Miejski rower rusza powoli

fot. JC Decaux

Miejski rower ma wystartować jeszcze w tym roku. To dobra wiadomość. Zła jest taka, że będzie to jedynie kadłubek zapowiadanego od lat systemu.

Na początku ma wystartować kilkadziesiąt - a nie 120, jak zapowiadano - wypożyczalni położonych wzdłuż linii metra i na kampusach uczelni.

Stacje do wypożyczania pojawią się więc na początku jedynie w Śródmieściu oraz na Bielanach i Ursynowie.

20 minut za darmo

Znamy już za to cennik wypożyczania rowerów, który w czwartek mają przegłosować miejscy radni.

Pierwsze 20 minut jazdy będzie darmowe. Dzięki temu system ma promować krótkie przejazdy np. z metra na uczelnię. Pierwsza godzina będzie kosztować złotówkę, druga – 3 złote, trzecia – 5 złotych. Za przetrzymanie roweru jeden dzień trzeba będzie uiścić opłatę dodatkową w wysokości 200 zł.

- Założenia są takie, by uruchomić kilkadziesiąt wypożyczalni i skomunikować głównie centrum i uczelnie położone nieopodal linii metra jak np. Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego, czy Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego – mówi Konrad Klimczak, rzecznik ZTM. - Docelowo chcemy uruchomić 120 wypożyczalni na 2 tysiące jednośladów – dodaje.

Plany rozbudowy nie są jednak ujęte w prognozie finansowej miasta na najbliższe lata, co oznacza, że nie wiadomo, kiedy miałaby nastąpić rozbudowa systemu.

Bemowo już ma

Tymczasem w piątek przetarg na swój własny system miejskiego roweru rozstrzygnęło Bemowo.

Dzielnica podpisała już trzyletnią umowę operatorską z firmą Next Bike. – Nasz system będzie miał 100 rowerów, które będzie można wypożyczyć w 10 lokalizacjach. System zacznie działać 1 kwietnia, a jednoślady będzie można wypożyczać do końca listopada. Podobnie jak w przypadku systemu ZTM, pierwsze 20 minut będzie darmowe, później trzeba będzie zapłacić (pierwsza godzina 2 zł, każda następna 4 zł) – mówi Mariusz Gruza z biura prasowego dzielnicy. – Nasz system będzie podobny do tego, który chce zorganizować ZTM, więc z czasem powinna być możliwość ich połączenia – mówi Mariusz Gruza, rzecznik Bemowa.

mjc/roody

Pozostałe wiadomości