Awaria na budowie metra. Wypełnili dziurę betonem

Tak usuwała się ziemia po awarii
Tak usuwała się ziemia po awarii
TVN24 | tvn24
Tak usuwała się ziemia po awariiTVN24 | tvn24

Poważna awaria na budowie II linii metra. W nocy z czwartku na piątek uszkodzona została instalacja wodociągowa przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Świętokrzyskiej. Woda podmyła pobliskie budynki. Rano strażacy ewakuowali około 100 osób. Po południu osuwisko uzupełniono mieszanką cementową.

- Doszło do awarii na budowie II linii metra - potwierdził w piątek rano Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, które buduje metro.

"Dziś w nocy podczas wykonywania wykopu podstropowego pękł wodociąg w pobliżu budynku przy ul. Świętokrzyskiej 20. Wyciekająca woda dostała się także do wewnątrz konstrukcji stacji C11 Świętokrzyska. W związku z bliskim sąsiedztwem tego budynku, ewakuowano jego mieszkańców. Obecnie prowadzimy prace zabezpieczające, a także analizy przyczyn zdarzenia" - czytamy na stronie internetowej wykonawcy.

Wcześniej Witczyński mówił w TVN24, że prawdopodobnie uszkodzona została płyta denna na stacji i przed dno woda dostała się do środka.

Mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metra
Mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metraTVN24
Paweł Frątczak, rzecznik straży pożarnej
Paweł Frątczak, rzecznik straży pożarnejTVN24

Będą wyjaśniać

Po południu osuwisko zostało uzupełnione mieszanką cementową. - Ona potrzebuje kilka godzin na związanie. Mam nadzieję, że po tym, co zostalo zrobione, sytuacja będzie stabilna i budynek nie będzie podlegał żadnym dodatkowym ruchom - wyjaśnia Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Prezydent poinformował, że jeden z budynków po osunięciu się ziemi odchylił się o kilka milimetrów.

- Budynki z natury rzeczy pracują. Na dzisiaj jest to kilka milimetrów, ale nie przekracza to norm, które są przewidywane dla tego budynku - powiedział. - Będziemy wyjaśniać czy osuwisko jest efektem awarii wodociągu, budowy geologicznej czy prac budowlanych na pobliskiej drugiej linii metra - powiedział Wojciechowicz.

Pytany, czy może ono być efektem błędu ludzkiego, wiceprezydent przypomniał, że budowana w pobliżu stacja metra Świętokrzyska jest ogromnym placem budowy. - Ma wymiary kilkaset metrów długości, kilkadziesiąt metrów szerokości. Przy tak dużych placach budowy zmieniają się naprężenia i może dochodzić do podobnych zjawisk. Trudno mówić jednoznacznie czy jest to błąd. To będzie podlegało dalszym badaniom - powiedział.

- Eksperci będą wyjaśniać czy osuwisko nastąpiło po awarii wodociągu, czy też wodociąg został uszkodzony w efekcie osunięcia się ziemi - zaznaczył Wojciechowicz.

Prace na budowie stacji Świętokrzyska zostały wstrzymane.

mówi prezydent Jacek Wojciechowicz
mówi prezydent Jacek WojciechowiczTVN24

Skutki awarii

Awaria spowodowała też utrudnienia dla mieszkańców.

- Na ul. Szkolnej zapadła się częściowo jezdnia – relacjonował po godzinie 6.00 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. - Doszło również do awarii gazowej. Wyczuwa się specyficzny zapach gazu - dodawał.

Służby odcięły dopływ wody, gazu i prądu w pobliskich budynkach.

1. Ewakuacja budynków, zamknięta szkoła

Woda, która wypłynęła z wodociągu, spowodowała wyrwę na głębokoci 2 m o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Przed godz. 12.00 miała już 20 metrów i wciąż się powiększa.

Woda wylewała się na tyle intensywnie, że dwa pobliskie budynki przy ul. Szkolnej zostały podmyte. Strażacy ewakuowali mieszkańców. - Ewakuowaliśmy około 100 osób - mówi Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Ewakuowane osoby nie będą mogły wrócić na noc do swoich mieszkań.

Jak podała na antenie TVN24 policja, przy ulicy Świętokrzyskiej zamknięte zostało gimnazjum. Nie było potrzeby ewakuacji, bo wcześnie rano nikogo jeszcze w szkole nie było.

Zamknięte są także budynki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB – poinformował administrator.

Mówi Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl
Mówi Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.plTVN24

2. Zamknięta ul. Marszałkowska

Po godz. 12.30 otwarto zachodnią jezdnię ul. Marszałkowskiej. Po 16.00 - w kierunku pl. Bankowego. Tramwaje mają wrócić jeszcze dziś. CZYTAJ WIĘCEJ.

Wcześniej przez kilka godzin kierowcy korzystali z objazdów. Zamknięcie Marszałkowskiej spowodowało poważne utrudnienia w centrum. Cały czas normalnie kursowało za to metro.

AWARIA NA ZDJĘCIACH I FILMACH INTERNAUTÓW NA KONTAKCIE 24

Październikowa awaria na budowie metra przy ul. Świętokrzyskiej
Październikowa awaria na budowie metra przy ul. Świętokrzyskiej | tvn24
Ewakuacja mieszkańców po awarii na budowie metra
Ewakuacja mieszkańców po awarii na budowie metraTVN24 | tvn24
Schemat rozbudowy metra w Warszawie z roboczymi nazwami stacjiMetro Warszawskie / tvn24.pl

su/par//mz/roody

Pozostałe wiadomości

Policjant w czasie wolnym od służby zauważył kierowcę taksówki, który jechał slalomem. Zajechał mu drogę, by powstrzymać go od dalszej jazdy. Kierowca udawał, że źle się czuje. Badanie wykazało jednak, że był pod wpływem narkotyków.

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Zajechał mu drogę, by go zatrzymać

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Strażnicy miejscy patrolujący rejon Pragi zauważyli dym unoszący się nad terenem dawnej jednostki wojskowej. W tej okolicy często gromadzą się osoby w kryzysie bezdomności. Z zagrożonego terenu wyprowadzono mężczyznę.

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Nad dawną jednostką wojskową unosił się dym

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W podwarszawskim Józefowie przypadkowo odkryto cenny zabytek sprzed tysięcy lat. Podczas prac w ogrodzie mieszkaniec znalazł krzemienną siekierę pochodzącą prawdopodobnie z okresu neolitu.

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

W ogrodzie znalazł krzemienną siekierkę sprzed tysięcy lat. "Sensacja"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zobaczył policjantów i uciekł do boksu z owczarkami kaukaskimi, gdzie próbował się ukryć. Nie udało się, został zatrzymany. Żona mężczyzny zgłosiła, że mąż znęca się nad nią od dłuższego czasu. Teraz grozi mu nawet pięć lat więzienia.

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Ukrył się w boksie z owczarkami kaukaskimi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwaj 17-latkowie uciekli z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, a później ukradli trabanta, który był atrakcją dla gości karczmy i włamali się do kiosku. Wycieczkę zakończyli policjanci.

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Uciekli z ośrodka, ukradli "atrakcję dla gości" i ruszyli na wycieczkę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przeciwko mieszkańcowi powiatu mławskiego toczyło się lub wciąż toczy osiem postępowań karnych. Wszystkie dotyczą łamania sądowych zakazów prowadzenia pojazdów. Dlaczego tak notoryczne łamanie prawa jest w Polsce możliwe i co można zrobić, by to zmienić?

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Zakaz złamał dziewięć razy, ma kolejne. "To dla drogowego recydywisty nie jest żadna kara"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Drogowcy ogłosili dwa przetargi na realizację projektów z budżetu obywatelskiego. Zmiany dotyczą między innymi wolskich i bielańskich ulic. Celem zwycięskich projektów ma być poprawa komfortu pieszych i rowerzystów oraz estetyki przestrzeni miejskiej.

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Będzie więcej zieleni, ma też być bezpieczniej. Zmiany na kilku ulicach

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Służby interweniowały pod Piasecznem. Zgłoszenie dotyczyło pożaru grilla gazowego - informuje straż pożarna.

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Najpierw zapalił się grill gazowy, później ogień przedostał się na poddasze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przechodnie spacerujący po Śródmieściu zauważyli na chodniku porzucony karton. W środku znajdowały się dokumenty. Okazało się, że ich zawartość była chroniona prawem.

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Umowy i akty notarialnie w kartonie na chodniku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragiczny wypadek na krajowej "pięćdziesiątce", gdzie zderzyły się samochód ciężarowy, dostawczy oraz motocykl. Jedna osoba nie żyje, trasa była zablokowana.

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Motocyklista uwięziony pod tirem po wypadku. Nie udało się go uratować

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Do 30 czerwca poszkodowani przedsiębiorcy mogą składać wnioski o pomoc finansową - przekazali stołeczni urzędnicy. Również w czerwcu powinna być gotowa część hali tymczasowej dla kupców, którzy stracili swoje stanowiska w pożarze centrum przy Marywilskiej.

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Tymczasowa hala, wsparcie finansowe. Jaka pomoc dla kupców z Marywilskiej?

Źródło:
PAP

Na jeziorku w Parku Szczęśliwickim w niektórych miejscach utrzymuje się beżowo-zielony kożuch. O stanie akwenu zaalarmował nas czytelnik na Kontakt 24. Urząd dzielnicy wyjaśnia, że to glony, które pojawiły się wraz ze wzrostem temperatury. W tym roku wyjątkowo wcześnie.

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Beżowo-zielony kożuch na Jeziorku Szczęśliwickim. Co to jest?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Kierowca miejskiego autobusu w Warszawie błyskawicznie ruszył z pomocą, kiedy na jezdni zobaczył jeża. Zatrzymał autobus i przeniósł zwierzę w bezpieczne miejsce - na pobliski pas zieleni.

Kierowca autobusu uratował jeża

Kierowca autobusu uratował jeża

Źródło:
tvnwarszawa.pl