Przygotuj się na:

MIESIĄC BEZ TRAMWAJÓW NA OCHOCIE i OKĘCIU

Ruszają wakacyjne prace torowe. Od poniedziałku 29 czerwca do 24 lipca tramwaje nie będą kursowały ulicą Grójecką i aleją Krakowską.

  Wierzbicki kandydatem SLD na prezydenta stolicy?

  Najnowsze

  TVN24Sebastian Wierzbicki, szef stołecznego SLD

  Kandydaturami na prezydentów miast i stołecznym referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz zajmie się w czwartek zarząd Sojuszu. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że partia może wystawić w Warszawie szefa lokalnego SLD Sebastiana Wierzbickiego.

  - Rozpoczynamy rozmowy na temat ewentualnych kandydatów na prezydentów miast, będziemy więc dyskutować o postępie prac w tej sprawie, również w kontekście Warszawy - powiedział w środę PAP sekretarz generalny Sojuszu Krzysztof Gawkowski.

  Kandydatów na prezydentów miast w przyszłorocznych wyborach samorządowych Sojusz chce wskazać do końca roku. Jeśli chodzi o Warszawę, to do tej pory rozważano m.in. byłego lidera SLD Wojciecha Olejniczaka i byłego ministra zdrowia Marka Balickiego (obaj już raz bezskutecznie ubiegali się o prezydenturę stolicy).

  Ostatnio - jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP - pojawiła się koncepcja wystawienia szefa warszawskiego SLD. - Warto się zastanowić, czy nie należałoby postawić na zupełnie nową osobę - powiedział PAP jeden z członków władz krajowych SLD.

  Wierzbicki najpierw wiceprezydentem?

  Zarząd Sojuszu ma też omówić niedzielne referendum ws. odwołania Hanny Gronkiewicz-Waltz.

  Referendum przez zbyt niską frekwencję (25,66 proc. wobec wymaganego co najmniej 29,1 proc.) było nieważne. Sojusz pozostał neutralny wobec inicjatywy - część polityków, jak choćby dwaj byli szefowie partii: Grzegorz Napieralski i Wojciech Olejniczak głosowało w niedzielę; inni - jak obecny lider Leszek Miller - zostali w domach.

  Zdaniem wielu polityków i komentatorów neutralność partii miała decydujący wpływ na wynik głosowania. Politycy SLD przekonywali, że dla nich kluczowa, jeśli chodzi o decyzję o niepopieraniu referendum, była postawa PO, która przychylnie odniosła się do 13 postulatów programowych Sojuszu dla Warszawy. Chodziło m.in. wycofanie się z likwidacji szkół, zwiększenie liczby miejsc w przedszkolach i żłobkach, czy przywrócenie 50-procentowej zniżki na bilety komunikacji miejskiej dla emerytów. PO nie poparła jedynie propozycji finansowania zabiegów in vitro z budżetu miasta.

  Politycy SLD zapewniają przy tym, że nie było żadnych rozmów z Platformą o współrządzeniu Warszawą w tej kadencji. We wtorek i w środę pojawiły się w mediach informacje, że Wierzbicki ma otrzymać stanowisko wiceprezydenta. - Nic mi nie wiadomo o tym, żebym miał zostać wiceprezydentem - zapewnił jednak PAP polityk.

  PAP/bf

  Źródło zdjęcia głównego: TVN24