Jest reprywatyzacja czy jej nie ma? "Mieszkańcy zdezorientowani"

Kamienica przy Osowskiej 30
Kamienica przy Osowskiej 30
Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl
Kamienica przy Osowskiej 30Mateusz Szmelter, tvnwarszawa.pl

Lokatorzy z kamienicy przy Osowskiej 30 w ciągu kilku dni otrzymali dwa sprzeczne ze sobą pisma. Z pierwszego wynika, że budynek został przekazany prywatnemu właścicielowi. Z drugiego, że zwrotu jednak nie będzie. - Mieszkańcy są zdezorientowani i przestraszeni - mówi jeden z radnych Pragi Południe.

Osowska 30 to nieduża dwupiętrowa kamieniczka, położona kilka kroków od placu Szembeka. Została zwrócona prywatnemu właścicielowi decyzją wydaną w marcu 2016 roku. Pod dokumentem podpisał się Jerzy M., były wiceszef nieistniejącego już Biura Gospodarki Nieruchomościami, a obecnie podejrzany w jednym z reprywatyzacyjnych śledztw.

O tym, że budynek ma przejść w prywatne ręce, urzędnicy powiadomili lokatorów półtora roku później - w październiku 2017 roku. Wysłano wówczas dokument, w którym napisano, że nowymi właścicielami mieszkań nie jest już miasto stołeczne Warszawa, ale dwaj panowie: Stanisław N. i Emil M. (nazwiska do wiadomości redakcji).

- Dodano też poradnik dla najemców lokali mieszkalnych należących do prywatnych właścicieli - nadmienia Marek Borkowski, radny Prawa i Sprawiedliwości, do którego lokatorzy zwrócili się z prośbą o pomoc.

"Zadzwoniłem do burmistrza i zapytałem, o co chodzi"

- Kiedy jeden z mieszkańców zadzwonił do mnie i powiedział, że kamienica została przekazana razem z lokatorami pomyślałem, że to niemożliwe. Po wybuchu afery reprywatyzacyjnej zwroty miały być przecież wstrzymane. Zadzwoniłem do burmistrza i zapytałem wprost, o co chodzi - opisuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Borkowski.

Burmistrz - jak dodaje radny - miał powiedzieć, żeby się nie martwić, bo mieszkańcy niebawem dostaną dokument wskazujący, że reprywatyzacji jednak nie będzie. - I faktycznie, nie minęło półtora tygodnia, a lokator pokazał mi drugie pismo, że sprawa zwrotu została wstrzymana - mówi nasz rozmówca.

I przekonuje, że to wcale nie uspokoiło mieszkańców Osowskiej 30, wprost przeciwnie. - Dzwonią do mnie, są przerażeni, nie wiedzą, co się dzieje - stwierdza radny. Zadają sobie pytanie, co "wstrzymanie" reprywatyzacji oznacza w praktyce, na jak długo sprawa jest zamrożona, z jakiego powodu i - co dla nich najważniejsze - czy w bliższej lub dalszej przyszłości stracą dach nad głową.

Ratusz idzie do prokuratury

Pytania te chcieliśmy zadać urzędnikom z Pragi Południe, jednak rzecznik dzielnicy odesłał nas do miejskiego Biura Spraw Dekretowych, bo "sprawy związane z reprywatyzacją nie leżą w kompetencji dzielnicy". Rzecznik ratusza z kolei potwierdził, że decyzja zwrotowa w sprawie Osowskiej 30 faktycznie została wydana, ale budynek "nigdy nie został przekazany".

- W listopadzie zwróciliśmy się z prośbą do Prokuratury Okręgowej w Warszawie o sprawdzenie, czy nie zachodzą przesłanki, by rozpocząć procedurę unieważnienia umowy sprzedaży roszczeń do nieruchomości - powiedział Bartosz Milczarczyk. Dopytywany, czy to oznacza, że o kamienicę upomniał się nieprawowity spadkobierca, ale ktoś, kto odkupił roszczenia, powiedział, że "prawdopodobnie tak". - Stąd nasz wniosek. Chcemy, aby prokuratura sprawdziła umowę na sprzedaż praw i roszczeń - precyzuje.

Sprawa zwrotu jest więc zamrożona do czasu, aż stanowisko zajmą śledczy. - Jeśli prokuratura uzna, że zachodzą przesłanki, by unieważnić transakcję, to będzie dla nas punkt wyjścia do tego, by uniemożliwić wydanie kamienicy - podsumowuje Milczarczyk.

Łukasz Łapczyński z Prokuratury Okręgowej w Warszawie potwierdził nam, że wskazany wniosek do śledczych wpłynął. Poinformował jednak, że sprawa została przekazana do Prokuratury Regionalnej. Czy ta zajęła się sprawą?

- Niezwłocznie po lekturze dokumentów wystąpiono do Biura Spraw Dekretowych Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy o uzyskanie akt własnościowych przedmiotowej nieruchomości - poinformowała nas Agnieszka Zabłocka-Konopka, rzeczniczka Prokuratury Regionalnej.

- Jednocześnie skierowano wystąpienie do Ministerstwa Finansów celem uzyskania między innymi informacji, czy nieruchomość była objęta międzynarodowymi umowami o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych zawartych z rządami niektórych państw przez Rząd Polski, to jest tak zwanymi układami indemnizacyjnymi. Po uzyskaniu wskazanych materiałów, kontynuowane będą dalsze czynności służące wyjaśnieniu kwestii prawnych związanych z powyższą nieruchomością - dodała.

Radny Borkowski przekonuje zaś, że chciałby, aby sprawą Osowskiej 30 zajęła się komisja weryfikacyjna. - Właśnie przygotowuję wniosek w tej sprawie - podsumowuje.

kw/pm

Pozostałe wiadomości

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie posiadał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Po południu protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskie i Królewskiej w centrum Warszawy. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP