Przygotuj się na:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości wiążą się z ogromnymi utrudnieniami. Bieg Niepodległości przetnie miasto na pół, a wzdłuż trasy marszu narodowców już od samego rana ustawione będą betonowe zapory.

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Warszawa

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plOsiedle Ursa Park w Ursusie

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię.

Na początek taki dowcip:

- Dokąd idziesz?- Do kina.- Na co?- "Quo Vadis".- A co to znaczy?- Dokąd idziesz?- ...

Tego, że taka sytuacja może im się naprawdę przydarzyć, boją się najwyraźniej mieszkańcy osiedla Ursa Park w Ursusie. Nie chcą bowiem, by ulica, przy której mieszkają, nazywała się "Quo Vadis". Interpelację [od łacińskiego interpellatio - przerwanie, zakłócenie, wtrącenie] w tej sprawie złożył do prezydenta Warszawy radny Dariusz Lasocki (PiS).

Przywołał w niej pismo mieszkańców, którzy przekonują, że pisownia tytułu jednej ze szkolnych lektur może sprawić im trudności. "Obawiamy się codziennych komplikacji (przy zamawianiu taksówki, kuriera, adresowaniu korespondencji), wynikających z obcego brzmienia i trudnej pisowni" - piszą zdesperowani [od łacińskiego desperatio - rozpacz, utrata nadziei].

Inna proponowana przez nich opcja to ulica Karola Taylora, głównego konstruktora Ciągówki, którego nazwisko też może się wszakże okazać kłopotliwe.

"Warto poznać historię"

Historyczne informacje znalazły się w odpowiedzi na interpelację radnego, pod którą podpisała się Aldona Machnowska-Góra, pełniąca obowiązki miejskiego koordynatora do spraw kultury i komunikacji społecznej. Przypomniała przy tym, że od zakładów Ursus nazwę wzięła z kolei cała dzielnica, w herbie której znalazł się niedźwiedź. - Warto, by nowi mieszkańcy dzielnicy zapoznali się z historią tego miejsca - zwraca uwagę urzędniczka.

Cała ta korespondencja [od łacińskiego correspondentia - zgodność, odwzajemnianie się] wydaje się jednak bezprzedmiotowa. Interpelację radny Lasocki złożył bowiem 13 lutego, a już dzień później Rada Warszawy nadała ulicy nazwę Quo Vadis.

Mieszkańcom osiedla pozostaje zaktualizować dowcip:

- Gdzie idziesz?- Do Ursa Park.- Na jaką ulicę?- Quo Vadis.- A co to znaczy?- Dokąd idziesz?- ...

Karol Kobos