Przygotuj się na:

ZWĘŻONY MOST ŚWIĘTOKRZYSKI

Do końca października kierowców czekają utrudnienia na moście Świętokrzyskim. Drogowcy rozpoczęli wymianę wyeksploatowanej dylatacji na wschodniej części przeprawy. Prace będą podzielone na etapy, a każdy z nich będzie wiązał się ze zwężeniem jezdni.

Najnowsze

Pokojowy koniec Elby

Najnowsze

Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.plElba ustępuje

Squatersi z Elby zadeklarowali, że w ciągu półtora miesiąca opuszczą zabudowania przy ulicy Elbląskiej. Później – jak zapowiedział właściciel terenu – budynki mają być zburzone, a działka sprzedana.

To już koniec żoliborskiego squatu. Elba nie zostanie przy Elbląskiej. Po rozmowach z właścicielem działki uzgodniono warunki wyprowadzki. Deklaracja padła w miniony wtorek podczas kolejnego spotkania ze Stora Enso - spółką, która jest właścicielem terenu. Potwierdza to warszawski radny Krystian Legierski. – Faktyczne takie zapewnienie było – powiedział radny. To właśnie w jego biurze odbyło się spotkanie.

Spotkanie zostało zorganizowane po nieudanej próbie (27 marca) usunięcia squotersów z Elby na wniosek Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Stwierdził on, że teren nie nadaje się do zamieszkiwania.

Jak informuje rzeczniczka prasowa Stora Enso, PINB został poinformowany o tym, że mieszkańców nie udało się usunąć. - Do listu dołączony został materiał filmowy, ilustrujący działania podjęte przez przedstawicieli spółki. W zaistniałej sytuacji kolejne kroki, mające na celu wypełnienie decyzji, podejmowane będą już przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, bez udziału przedstawicieli spółki – czytamy w komunikacje.

Być może żadne działania nie będą już jednak potrzebne. Squatersi mają się wyprowadzić, a właściciel zadeklarował pomoc, m.in. w transporcie rzeczy. - To miły gest, ale squatersi są dobrze zorganizowani i dadzą sobie radę – podkreślił Legierski.

Działka na sprzedaż

Co będzie jak działacze Elby opuszczą zabudowania? - Budynki znajdujące się na działce zostaną zburzone, a teren sprzedany. Negocjacje w tej sprawie już trwają – wyjaśnia Maria Rochowicz, rzeczniczka prasowa Stora Enso.

Z kolei squatersi zapowiadają, że znajdą nowe miejsce na swoją działalność.

Likwidacja Elby

Likwidacja squatu przy Elbląskiej 9/11 zaczęła się 16 marca przed godziną 11.00. W obecności dzierżawcy terenu pojawili się pracownicy ochrony Skrzecz. Doszło do przepychanek. Policja użyła gazu. Squatersi zabudowania przy ulicy Elbląskiej zajmowali od 2004 roku. Właścicielem terenu jest Stora Enso Poland. Spółka pod koniec stycznia tego roku teren wydzierżawiła firmie Euro-Top-Kol.

bf/roody

Źródło zdjęcia głównego: Dawid Krysztofiński/tvnwarszawa.pl