZeranski

Mimo to, mieszkańcy zauważają, że w końcu udało się zrobić krok do przodu. – Mamy nadzieję, że kolejnym będzie już kompleksowy projekt zagospodarowania terenów na całej długości planowanego gazociągu, czyli od Żerania do Rembelszczyzny – tłumaczy Senko. Ważnym elementem kompromisu jest też zapowiedź szerszych konsultacji społecznych. Dzięki nim wszyscy, którym zależy na tych terenach będą mogli wyrazić swoją opinie. Dokładny charakter i termin konsultacji nie jest jeszcze ustalony. Rada Konsultacyjna musi porozumieć się w tej sprawie z dzielnicą.

Spór o „specustawę”

Komunikacja między zainteresowanymi mieszkańcami, a PGNiG do tej pory nie układała się zbyt korzystnie. Najpierw spór o wycinkę drzew na jednym z najbardziej malowniczych terenów dzielnicy, potem kłótnia o brak konsultacji społecznych.

Ostatnie spotkanie z PGNiG Termika odbyło się pod koniec listopada. Po nim Rada Konsultacyjna długo przypominała się z prośbą o zorganizowanie kolejnych. Atmosferę zaostrzyła także informacja o tym, że PGNiG postanowił realizować inwestycję w ramach tzw. „specustawy”. Pozwala to na samodzielne podejmowanie decyzji – bez konieczności porozumienia z dzielnicą i mieszkańcami. Przedstawiciele urzędu dzielnicy nie kryli oburzenia. – Zapewne będziemy poproszeni o wydanie jakiejś opinii w tej sprawie, z którą jednak nikt nie będzie się musiał liczyć – tłumaczyła wtedy w rozmowie z nami rzeczniczka dzielnicy Marzena Gawkowska.

Przedstawiciele Rady Konsultacyjnej przekonywali też, że gazociąg nad Kanałem Żerańskim nie powinien być zaliczany pod „specustawę”. – Inwestor po prostu nadinterpretuje prawo. Aby to sprawdzić, poprosiliśmy o opinie prawników, którzy to potwierdzili – zapewniała rzeczniczka Białołęki. PGNiG Termika zarzuty stanowczo dementuje. Rzeczniczka firmy przekonuje, że zmiana trybu realizacji nie wynika z żadnego ich „widzimisię”, lecz ze zmian określonych w specustawie. – Po wybudowaniu gazociągu, będzie on stanowił element krajowego systemu przesyłowego – tłumaczyła Dorota Kraskowska, rzeczniczka PGNiG.

Czas na konsultacje

Mimo początkowych trudności, ostatnie spotkanie złagodziło nastroje po obu stronach. Inwestor zapewnił mieszkańców, że mimo realizowania inwestycji w ramach specustawy, będzie współpracował ze stroną społeczną. To dla nich ważna deklaracja. – Teraz najważniejsze są konsultacje. Liczymy, że po tylu złożonych obietnicach, wreszcie będziemy mogli je rozpocząć. Najwyższy czas! – podsumowuje Mateusz Senko.

Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzew
Planowana jest wycinka nawet tysięcy drzewtvnwarszawa.pl

kw//ec

Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com/KanalZeranski

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP