Jest przetarg na tramwaj do Winnicy

TVN24 / Tramwaje WarszawskieUrzędnicy ogłosili przetarg na trasę do Winnicy

Tramwaje Warszawskie szukają wykonawcy odcinka między Nowodworami a Winnicą. Jak zapowiada ratusz, pierwsze składy pojadą nową trasą w 2021 roku.

Tramwaj na Winnicę to dalsza część budowanej od lat trasy na Tarchominie i Nowodworach. Dwa lata temu otwarto odcinek, który umożliwia dowiezienie pasażerów do skrzyżowania Ordonówny i Światowida, teraz inwestycja ma być realizowana dalej.

W poniedziałek ratusz poinformował o ogłoszeniu przetargu na wybór wykonawcy nowego odcinka torowiska. Tramwajarze zamierzają wybudować około kilometrowy fragment od Strumykowej do pętli Winnica. Torowisko - jak zapowiadali jesienią ubiegłego roku - będzie miało "zieloną zabudowę", czyli rośliny między szynami.

Schemat przebiegu linii na WinnicęTramwaje Warszawskie

Na końcu trasy, czyli u zbiegu ulic Dionizosa i Winorośli zamontowany zostanie rozjazd. "Dzięki niemu tramwaje dwukierunkowe będą mogły zmieniać kierunek jazdy" - zapowiada ratusz. Tradycyjne składy będą mogły zawracać na pętli, która również będzie częścią tej inwestycji.

Przedłużą ulicę Światowida

Wraz z budową kolejnego odcinka trasy tramwajowej zmieni się też ulica Światowida. "Powstanie nowy układ drogowy na odcinku od Dzierzgońskiej do ulicy Winnica. Przebudowane zostaną skrzyżowania z ulicami Dzierzgońską, Leśnej Polanki i Dionizosa" - czytamy w komunikacie urzędu miasta. Oprócz tego wybudowane zostaną chodniki i droga rowerowa.

Jak wyjaśnia Tomasz Kunert z Zarządu Transportu Miejskiego, na przedłużonym odcinku ulicy Światowida, równolegle do trasy tramwajowej, powstaną dwie dwupasmowe jezdnie. - Pierwotnie ulica Światowida miała mieć po trzy pasy ruchu na tym odcinku. Po konsultacjach społecznych projekt został ograniczony do dwóch pasów - przypomina rzecznik ZTM.

Przeciwko poszerzaniu jezdni protestowali mieszkańcy. Ich zdaniem ulica Światowida powinna pozostać jednopasmowa. Jak zaznacza rzecznik ZTM, zwiększenie liczby pasów wynika z przyszłych planów rozbudowy ulicy. W przyszłości na ona zostać przedłużona aż do ulicy Modlińskiej.

Wykonawca wyłoniony w przetargu będzie miał 10 miesięcy na realizację zadania, z wyłączeniem okresu zimowego.

Zobacz, jakie inwestycje zaplanowali urzędnicy na 2019 rok:

[object Object]
1895 inwestycji w planach na 2019 rokTVN24
wideo 2/2

kk/r

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 / Tramwaje Warszawskie

Pozostałe wiadomości