Buspas na Puławskiej będzie drogi. "Robimy czy odkładamy na półkę?"

Za drogi buspas?
Za drogi buspas?
tvnwarszawa.pl
tvnwarszawa.plZa drogi buspas?

Wytycznie pasa dla autobusów wzdłuż Puławskiej, od Dworca Południowego do Piaseczna może kosztować nawet 18 mln złotych. - W tym roku będziemy decydować czy realizujemy ten projekt, czy odkładamy na półkę – zapowiada Łukasz Puchalski, wicedyrektor ZTM.

O pomyśle stworzenia buspasa na Puławskiej pisaliśmy już w styczniu. Później powstała koncepcja wytyczenia pasa dla komunikacji publicznej w przekroju 3+1.

- Założenie było takie, by zachować ciągłość w jedną i drugą stronę od al. Wilanowskiej do granic miasta, w zasadzie nawet półtora kilometra poza te granice. Z koncepcji wyszło, że trzeba by poszerzać pobocza – tłumaczy Łukasz Puchalski, wicedyrektor ZTM.

I dodaje, że pobocza wymagałby utwardzenia, a krawężniki - przestawienia. - Dosyć blisko mamy ciąg oświetlenia, więc do przestawienia byłoby 100 lamp. 12 z 17 sygnalizacji świetlnych też byłoby do przeorganizowania – tłumaczy Puchalski. Konieczne byłoby też zakrycie rowu na odcinku około 100 metrów.

Drogie i skomplikowane

Z tego wszystkiego zebrała się kwota ponad 18 mln złotych. - Będziemy analizować, czy jest sens, bo to są duże kwoty. Liczyliśmy, że więcej uda się zwykłą zrobić samą organizacją ruchu i do przebudowy będą krótsze odcinki. W tej chwili wiemy już, że jest kłopot i przy tych kwotach trzeba się zastanowić, czy warto te pieniądze wydawać – mówi Puchalski. I dodaje, że w szczycie, na wysokości al. Lotników Puławską jedzie maksymalnie 37 autobusów na godzinę. Na dalszych odcinkach - już tylko kilkanaście.

- Przy takim zakresie, nie jest wykluczone, że będzie potrzebny raport środowiskowy i robi się z tego duże zadanie inwestycyjne. Myślę, że jeszcze w tym roku będziemy decydować, czy realizujemy ten projekt, czy odkładamy na półkę – zaznacza Puchalski.

Założenia koncepcji proponowanego buspasa:

lata/r

Pozostałe wiadomości