Co z roszczeniami wobec Srebrnej 16? Ratusz: nadal toczy się postępowanie

[object Object]
O Srebrnej 16 na komisji weryfikacyjnejTVN24
wideo 2/3

W sprawie roszczeń wobec Srebrnej cały czas toczy się postępowanie - informuje dyrektor stołecznego Biura do spraw Dekretowych i zaznacza, że prawo własności do działki może zostać podważone, a to powoduje ryzyko po stronie inwestora, który miałby wybudować tam wieżowiec. Politycy Prawa i Sprawiedliwości twierdzą z kolei, że sprawa roszczeń została już rozstrzygnięta na mocy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego i nigdy nie była ona w gestii miasta. Materiał magazynu "Polska i Świat".

TAŚMY KACZYŃSKIEGO - CZYTAJ WIĘCEJ

Kwestia działki przy Srebrnej 16 niespodziewanie pojawiła się podczas ostatniego posiedzenia komisji weryfikacyjnej. - Jakub Rudnicki dostał pracę w Biurze Gospodarki Nieruchomościami, żeby wyczyścić sprawę roszczeń do działki przy Srebrnej - powiedział mecenas Robert Nowaczyk, jeden z głównych oskarżonych w aferze reprywatyzacyjnej.

Opozycja uważa, że zeznania Nowaczyka rzuciły nowe światło na treść nagranej rozmowy Jarosława Kaczyńskiego o planowanej inwestycji deweloperskiej w centrum Warszawy.

Zdaniem pełnomocnika Austriaka oskarżającego Jarosława Kaczyńskiego o oszustwo, zeznania Nowaczyka mogą okazać się pomocne w udowodnieniu racji jego klienta.

"Chciałem podziękować ministrowi Jakiemu za dobrą robotę na Komisji Weryfikacyjnej. Wyciągnięcie od Nowaczyka zeznań o roszczeniach reprywatyzacyjnych wobec Srebrnej bardzo nas przybliża do udowodnienia wprowadzenia w błąd przez Jarosława Kaczyńskiego (znamię art. 286 kk) austriackiego biznesmena" - napisał na Twitterze Roman Giertych.

Chciałem podziękować ministrowi Jakiemu za dobrą robotę na Komisji Weryfikacyjnej. Wyciągnięcie od Nowaczyka zeznań o roszczeniach reprywatyzacyjnych wobec Srebrnej bardzo nas przybliża do udowodnienia wprowadzenia w błąd przez JK( znamię art. 286 kk) austriackiego biznesmena.— Roman Giertych (@GiertychRoman) 1 lutego 2019

"Podstaw prawnych unieważnienia nie ma"

Temat roszczeń pojawia się w opublikowanej przez "Gazetą Wyborczą" rozmowie z udziałem Jarosława Kaczyńskiego. Prezes Prawa i Sprawiedliwości podkreśla w niej, że w sprawie Srebrnej wydawano odmowne decyzje reprywatyzacyjne.

- O odmowie przyznania prawa własności dla jakichś ludzi albo rzeczywistych właścicieli, albo oszustów, trudno powiedzieć. Ale z tego wynika, że podstaw prawnych do unieważnienia nie ma - mówił Jarosław Kaczyński.

Tłumaczka austriackiego biznesmena przyznała mu wówczas rację. Dodała jednak, że bank był tym faktem zaniepokojony, gdy sprawdzał, czy może udzielić mu kredytu na realizację inwestycji. Sfinansować miał ją państwowy bank Pekao SA.

"Nadal toczy się postępowanie"

Jak informuje warszawski ratusz, w sprawie Srebrnej cały czas toczy się postępowanie. - Nadal toczy się postępowanie z powództwa spadkobierców jednego z przedwojennych właścicieli. Dotyczące unieważnienia decyzji odmownej przyznania własności czasowej, które zapadło w 1947 roku - informuje Piotr Rodkiewicz, dyrektor stołecznego Biura do spraw Dekretowych.

Urzędnik zaznacza, że nie można wykluczyć kolejnych potencjalnych roszczeń w stosunku do gruntu należącego do spółki zarządzanej przez najbliższych zaufanych szefa Prawa i Sprawiedliwości.

Trwające postępowanie odwoławcze nie jest bez znaczenia dla inwestorów, którzy chcieliby kupić lub zagospodarować obarczoną roszczeniem działkę. - To oznacza, że tytuł prawny do tej nieruchomości może być podważony. Czy skutecznie? Nie wiem. Natomiast samo podważanie i wejście w wieloletnie spory z kimś, kto ten tytuł własności próbowałby podważyć powoduje po stronie podmiotu inwestującego pewne ryzyko - zaznacza Rodkiewicz.

Gdyby postępowanie zakończyło się na korzyść spadkobierców, mogliby oni wystąpić z wnioskiem do prezydenta Warszawy o ustanowienie prawa własności czasowej do działki przy Srebrnej. - Skutkiem korzystnego orzeczenia dla dawnych właścicieli jest przywrócenie stanu prawnego z momentu dekretu - tłumaczy dyrektor Biura ds. Dekretowych.

I dodaje, że po pozytywnym rozpatrzeniu takiego wniosku, byli spadkobiercy mogliby dochodzić w sądzie unieważnienia przeniesienia użytkowania wieczystego czy też własności najpierw na rzecz RSW Prasa-Książka-Ruch, a później na następców prawnych tej spółdzielni.

- Droga przekształceń własnościowych w przypadku Srebrnej jest inna niż w pozostałych sprawach. Musiałyby wykazać tu aktywność strony postępowania. Nie wykluczam, że na skutek tej aktywności mogłoby dojść do sytuacji, gdzie te wszystkie przekształcenia własnościowe zostałyby unieważnione - twierdzi Rodkiewicz. Gdyby zapadło prawomocne orzeczenie sądu w tej sprawie, spółka przestałaby być właścicielem działki.

"Wszystkie roszczenia zostały odrzucone"

Zdaniem niektórych przedstawicieli komisji reprywatyzacyjnej, sprawa roszczeń do działki przy Srebrnej jest już zakończona, bowiem decyzję w tej sprawie wydał już Naczelny Sąd Administracyjny. Wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości sugerują też, że słowa Nowaczyka dotyczące powodu zatrudnienia Rudnickiego w BGN są bezpodstawne, ponieważ sprawa działki przy Srebrnej nigdy nie leżała w gestii miasta.

"Sprawa Srebrnej nigdy nie trafiła i nie trafi do ratusza. Wszystkie roszczenia, w tym klientów Roberta Nowaczyka i Marka M. zostały odrzucone przez ministrów infrastruktury z rządu PO, następnie przez WSA i NSA" - pisze na Twitterze Sebastian Kaleta, członek komisji.

Pawle, przejąłeś sprawy reprywatyzacji w ratuszu, a nie wiesz, że sprawa Srebrnej nigdy nie trafiła i nie trafi do ratusza. Wszystkie roszczenia, w tym klientów Roberta Nowaczyka i Marka M zostały odrzucone przez Ministrów Infrastruktury z rządu PO, następnie przez WSA i NSA. https://t.co/DyodUoDOnZ— Sebastian Kaleta (@sjkaleta) 1 lutego 2019

O tym, że w sprawie Srebrnej nie zapadła żadna decyzja reprywatyzacyjna, pisał z kolei przewodniczący komisji Patryk Jaki. "Nie było w tej sprawie żadnej decyzji reprywatyzacyjnej (nie ma podstawy prawnej). Srebrna była po drugiej stronie podczas sporów (nie było to w jej interesie) i postępowanie jest zakończone przed NSA" - oświadczył.

"Wątek powinien zostać zbadany"

Politycy opozycji uważają, że w świetle oskarżeń wysuwanych przez austriackiego biznesmena, kwestia roszczeń wobec Srebrnej powinna zostać na nowo wyjaśniona.

- Wątek związany z ewentualnymi roszczeniami reprywatyzacyjnymi powinien być zbadany. Należy postawić proste pytanie, kto to zrobi. Patryk Jaki, który jest zależny od prezesa? Czy zrobi to Zbigniew Ziobro, jako prokurator generalny, którego Jarosław Kaczyński może w każdej chwili zmienić? - mówi Borys Budka, były minister sprawiedliwości w rządzie koalicji PO-PSL.

Jak przyznał Rodkiewicz w rozmowie z TVN24, rozpatrywanie sprawy Srebrnej nie wchodzi w zakres kompetencji komisji reprywatyzacyjnej. - Ale nie oznacza to, że ta sprawa jest ostatecznie zamknięta - dodał.

Od czasu publikacji "Gazety Wyborczej" prezes Jarosław Kaczyński nie odpowiedział na pytania dziennikarzy w sprawie planowanej budowy wieżowców. Wysłał za to pisma przedprocesowe do polityków, którzy po wysłuchaniu nagrań twierdzili, że mógł dopuścić się złamania prawa.

- Rozmawiałem z nim wielokrotnie, ale nie jestem upoważniony, żeby przedstawiać poglądy pana prezesa Kaczyńskiego. Mogę powiedzieć, że zareagował bardzo, bardzo spokojnie - mówi Adam Bielan z Prawa i Sprawiedliwości, pytany o reakcję prezesa partii na publikację "GW".

Sebastian Wasilewski /kk

Pozostałe wiadomości

Część chodnika wzdłuż ulicy Mokotowskiej do niedawna zajmowały samochody. Teraz piesi odzyskali całość tej przestrzeni, a kierowcy mają do dyspozycji miejsca parkingowe na jezdni. Mimo zmian ulica wciąż pozostaje dwukierunkowa.

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Piesi odzyskali chodnik, samochody wróciły na ulicę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa samochody zderzyły się na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i Prymasa Tysiąclecia. Jeden z nich to nieoznakowany policyjny radiowóz. Nikomu nic się nie stało.

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Zderzenie z udziałem nieoznakowanego radiowozu w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tramwaje nie będą jeździły fragmentem Alej Jerozolimskich. Konieczna jest naprawa torowiska w jednym z najbardziej uczęszczanych skrzyżowań tramwajowych - na rondzie Czterdziestolatka - poinformowały Tramwaje Warszawskie. Prace będą się toczyły w sobotę i niedzielę, 27-28 kwietnia.

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Tramwajarze na rondzie Czterdziestolatka. Weekend z utrudnieniami

Źródło:
PAP

Toyota land cruiser miała założone niemieckie tablice rejestracyjne, ale została skradziona w Czechach. Policjanci z "Kobry" wspólnie z funkcjonariuszami stołecznego "Orła" przeprowadzili akcję zatrzymania podejrzanego o paserstwo.

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

"Kobra" i "Orzeł" we wspólnej akcji

Źródło:
tvnwarszawa.pl

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Pradze-Północ jeden z zaparkowanych samochodów zaniepokoił przechodniów. Z dziurawego baku wyciekało paliwo. Łatwopalna ciecz groziła pożarem. Na miejscu zjawili się strażnicy miejscy, a potem strażacy.

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Z auta na parkingu wyciekało paliwo

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uczelniana Komisja Wyborcza Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego ogłosiła, że wybory rektora odbędą się 6 maja, a jedyną kandydatką jest prof. Agnieszka Cudnoch-Jędrzejewska. Urzędujący rektor prof. Zbigniew Gaciong wyraził niepokój w związku z tą decyzją.

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Wybory na WUM mają się odbyć z jedną kandydatką. Obecny rektor "zaniepokojony"

Źródło:
PAP

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie miał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z wydziału kryminalnego z warszawskiej Woli zatrzymali 42-latka poszukiwanego na podstawie dwóch listów gończych, nakazu doprowadzenia i trzech zarządzeń w celu ustalenia miejsca pobytu do czynności prawnych. 

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Zatrzymali go i zawieźli do więzienia. Mieli sześć powodów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W środę, 1 maja, na ulice stolicy powrócą zabytkowe autobusy i tramwaje. Dwa brzegi Wisły połączą promy, a nad Zegrze popłynie statek Zefir.

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Wyjadą zabytkowe autobusy i tramwaje. Brzegi Wisły połączą promy i wypłynie Zefir

Źródło:
PAP

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Koło południa protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskiej i Królewskiej w centrum Warszawy, a po południu w Alejach Jerozolimskich. Walczą w ten sposób, jak twierdzą, o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Przyklejali się do jezdni, blokowali ruch w centrum Warszawy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczęli sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Rowerzyści są już na trasie, w sobotę ruszą motocykliści

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarzawa.pl
"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

"Pięć dekad pracy artystycznej". Profesor Antoni Fałat odznaczony za zasługi dla stolicy

Źródło:
PAP

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl