Awantura o reprywatyzację. "Roszczenia mają charakter fikcyjny"

Problemy z reprywatyzacjątvnwarszawa.pl , MJN

Bierność, brak sumienności i należytej jawności - to główne zarzuty opozycyjnych radnych wobec władz Warszawy w związku z procesem reprywatyzacji. PiS, SLD i MJN mówią w tej sprawie jednym głosem.

Na czwartkowej sesji rady miasta opozycja zaproponowała przyjęcie uchwały, która ostro krytykuje postępowanie władz Warszawy w sprawie roszczeń reprywatyzacyjnych.

"Jest to proces nietransparentny, bez należytej dbałości o interes publiczny i bez należytej kontroli społecznej" - przekonują wspólnie radni PiS, działacze Miasto Jest Nasze i radni niezależni: Piotr Guział, Paulina Piechna-Więckiewicz i Waldemar Marszałek.

"Bierność i fikcja w sprawie reprywatyzacji"

Opozycja zarzuca władzom miasta bierność i brak wnikliwej weryfikacji dokumentów opisujących stan nieruchomości, które są przeznaczone do zwrotu (m.in. umów indeminizacyjnych i obciążeń kredytowych). Skarżą się też, że informacje o roszczeniach udostępniane są lokatorom i opinii publicznej zdecydowanie zbyt późno.

"Wszystko to sprawia, że za uzasadnione należy uznać podejrzenia, że część roszczeń reprywatyzacyjnych ma charakter całkowicie fikcyjny" - przekonują w swoim stanowisku.

"Należy zwrócić też uwagę, że proces zaspokajania roszczeń poprzez oddawanie zamieszkanych budynków jest bardzo dolegliwy społecznie - dla wielu lokatorów reprywatyzowanych budynków jest to wręcz osobistą tragedią. Działania miasta by zmniejszyć te dolegliwości należy ocenić jako dalece niewystarczające" - piszą wspólnie.

Wątpliwości opozycji budzi również fakt, że dyrektor miejskiego Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko nie składa oświadczeń majątkowych. "Formalnie nie podpisuje decyzji zwrotowych, choć realnie bierze udział w ich podejmowaniu". Opozycja pyta – dlaczego nie ma tych oświadczeń i przekonuje, że dyrektor Bajko powinien być wzorem transparentności.

"W chwili obecnej sposób i mechanizmy obsługi roszczeń przez m.st. Warszawa powinien być przedmiotem wnikliwej kontroli upoważnionych organów władzy państwowej jak również odpowiednich służb" - podsumowują w swoim stanowisku.

Spór o boisko

Jako przykład niekompetencji władz stolicy opozycja podaje nieprawidłowości związane ze zwrotem boiska przy ul. Foksal. Miasto chciało oddać teren, za które wypłacono już część odszkodowań (sprawę opisywaliśmy dokładnie na tvnwarszawa.pl).

Wiceprezydent Jarosław Jóźwiak odpowiada, że oskarżenia PiS i aktywistów są zupełnie niesłuszne. - Przypomnę, że to miasto zachowało przy tej sprawie wszelkie procedury i wszczęło alarm. To my zwróciliśmy uwagę na umowy indeminizacyjne i napisaliśmy do ministra skarbu z prośbą o wyjaśnienie tej sprawy, zawieszając postępowanie zwrotowe. Nie rozumiem więc, kto i dlaczego chce nabić sobie w tej sprawie kapitał polityczny – zastanawia się w rozmowie z tvnwarszawa.pl.

"Niech PiS zaapeluje o władz państwa"

Prezydent podkreślił też, że jeśli warszawskie PiS chce pomóc w procesie reprywatyzacji w stolicy, powinno uczynić trzy rzeczy.

– Po pierwsze zaapelować do prezydenta Dudy o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego małej ustawy reprywatyzacyjnej, która m.in. ogranicza handel roszczeniami. Po drugie, powinni zaapelować aby pani premier Beaty Szydło, aby rząd rozpoczął pracę nad kompleksową ustawą reprywatyzacyjną, na którą warszawiacy czekają. Po trzecie w końcu, niech zaapelują do ministra skarbu, aby wypłacił Warszawie 200 mln zł odszkodowania, które wstrzymano, o czym dyskutowaliśmy na ostatniej sesji – tłumaczy.

Bajko: Proste sprawy się skończyły

Do stanowiska opozycji odniósł się też sam dyrektor BGN Marcin Bajko. - Reprywatyzacja w Warszawie toczy się od lat. Był taki rok, że nawet prezydent Kaczyński musiał podpisać około 40 decyzji zwrotowych. Nie można tego zatrzymać. Orzecznictwo mówi jasno: macie obowiązek zwracać. To nie jest kwestia naszego wyboru – mówił w rozmowie z dziennikarzami.

Przyznał, że reprywatyzacja jest problematyczna, zwłaszcza że stosunkowo proste sprawy zwrotowe, takie jak oddanie podwórka lub kawałka parku, już się zakończyły. - To aż tak ludziom nie przeszkadzało. Teraz niestety są sprawy trudniejsze: budynki zamieszkałe przez lokatorów, boiska szkolne lub same szkoły. Prezydent miasta, niezależnie który i w którym roku jest organem zobowiązanym do rozpatrywania wniosków dekretowych – mówi i dodaje, że klucz do rozwiązania tej sprawy leży po stronie parlamentu.

PO odsuwa stanowisko opozycji

Ostatecznie, po kilkugodzinnej burzliwej dyskusji, Rada Warszawy głosami PO nie przyjęła stanowiska opozycji. Wprowadziła za to swoje, w którym apeluje o rozważenie wycofania małej ustawy reprywatyzacyjnej z TK i rozpoczęcie prac nad nową ustawą.

- Dekret Bieruta był aktem prawa krajowego, nie miejscowego, a Warszawa ponosi skutki tego dekretu do dziś – powiedziała Zofia Trębicka (PO).

- Takie stanowisko powinno zostać zgłoszone 9 lat temu, a nie teraz. Mieliście kilka lat na to, aby walczyć z reprywatyzacją, nie zrobiliście nic. Teraz chcecie aby wasze błędy naprawiał nowy rząd, to śmieszne – odniósł się do stanowiska radny Dariusz Figura z PiS. - Proces reprywatyzacji nie jest w Warszawie transparentnie zarządzany. Do tego powinien być powołany specjalny zespół kontrolny, który przeanalizuje najbardziej kontrowersyjne przypadki – dodał Piotr Guział.

Karolina Wiśniewska

Źródło zdjęcia głównego: tvnwarszawa.pl , MJN

Pozostałe wiadomości

75-latkę przez kilka dni osaczali oszuści. Działali bardzo skutecznie. Kobieta była przekonana, że bierze udział w policyjnej obławie i jest świadkiem incognito. Do tego stopnia, że nie uwierzyła prawdziwym policjantom i swoim bliskim, którzy sygnał o jej dziwnym zachowaniu dostali od pracownika banku. Mimo ostrzeżeń przekazała oszustom ponad pół miliona złotych. Na jej szczęście prawdziwi policjanci działali dalej. Odzyskali prawie całą kwotę i zatrzymali trzech podejrzanych o dokonanie oszustwa metodą "na policjanta".

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Ostrzegali ją policjanci i rodzina. Im nie uwierzyła, oszustom oddała pół miliona

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Białobrzegach kierowca samochodu osobowego potrącił dwóch rowerzystów. Jeden z nich trafił do szpitala. Przyczyny wypadku bada policja.

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Kierowca potrącił dwóch rowerzystów, jeden trafił do szpitala

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zatrzymali do kontroli kierowcę tira, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym. To był początek jego kłopotów. Jak się okazało, złamał zakaz prowadzenia, a ponadto nie posiadał karty zalogowanej w tachografie cyfrowym i - jak oświadczył - nigdy takiej nie posiadał.

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Po kontroli stracił prawo jazdy w siedmiu kategoriach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na Kontakt 24 napisał czytelnik, który był pasażerem lotu na trasie Bukareszt-Warszawa. Z jego relacji wynika, że podczas lądowania w samolot uderzył piorun. Jak opisał, w kabinie było słychać huk i widać oślepiające światło. Rzecznik przewoźnika potwierdził zdarzenie.

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

"Jeden wielki huk i oślepiające światło". W lądujący samolot uderzył piorun

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszawa.pl

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiedzieli i słowa dotrzymali. Po południu protestowali na skrzyżowaniu Marszałkowskie i Królewskiej w centrum Warszawy. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Przykleili się do asfaltu na moście. Potem blokowali ruch w centrum Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP