Avengersi transformacji knują w lunaparku Jacksona

Koncert Smolik i goście
Koncert Smolik i goście
mat. organizatora
Koncert Smolik i gościemat. organizatora

Koncert Andrzeja Smolika i jego gości, musical "Herosi Transformacji. Ostateczne starcie", wystawa fotografii, warsztaty dla dzieci, wreszcie wielkie śniadanie dla warszawiaków. Tegoroczne obchody częściowo wolnych wyborów 4 czerwca pod hasłem "30 lat minęło. Świętujemy wolność" potrwają kilka dni i rozpoczną się już w sobotę.

- To najważniejsza data nowożytnej historii Polski. Musimy o tym opowiadać, od tego sukcesu zmieniła się historia całego naszego bloku - stwierdziła podczas konferencji zapowiadającej wydarzenie Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca Rady Warszawy.

Tegoroczne obchody wyborów 1989 roku zostały przygotowane z dużym rozmachem. Będą rozwinięciem imprezy Wyłącz System, którą organizował od lat Dom Spotkań z Historią, a której formuła zdawała się ostatnio wyczerpywać. - 30 lat po tym dniu zaczynamy obchodzić ten czas jak należy: radośnie, z muzyką, jedzeniem, dyskusją. Na każdym poziomie nasze życie się zmieniło, ważne, abyśmy uświadomili sobie, że to samo nie przyszło - mówiła Malinowska-Grupińska.

Niewidoczne bohaterki

Radosne świętowanie rozpocznie się już 1 czerwca na placu Defilad. W plenerowym studiu "Pajdokracji TV" dzieci wcielą się w role dziennikarek, realizatorów czy prezenterów i będą szukać odpowiedzi na pytania o rolę mediów we współczesnych świecie. - Ważna jest świadomość, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Mamy obowiązek mówić w kontekście radosnym, ale także edukacyjnym - tłumaczyła Aldona Machnowska-Góra, odpowiadająca w ratuszu za kulturę.

Później odbędą się także: premiera książki Bohdana Butenki "Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność" oraz debata "Wolność w kulturze" z udziałem m.in. Agnieszki Holland i Katarzyny Kozyry. Dzień później zaplanowano drugą debatę o kobiecej perspektywie czasu transformacji. Zaproszono na nią m.in. Ludwikę Wujec, Janinę Jankowską, Joannę Szczepkowską, prof. Małgorzatę Fuszarę. - W obradach Okrągłego Stołu wzięły udział 32 kobiety, o czym się nie mówi - zauważyła Beata Chmiel, która poprowadzi obie dyskusje. I przypomniała nieżyjącą już prof. Janinę Zakrzewską. - Była szefową ekspertów Komitetu Obywatelskiego, stoi u podstaw naszego myślenia o debatach - dodała Chmiel.

"Herosi transformacji. Ostateczne starcie"mat. organizatora

Musical z Balcerowiczem

Z okazji rocznicy zobaczymy też kolejny odcinek muzycznego kabaretu Pożar w Burdelu - "Herosi transformacji" (2, 4, 5 czerwca). Jak tłumaczył reżyser Michał Walczak, założeniem spektaklu było pokazanie przemian polityczno-społecznych z perspektywy popkultury, czego dotychczas nikt nie próbował. - Była ogromna pokusa, żeby umuzycznić opowieść o transformacji, dlatego ten odcinek przyjmie najbardziej muzyczny charakter - tłumaczył Walczak. Fabuła zasadza się na "drugim planie Balcerowicza", według którego napędem gospodarczym mają być popkultura i rozrywka, a konkretniej: "komiksy, gry komputerowe i musicale, którymi młody Leszek Balcerowicz zachwycił się podczas podróży do Nowego Jorku w latach 70.".

"Avengersi transformacji" swoją wizję rysują w opuszczonym Parku Rozrywki Narodowej wybudowanym przez Michaela Jacksona. Na scenie Małej Warszawy nie zabraknie Danuty i Lecha Wałęsów, Joanny Szczepkowskiej, Shazzy czy twórców spółki Art-B, a w postać Andy’ego Warhola wcieli się wokalista Ralph Kaminski.

Wolnościowa jajecznicza

3 czerwca na placu Defilad "Śniadanie Wolności" przygotuje dziennikarka Katarzyna Bosacka. Inspiracją było menu obrad Okrągłego Stołu. - Te 717 osób musiało coś jeść - zwróciła uwagę Bosacka. - W kuluarach Pałacu Namiestnikowskiego jedzono bogate obiady: zupa, drugie danie, kompot i deser. Obiad kończący obrady wyglądał tak: galaretka drobiowa, zupa pomidorowa z ryżem, eskalop - ale ponieważ wołowina była tylko "od baby", trudno dostępna - więc był wieprzowy, na deser pączek - opowiadała.

Śniadanie będzie jednak prostsze. - Jajecznica z 1989 jajek. Będą też desery tamtego czasu: kogel-mogel i blok czekoladowy - zapowiedziała. Na stole znajdzie się też upieczony na tę okazję 30-kilogramowy chleb.

Smolik i jego goście

Kulminacją, choć nie ostatnim akordem, obchodów rocznicy będzie koncert "Wybraliśmy wolność" na placu Defilad. Dyrektorem artystycznym wydarzenia jest Andrzej Smolik, który specjalnie na tę okazję stworzył nowy zespół i zaprosił wokalistów i wokalistki: Melę Koteluk, Tomka Lipińskiego, Katarzynę Nosowską, Skubasa, Muńka Staszczyka, Justynę Święs, Vienia, Darię Zawiołow i innych.

- Jestem dumny, że mogę to zrobić. Mam szansę spotkać się z idolami z młodości oraz młodymi artystami, których szanuję. To jest wspaniałe, że w naszym zespole najmłodszy muzyk jest ponad dwa razy młodszy od basisty (Olafa Deriglasoffa - red.), który pamięta tamte czasy. To będzie multipokoleniowe i eklektyczne wydarzenie. W programie znalazło się kilkanaście piosenek z różnych okresów, ważnych ze względu na treść i sprawiających nam przyjemność, jeśli chodzi o muzykę - opowiadał Smolik.

Także 4 czerwca w samo południe w alei głównej Ogrodu Saskiego warszawianki i warszawiacy spotkają się, by wspólnie odśpiewać hymn Polski.

Fotografie czasu przełomu

Na koniec - 7 czerwca - odbędzie się wernisaż plenerowej wystawy Przełom w kadrze 1989 (na skwerze obok DSH). - Znajdzie się na niej 60 fotografii 20 autorów, tych bardzo znanych jak Krzysztof Miller, ale także takich, o których nie słyszeliśmy, a ich zdjęć nie widzieliśmy. Wszystkie są wspaniałe i niezwykłe – zapraszała Anna Brzezińska, jedna z kuratorek wystawy.

Wstęp na większość wydarzeń (poza musicalem) jest darmowy.

Piotr Bakalarski

Pozostałe wiadomości

Tempo przyrostu jest bardzo duże, widać je wręcz gołym. Spodziewamy się, że w weekend będzie około dwóch metrów - mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy do spraw Wisły, pytany o sytuację na stołecznym odcinku rzeki.

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Rośnie poziom Wisły w Warszawie. W ciągu ostatniej doby o 72 centymetry

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ratownicy medyczni opisali w mediach społecznościowych dramatyczną akcję na Mokotowie. Policjanci zostali tam zaatakowani podczas interwencji, padł strzał. Trzy osoby trafiły do szpitala.

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Trzy osoby ranne

"Zaatakował maczetą policjantów", ci użyli broni. Trzy osoby ranne

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Uwagę funkcjonariuszy mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej wzbudziła 800-kilogramowa przesyłka lotnicza z Singapuru. Zgodnie z deklaracją celną miała zawierać fosforyty, wykorzystywane do produkcji sztucznych nawozów fosforowych i mineralnych. Znaleźli w niej jednak 14 400 ampułek oraz 566 300 tabletek.

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Nielegalne sterydy w przesyłce z Singapuru, są warte ponad cztery miliony

Źródło:
tvnwarszawa.,pl

Prokuratura w Płocku postawiła zarzut pedofilii lekarzowi. Zarzucono mu między innymi dopuszczenie się innej czynność seksualnej wobec małoletniej. Został tymczasowo aresztowany.

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Zatrzymali lekarza w przychodni. Zarzuty i areszt

Źródło:
PAP

W Parku Skaryszewskim trwają prace archeologiczne w ramach projektu odtworzenia ogrodu daliowego. "Zostały zalecone przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków i mają na celu wyznaczenie oryginalnego układu rabat i dróg oraz odkrycie śladów oryginalnej nawierzchni z okresu powstania ogrodu" – wyjaśnia Zarząd Zieleni Warszawy.

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Odtworzą ogród daliowy w Parku Skaryszewskim

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W ostatnie dni lata drogowcy ruszają z krótkimi remontami. Nowy asfalt zyska ulica Broniewskiego oraz aleja Komisji Edukacji Narodowej. Wyremontowany zostanie też przejazd przez tory na placu Grunwaldzkim. Kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej będą musieli liczyć się z utrudnieniami.

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Remonty ulic i przejazdu przez tory. Prace w trzech dzielnicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na nagraniach ze śmiertelnego wypadku na Trasie Łazienkowskiej widać, jak volkswagen z impetem wjeżdża w forda, widać ludzi stojących przy rozbitych autach, porozrzucane przedmioty. Aresztowanych zostało trzech mężczyzn. Ostatni z podejrzanych, który miał spowodować wypadek - Łukasz Żak - jest poszukiwany, wystawiono za nim list gończy. Jak informowała prokuratura, w sprawie wypadku śledczy spotkali się z bezwzględnym mataczeniem i poplecznictwem.

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Nagrania z wypadku na Trasie Łazienkowskiej. Sprawca się ukrywa, prokuratura zszokowana skalą mataczenia

Źródło:
tvnwarszawa.pl, "Fakty" TVN

Podczas gaszenia pożaru domu w miejscowości Wolkowe strażacy znaleźli spalone ciało 77-letniego mężczyzny. Z ustaleń prokuratury wynika, że to 41-letni syn zmarłego podłożył ogień. Podejrzany usłyszał zarzut zabójstwa oraz znęcania się nad ojcem.

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Groził ojcu, że go zabije i spali. Prokuratura: podłożył ogień w budynku, 77-latek zginął w płomieniach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kręcono w nim "Pana Tadeusza", nowi właściciele zapowiadali powstanie luksusowego hotelu. Deweloperowi przerwała prace sprawa w sądzie. Został oskarżony o uszkodzenie zabytkowego spichlerza, dziś zapadł wyrok. Sąd uniewinnił dewelopera. Prokuratura nie wyklucza apelacji.

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Finał sprawy uszkodzenia zabytkowego spichlerza, deweloper uniewinniony

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkał na szczycie Pałacu Kultury i Nauki. Sokół Franek nie żyje. Jego szczątki na jednym z dachów Pałacu znalazła grupa FalcoFans. Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół przyjrzy się sprawie.

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

"Żegnaj Franiu, byłeś wspaniałym ojcem". Sokół z Pałacu Kultury i Nauki znaleziony martwy

Źródło:
PAP

Wyniesione przejście dla pieszych przy szkole podstawowej na Czarnomorskiej zostało rozebrane na rzecz wyspowych progów zwalniających. Mieszkańcy alarmują, że kierowcy omijają je środkiem jezdni, zamiast zwolnić przed "zebrą". Urzędnicy zapewniają, że to tymczasowa organizacja ruchu, a bezpieczne przejście zostanie przywrócone.

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Rozebrali wyniesione przejście przed szkołą. "Kierowcy przyspieszają zamiast zwolnić"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Fabryka narkotyków w niepozornym gospodarstwie sadowniczym w Grójcu. W budynku gospodarczym policjanci znaleźli prawie 150 kilogramów narkotyków. Ich czarnorynkowa wartość to kilka milionów złotych. Pięciu mężczyzn zostało zatrzymanych.

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Fabryka narkotyków w gospodarstwie sadowniczym. Prawie 150 kilogramów mefedronu, amfetaminy i marihuany

Źródło:
PAP

Na jednej ze stacji benzynowych w Radomiu doszło do wycieku gazu. Ewakuowanych zostało kilkadziesiąt osób. Zbiornik został uszczelniony. Są utrudnienia w ruchu.

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Wyciek gazu na stacji benzynowej. Kilkadziesiąt osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Najpierw w powiatach okalających stolicę, potem w samej Warszawie specjaliści przeprowadzą kompleksowe badania ruchu. Będą zbierać informacje o sposobach podróżowania mieszkańców metropolii, a także dane o ruchu pojazdów.

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Jak podróżują mieszkańcy Warszawy i okolic? Pierwsze takie badanie od prawie dekady

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 24-letniego mieszkańca Otwocka, który - według śledczych - zaatakował ojca metalową rurką i uciekł. Mężczyzna na trafił do aresztu na trzy miesiące, grozi mu pięć lat więzienia.

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

24-latek zaatakował ojca metalową rurką

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Patrolujący okolicę Zakroczymia (Mazowieckie) policjanci zauważyli dobrze im znanego 38-latka. Mężczyzna miał do odbycia karę siedmiu miesięcy więzienia. Ale odsiadka była mu nie w smak, dlatego na widok radiowozu, wskoczył do stawu. Chytry plan miał jeden słaby punkt - po krótkim czasie trzeba się było wynurzyć.

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Na widok policjantów ukrył się w stawie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od kilku tygodni rejon ulic Jasnej, Sienkiewicza, Złotej i Zgoda paraliżują prace budowlane. Z niedogodnościami mierzą się mieszkańcy i kierowcy. Zarząd Dróg Miejskich, wspólnie z Biurem Zarządzania Ruchem Drogowym, strażą miejską oraz policją wprowadzają zmiany w organizacji ruchu.

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Budowa korkuje Śródmieście, będą zmiany w organizacji ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wtorek z Warszawy wyruszył pierwszy konwój z pomocą dla powodzian. Artykuły pierwszej potrzeby zgromadzone na zbiórkach dojadą do Lądka-Zdroju, Nysy i Kłodzka. W środę w podróż wyruszy kolejny, m.in. do Głuchołazów. - Przecież trzeba pomagać. To normalny ludzki odruch - powiedziała jedna z kobiet, wspierająca zbiórkę. Zbierane są także artykuły dla zwierząt.

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

85 palet artykułów pierwszej potrzeby. Z Warszawy wyjechał konwój z pomocą dla powodzian

Źródło:
PAP

Dwóch nastolatków w środku nocy przyjechało do Ostrołęki z oddalonego o 60 kilometrów Przasnysza, aby driftować przy jednej z galerii handlowych. Jazda z poślizgiem i piskiem opon została przerwana przez miejscową drogówkę. "Drifterów" odebrali rodzice.

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

15-latkowie jechali 60 kilometrów, by driftować na parkingu

Źródło:
tvnwarszawa.pl