Jaki obiecuje wydłużenie pracy urzędu i "wizyty domowe"

[object Object]
Patryk Jaki proponuje wizyty domowe urzędnkówTVN24
wideo 2/3

Kandydat na prezydenta Warszawy Patryk Jaki zapowiedział, że - jeżeli wygra wybory - urząd będzie "bardziej przyjazny dla obywatela". Obiecał wizyty domowe urzędników oraz wydłużenie pracy urzędów dwa razy w tygodniu do godziny 20. Propozycje szybko skomentowała sama prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Środowa konferencja Jakiego została zorganizowana przed urzędem dzielnicy na Ochocie. Kandydat stwierdził na wstępie, że chciałby zaproponować "zmianę w filozofii w myśleniu o pracy urzędników".

- Jestem przekonany, że urząd miasta może pracować inaczej, lepiej niż do tej pory, odwrócony przodem do obywatela, a nie tyłem do obywatela - oświadczył. I zadeklarował, że jeżeli zostanie prezydentem, wprowadzi odpowiednie zmiany organizacyjne mające to umożliwić.

Urzędnik dojedzie do chorych i starszych

Pierwsza rzecz, którą zaproponował Jaki to wizyty domowe urzędników u najstarszych oraz niepełnosprawnych mieszkańców Warszawy.

- W tej chwili funkcjonuje to słabo i dotyczy tylko dowodów osobistych. Będziemy chcieli rozszerzyć ten program, a nawet całkowicie go zmienić, aby wszystkie podstawowe sprawy dla osób, które są na przykład "uwięzione w domu", można było załatwiać poprzez przyjazd urzędnika do domu danej osoby - wyjaśnił.

Podkreślił też, że "urzędy to ma być służba dla ludzi, a nie na odwrót". Po drugie - "z myślą o ludziach, którzy pracują bardzo długo i ciężko" - kandydat zadeklarował, że "urzędy będą czynne dłużej".

- W tej chwili tylko jednego dnia w tygodniu, urząd jest czynny do godziny 18, a generalnie urzędy są czynne do godziny 16. To jest za mało, warszawiacy tak nie pracują - ocenił. Dlatego zaproponował, że "dwa dni w tygodni - zawsze te same", urzędy będą czynne do godziny 20, aby każdy mógł załatwić swoje podstawowe sprawy.

Tu warto przypomnieć, że zbliżony pomysł jest realizowany (na razie pilotażowo) w urzędzie na Białołęce. Dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i w czwartki - mieszkańcy mogą załatwiać swoje sprawy do godziny 19.

Asystent klienta

Trzecia oferta zaproponowana przez Jakiego to wprowadzenie w wydziałach obsługi mieszkańców tak zwanych "asystentów klienta". Jaki zauważył, że "dzisiaj jest często tak, że warszawiak przychodzący do urzędu często nie wie, do którego miejsca ma się udać, gdzie może załatwić swoją sprawę, gdzie pobrać formularz".

- Dlatego chcemy wprowadzić na każdą salę takiego asystenta, który będzie miał za zadanie sam podejść do mieszkańca i powiedzieć mu, że tu może pan załatwić to, a tutaj to - wyjaśnił. Jaki pytany czy w związku z proponowanymi zmianami, będzie więcej urzędników - powiedział, że nie.

- Przeorganizujemy pracę urzędu, jesteśmy przekonani, że da się to zrobić, pamiętajmy że potrzebna jest zmiana filozofii myślenia - podkreślił. Pytany, czy będzie potrzebna weryfikacja kadr w urzędzie, Jaki zaznaczył, że "na pewno będzie potrzebna weryfikacja kadr odpowiedzialnych za reprywatyzację". Zapewnił, że "szeregowi" urzędnicy nie muszą się niczego bać. - Jedyne co im grozi, kiedy Patryk Jaki przyjdzie do urzędu, to awans - zapewnił. Jak ocenił, do tej pory było tak, że "jak się nie miało układów w różnych urzędach dzielnic, czy w urzędzie miasta stołecznego Warszawy, to nie można było awansować". Zapowiedział, że zmiany kadrowe mogą nastąpić na stanowiskach kierowniczych.

"Zmiany nie są rewolucyjne"

Do obietnic Jakiego po konferencji odniosła się m.in. Nowoczesna. Zdaniem działaczy regionu warszawskiego, przedstawione przez Patryka Jakiego propozycje na "Przyjazny Urząd" nie są rewolucyjne. - To raczej kosmetyczne zmiany, które są już realizowane, bądź nie mają większego wpływu na stworzenie urzędu, który będzie naprawdę przyjazny dla mieszkańca - twierdzi Sławomir Potapowicz, przewodniczący regionu warszawskiego Nowoczesnej.

Równie szybko do sprawy odniosła się sama prezydent Warszawy. "W Warszawie stale badamy poziom zadowolenia mieszkańców z obsługi w urzędzie - dzięki temu możemy stale podnosić jej jakość. Wyniki Barometru Warszawskiego pokazują, że coraz lepiej odpowiadamy na oczekiwania warszawiaków, którzy doceniają profesjonalizm i kulturę obsługi w urzędach" - napisała na Twitterze Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Ponadto były burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski przypomniał, że - zaproponowany przez Jakiego - pomysł asystenta klienta jest w śródmiejskim urzędzie realizowany od kilku lat. "Asystenci w dzielnicowych wydziałach obsługi mieszkańców to dobry pomysł Patryka Jakiego. Z tym że w urzędzie dz. Śródmieście taka osoba zatrudniona jest co najmniej od 2007" - wskazał Bartelski.

PAP/kw/kz

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W 38. rocznicę awarii w elektrowni atomowej w Czarnobylu ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga". Zorganizowany został przez białoruskich aktywistów niezależnych organizacji społecznych i przedstawicieli diaspory.

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz "Czarnobylska Droga"

Źródło:
PAP

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści już przejechali, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP