Awaria na budowie metra. Wypełnili dziurę betonem

Tak usuwała się ziemia po awarii
Tak usuwała się ziemia po awarii
TVN24 | tvn24
TVN24 | tvn24Tak usuwała się ziemia po awarii

Poważna awaria na budowie II linii metra. W nocy z czwartku na piątek uszkodzona została instalacja wodociągowa przy skrzyżowaniu ulic Szkolnej i Świętokrzyskiej. Woda podmyła pobliskie budynki. Rano strażacy ewakuowali około 100 osób. Po południu osuwisko uzupełniono mieszanką cementową.

- Doszło do awarii na budowie II linii metra - potwierdził w piątek rano Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum AGP, które buduje metro.

"Dziś w nocy podczas wykonywania wykopu podstropowego pękł wodociąg w pobliżu budynku przy ul. Świętokrzyskiej 20. Wyciekająca woda dostała się także do wewnątrz konstrukcji stacji C11 Świętokrzyska. W związku z bliskim sąsiedztwem tego budynku, ewakuowano jego mieszkańców. Obecnie prowadzimy prace zabezpieczające, a także analizy przyczyn zdarzenia" - czytamy na stronie internetowej wykonawcy.

Wcześniej Witczyński mówił w TVN24, że prawdopodobnie uszkodzona została płyta denna na stacji i przed dno woda dostała się do środka.

Mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metra
Mówi Mateusz Witczyński, rzecznik konsorcjum budującego II linię metraTVN24
Paweł Frątczak, rzecznik straży pożarnej
Paweł Frątczak, rzecznik straży pożarnejTVN24

Będą wyjaśniać

Po południu osuwisko zostało uzupełnione mieszanką cementową. - Ona potrzebuje kilka godzin na związanie. Mam nadzieję, że po tym, co zostalo zrobione, sytuacja będzie stabilna i budynek nie będzie podlegał żadnym dodatkowym ruchom - wyjaśnia Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy.

Prezydent poinformował, że jeden z budynków po osunięciu się ziemi odchylił się o kilka milimetrów.

- Budynki z natury rzeczy pracują. Na dzisiaj jest to kilka milimetrów, ale nie przekracza to norm, które są przewidywane dla tego budynku - powiedział. - Będziemy wyjaśniać czy osuwisko jest efektem awarii wodociągu, budowy geologicznej czy prac budowlanych na pobliskiej drugiej linii metra - powiedział Wojciechowicz.

Pytany, czy może ono być efektem błędu ludzkiego, wiceprezydent przypomniał, że budowana w pobliżu stacja metra Świętokrzyska jest ogromnym placem budowy. - Ma wymiary kilkaset metrów długości, kilkadziesiąt metrów szerokości. Przy tak dużych placach budowy zmieniają się naprężenia i może dochodzić do podobnych zjawisk. Trudno mówić jednoznacznie czy jest to błąd. To będzie podlegało dalszym badaniom - powiedział.

- Eksperci będą wyjaśniać czy osuwisko nastąpiło po awarii wodociągu, czy też wodociąg został uszkodzony w efekcie osunięcia się ziemi - zaznaczył Wojciechowicz.

Prace na budowie stacji Świętokrzyska zostały wstrzymane.

mówi prezydent Jacek Wojciechowicz
mówi prezydent Jacek WojciechowiczTVN24

Skutki awarii

Awaria spowodowała też utrudnienia dla mieszkańców.

- Na ul. Szkolnej zapadła się częściowo jezdnia – relacjonował po godzinie 6.00 Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl. - Doszło również do awarii gazowej. Wyczuwa się specyficzny zapach gazu - dodawał.

Służby odcięły dopływ wody, gazu i prądu w pobliskich budynkach.

1. Ewakuacja budynków, zamknięta szkoła

Woda, która wypłynęła z wodociągu, spowodowała wyrwę na głębokoci 2 m o powierzchni 10 metrów kwadratowych. Przed godz. 12.00 miała już 20 metrów i wciąż się powiększa.

Woda wylewała się na tyle intensywnie, że dwa pobliskie budynki przy ul. Szkolnej zostały podmyte. Strażacy ewakuowali mieszkańców. - Ewakuowaliśmy około 100 osób - mówi Mariusz Mrozek, rzecznik stołecznej policji.

Ewakuowane osoby nie będą mogły wrócić na noc do swoich mieszkań.

Jak podała na antenie TVN24 policja, przy ulicy Świętokrzyskiej zamknięte zostało gimnazjum. Nie było potrzeby ewakuacji, bo wcześnie rano nikogo jeszcze w szkole nie było.

Zamknięte są także budynki Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej - PIB – poinformował administrator.

Mówi Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.pl
Mówi Tomasz Zieliński, reporter tvnwarszawa.plTVN24

2. Zamknięta ul. Marszałkowska

Po godz. 12.30 otwarto zachodnią jezdnię ul. Marszałkowskiej. Po 16.00 - w kierunku pl. Bankowego. Tramwaje mają wrócić jeszcze dziś. CZYTAJ WIĘCEJ.

Wcześniej przez kilka godzin kierowcy korzystali z objazdów. Zamknięcie Marszałkowskiej spowodowało poważne utrudnienia w centrum. Cały czas normalnie kursowało za to metro.

AWARIA NA ZDJĘCIACH I FILMACH INTERNAUTÓW NA KONTAKCIE 24

Październikowa awaria na budowie metra przy ul. Świętokrzyskiej
Październikowa awaria na budowie metra przy ul. Świętokrzyskiej | tvn24
Ewakuacja mieszkańców po awarii na budowie metra
Ewakuacja mieszkańców po awarii na budowie metraTVN24 | tvn24
Schemat rozbudowy metra w Warszawie z roboczymi nazwami stacjiMetro Warszawskie / tvn24.pl

su/par//mz/roody

Pozostałe wiadomości