Awantura o budżet partycypacyjny. Ponad połowa projektów odrzucona

Awantura na UrsynowieFacebook, tvnwarszawa.pl

Urzędnicy z Ursynowa odrzucili 53 proc. projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji budżetu partycypacyjnego. "To ściema", "zabrakło dialogu", "wszystko przez doświadczenia z ubiegłych edycji" - twierdzą mieszkańcy i już zapowiadają wnioski o ponowną weryfikację. Wspierają ich lokalni aktywiści.

Mieszkańcy Ursynowa w tym roku zgłosili 194 projekty do budżetu partycypacyjnego. Weryfikacji szczegółowej zostało poddanych 174. W dzielnicy zawrzało, kiedy urzędnicy poinformowali o ilości odrzuconych projektów - aż 91 zgłoszonych przez mieszkańców pomysłów zostało zweryfikowanych negatywnie.

Mieszkańcy: urzędnicy są sparzeni

- Informacja o odrzuceniu aż tak dużej liczby projektów była zdziwieniem dla wielu autorów - twierdzi Ewa Sulej, która projekty zgłasza w każdej edycji. - Urzędnicy sparzeni doświadczeniem z poprzednich lat (zwycięski projekt pierwszej edycji do tej pory nie został zrealizowany, trwa awantura w sprawie zwężenie ulicy Stryjeńskich - przyp.red.) podeszli do sprawy ze zbyt dużą ostrożnością. Być może byli również przeciążeni nadmiarem obowiązków i wielu kwestii zwyczajnie nie sprawdzili - dodaje.

Jak zaznacza, zabrakło dialogu między urzędnikami, a mieszkańcami. - Według przepisów osoby odpowiedzialne za budżet partycypacyjny powinny informować o możliwości negatywnej weryfikacji. Do wielu osób nikt nie zadzwonił. Gdybym wiedziała z jakiego powodu mój projekt zostanie odrzucony na pewno bym go zmodyfikowała - dodaje.

Nasz Ursynów i Miasto Ursynów chcą pomóc

Mieszkańców wspierają aktywiści z lokalnych stowarzyszeń - Nasz Ursynów i Miasto Ursynów.

- Naszym zdaniem została złamana zasada dialogu określona w paragrafie 20 ust. 3 regulaminu - mówi Jan Ławrynowicz ze stowarzyszenia Miasto Ursynów. Uważamy, że nie wszystkie, ale zdecydowana większość odrzuconych projektów nadaje się do realizacji wprowadzając lekkie zmiany. Dlaczego więc nikt nie skorzystał z możliwości kontaktu z projektodawcą? - pyta.

Podobnego zdania są członkowie stowarzyszenia Nasz Ursynów, którzy w sobotę zorganizowali spotkanie informacyjne z mieszkańcami. - Z naszej analizy wynika, że wiele projektów zostało negatywnie ocenionych niezasadnie - mówi Piotr Skubiszewski, prezes stowarzyszenia. - Martwi nas, że coraz bardziej widać negatywne nastawienie władz Ursynowa do inicjatyw obywatelskich, mieszkańcy muszą walczyć o swoje podstawowe prawa - uważa.

Jak dodaje, osoby składające projekty to zwykli mieszkańcy, nie zawsze posiadają oni taką wiedzę jak merytoryczni urzędnicy, dlatego też wydaje się, że zadaniem urzędu powinno być wsparcie projektodawców, a nie szukanie na siłę argumentów dla negatywnej oceny. Taka postawa nie zachęca do partycypacji obywatelskiej.

Przykłady złej weryfikacji

Aktywiści wyliczają też błędy urzędników:

- Przykładem jest projekt: szkoła bez obowiązkowych prac domowych - twierdzi Bartosz Dominiak z Naszego Ursynowa. W odmowie napisano, że: "realizacja projektu to kompetencje organu sprawującego nadzór pedagogiczny tj. Mazowieckiego Kuratora Oświaty". - A jednocześnie w jednej z ursynowskich szkół ponoć taki projekt jest realizowany. Może SP 323 opuściła już Ursynów - dodaje.

Za kolejny przykład podaje projekt - "Prawa ucznia i rodzica: Kampania informująca o prawach ucznia". - Uzasadnienie długie o tym, czym są prawa ucznia, ale brak w nim nawet jednego słowa, dlaczego ten projekt został zweryfikowany negatywnie - twierdzi Dominiak.

Na liście źle zweryfikowanych projektów pojaw się również inicjatywa - "Ławki wynalazców przy Parku Polskich Wynalazców".

- Odrzucając projekt urząd napisał: "nazwa może wprowadzić potencjalnych głosujących w błąd, co do lokalizacji tych ławek. Projektodawca nie wyraził zgody na zmianę tytułu projektu" - tłumaczy aktywista. - Regulamin BP2017 nie przewiduje żadnych wymagań dla nazw projektów, poza tym, aby były max. 15-wyrazowe i były spójne z resztą projektu, co akurat w tym przypadku ma miejsce. Poza tym Urząd Dzielnicy jest niekonsekwentny, bo dopuścił do głosowania inny projekt, który w nazwie posługuje się określeniem potocznym lokalizacji ("Rowerowy plac zabaw w okolicy górki Kazury (Trzech Szczytów) - Pumptrack Warszawa Ursynów") - dodaje.

Dzielnica: mamy nienajlepsze doświadczenia

O to, dlaczego aż tyle projektów zostało odrzucone zapytaliśmy urząd dzielnicy.

- Mamy nie najlepsze doświadczenia z ubiegłych edycji - mówi Bernadeta Włoch-Nagórny, rzeczniczka urzędu. - Dodatkowo prawie czterdzieści projektów należało do jednego autora, jeżeli to odejmiemy to procentowy wynik nie będzie tak duży - tłumaczy.

W opinii rzeczniczki, wiele osób otrzymało od urzędników wsparcie, jednak z takiego przywileju nie skorzystało. - Rozmawialiśmy z Pawłem Lenarczykiem na temat ławek w parku u zbiegu ul. Cynamonowej i Szolc - Rogozińskiego, innym proponowaliśmy podwyższenie kosztorysu, ale nasze propozycje nie zostały zaakceptowane - dodaje.

I przypomina, że to nie decyzja ostateczna. Każdy projektodawca może się odwołać. Wystarczy wysłać elektroniczny lub pisemny wniosek z prośbą o ponową weryfikację. Na złożenie pisma autorzy mają trzy dni robocze (termin mija 17 maja). Wyniki kolejnych weryfikacji mają charakter ostateczny.

TAK WYGLĄDAŁA KŁÓTNIA O BUDŻET PARTYCYPACYJNY NA URSYNOWIE

Spotkanie mieszkańców ws. Stryjeńskich
Spotkanie mieszkańców ws. StryjeńskichLech Marcinczak, tvnwarszawa.pl

Klaudia Ziółkowska

Źródło zdjęcia głównego: Facebook, tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Aktywistki i aktywiści związani z organizacją Ostatnie Pokolenie blokowali w piątek rano most Świętokrzyski. "To nie koniec na dzisiaj" - zapowiadają. Walczą w ten sposób o lepszy transport publiczny i zwracają uwagę na katastrofalne zmiany klimatyczne.

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Przykleili się do asfaltu i blokowali ruch na moście. Na tym nie zamierzają skończyć

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przez głupi żart na Lotnisku Chopina 54-latka zepsuła sobie urlop. Mieszkanka Warszawy powiedziała podczas odprawy, że w bagażu ma "jakąś bombę i jakieś narkotyki". Do Egiptu nie poleciała, w dodatku ma do zapłacenia 500 złotych mandatu.

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

"Mam w bagażu jakąś bombę i jakieś narkotyki". Tak zakończyła podróż do Egiptu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Samochód ciężarowy wypadł z drogi w okolicy Białobrzegów (Mazowieckie). Nikomu nic się nie stało, jednak kierowcy muszą się liczyć z utrudnieniami.

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

"Kierowca stracił panowanie nad pojazdem". Tir uderzył w barierki, stoi w poprzek jezdni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tuż przed majówką drogowcy planują frezowanie ulic dookoła placu Teatralnego. Z tego powodu w weekend 27-28 kwietnia Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście nie będą deptakiem. Z kolei przez trzy dni ulice Lipowa i Dobra na Powiślu posłużą za scenografię. Ekipa filmowa będzie tam pracowała od soboty do poniedziałku.

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

W ten weekend Trakt Królewski nie będzie deptakiem

Źródło:
PAP

Dwa auta zderzyły się w nocy z czwartku na piątek na zjeździe z mostu Poniatowskiego. Jak podaje policja, nikt nie ucierpiał. Jeden z kierowców po stłuczce uciekł.

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Nocna kolizja na zjeździe z mostu. Kierowca auta z wypożyczalni uciekł

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Wojciechowicz został prezydentem Raciborza, 55-tysięcznego miasta na Śląsku. - To wyzwanie. Nie traktuję tego jako zwieńczenia swojej kariery zawodowej, liczę, że uda się w życiu trochę jeszcze zrobić - mówi nam samorządowiec. 

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Był wiceprezydentem Warszawy, będzie rządził małym miastem na Śląsku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na czas majówki zmianie ulegnie rozkład jazdy pojazdów komunikacji miejskiej. 1 i 3 maja będzie kursować według świątecznego harmonogramu, a 2 maja podjedzie na przystanki zgodnie z sobotnim rozkładem.

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Komunikacja miejska w majówkę. Sprawdź, jak będą kursować tramwaje, autobusy i pociągi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jechał całą szerokością jezdni, jego auto miało uszkodzone koło i urwany zderzak. Na drodze w Ostrołęce świadkowie zablokowali mu drogę, ale kierowca rzucił się jeszcze do ucieczki. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że mężczyzna był pijany, miał sądowy zakaz prowadzenia i jechał kradzionym samochodem.

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Pijany jechał kradzionym i uszkodzonym autem, świadkowie zablokowali mu drogę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W piątek, 26 kwietnia, rowerzyści z Warszawskiej Masy Krytycznej oficjalnie rozpoczną sezon pod hasłem "Wiosna wraca rowerem". W sobotę natomiast na ulice wyjadą motocykliści.

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

W piątek rowerzyści, w sobotę motocykliści

Źródło:
tvnwarzawa.pl

W piśmie z 25 kwietnia ministra zdrowia Izabela Leszczyna zwróciła się do Uczelnianej Komisji Wyborczej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego o anulowanie obecnego postępowania w sprawie wyboru rektora, a także do właściwych organów uczelni o wszczęcie nowej procedury, w tym o wybór nowego składu uczelnianej komisji wyborczej oraz nowego kolegium elektorów w celu "zapewnienia pełnego obiektywizmu tego wyboru" - czytamy na stronie WUM. To pokłosie zamieszania wokół dwóch kandydatów: ubiegającej się o funkcję rektora prof. Agnieszki Cudnoch-Jędrzejewskiej i obecnego rektora uczelni prof. Zbigniewa Gacionga.

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Ministra zdrowia zabiera głos w sprawie wyboru rektora Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Źródło:
PAP

W stolicy rozpoczął się przegląd syren alarmowych. W jego trakcie mogą być one uruchamiane. Prace potrwają miesiąc.

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Przez miesiąc będą testować syreny alarmowe

Źródło:
PAP

Zgłoszenie świadka i szybka reakcja służb zapobiegły tragedii w Ciechanowie. Policjanci tuż przed przyjazdem pociągu ściągnęli z torów zagubionego i zdezorientowanego 75-latka. Mężczyzna nie potrafił wytłumaczyć, dlaczego się tam znalazł. Senior trafił pod opiekę lekarzy.

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Ściągnęli z torów zagubionego 75-latka, po chwili przejechał pociąg

Źródło:
PAP

Stołeczni drogowcy poinformowali o priorytetach w zakresie remontów jezdni i budowy dróg rowerowych. Wskazali też miejsca, gdzie niebawem pojawi się więcej zieleni, a także podsumowali, co zostało do zrobienia w kwestii oświetlenia ulic.

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Frezowanie, więcej zieleni i nowe ścieżki rowerowe. Miejscy drogowcy o planach na najbliższe miesiące

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowcę autobusu zaniepokoiła starsza kobieta, która siedziała w pojeździe od dłuższego czasu i nic nie wskazywało na to, by zamierzała wysiąść. Wezwał strażników miejskich, którzy się nią zajęli. Okazało się, że 82-latka ma problemy z pamięcią, a jej zaginięcie zgłosiła rodzina.

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Jeździła autobusem od pętli do pętli, pamiętała tylko imię i nazwisko

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura poinformowała o zatrzymaniu pięciu osób w sprawie kradzieży woluminów z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie. Powołano międzynarodowy zespół śledczy. Wiadomo, że jednej z zatrzymanych osób przedstawiono już zarzuty.

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Pięć osób zatrzymanych w związku z kradzieżą cennych starodruków z Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie

Źródło:
PAP

Ksiądz pełniący posługę w jednej z warszawskich parafii został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Duchowny usłyszał zarzuty, jest podejrzany o oszustwa podatkowe oraz przywłaszczenie pieniędzy pochodzących z darowizn. Straty Skarbu Państwa mogły wynieść ponad pięć milionów złotych.

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Ksiądz z warszawskiej parafii zatrzymany przez CBA

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pierwsza sesja nowej Rady Warszawy z zaprzysiężeniem prezydenta stolicy odbędzie się we wtorek 7 maja o godzinie 14.30 w Pałacu Kultury i Nauki w Sali Warszawskiej na IV piętrze - poinformował komisarz wyborczy.

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Jest termin pierwszej sesji nowej Rady Warszawy

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 21-latka, który jak ustalili, podawał się za prokuratora oraz policjanta Centralnego Biura Śledczego. Młody mężczyzna usłyszał zarzut oszustwa.

21-letni "prokurator" zatrzymany

21-letni "prokurator" zatrzymany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W sobotę, 27 kwietnia, tramwajarze wrócą na ulicę Obozową, gdzie wybudują kolejne przystanki. Zmiany wiążą się z utrudnieniami. Będzie zamykana zarówno jezdnia w stronę Śródmieścia, jak i na Bemowo. Kierowcy pojadą objazdami. Zmienią się też trasy komunikacji miejskiej.

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Wybudują kolejne przystanki, kierowcy pojadą objazdami

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prace przy budowie linii tramwajowej na Sielce w ciągu ulicy Spacerowej i Gagarina zbliżają się do końca. Ratusz zapowiada, że pierwsze składy z pasażerami pojadą na przełomie maja i czerwca. Otwarcie Spacerowej dla kierowców obu kierunkach ma nastąpić już w połowie przyszłego miesiąca.

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Ostatni etap prac na Gagarina. Kolejne zmiany w ruchu i jazdy testowe tramwaju

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy na Placu Pięciu Rogów rozstawili kamery i rozpoczęli liczenie. Okazuje się, że miesięcznie przemieszcza się tamtędy ponad milion osób. Tygodniowo ponad 12 tysięcy spacerowiczów ogląda "niebieskie jajo" - interaktywną rzeźbą Joanny Rajkowskiej.

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Policzyli ludzi na Placu Pięciu Rogów i sprawdzili zainteresowanie "niebieskim jajem"

Źródło:
PAP