Powstanie Geriatryczne Centrum Medyczne

Najnowsze

Mateusz Szmelter Przystanek Centrum Alzheimera

Geriatryczne Centrum Medyczne powstanie na Mokotowie, gdzie do od 2011 roku działa Centrum Alzheimera. Jak zapowiada ratusz, nowa placówka przyjmie nie tylko seniorów ale także innych pacjentów.

- Utworzenie Geriatrycznego Centrum Medycznego to odpowiedź na potrzeby seniorów. Specjalnie uruchomiliśmy tę placówkę podstawowej opieki zdrowotnej przy Centrum Alzheimera tak, aby specjalizowała się w pomocy osobom starszym - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Jest to pilotażowe połączenie działalności domu pomocy społecznej, jakim jest Centrum Alzheimera, z przychodnią zdrowia – dodała prezydent stolicy.

Będą lekarze specjaliści

Istniejąca od 6 lat placówka przy Wilanowskiej 257 zajmowała się pomocą seniorom z chorobami otępiennymi. Od sierpnia 2017 roku w budynku znajduje się również przychodnia, w której przyjmie lekarz pierwszego kontaktu.

We wrześniu dodatkowo ma być uruchomiony oddział rehabilitacji, a w przyszłości powstanie przychodnia specjalistyczna z lekarzami geriatrami, neurologami i psychiatrami. Jej uruchomienie uzależnione jest od ogłoszenia konkursu przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

"Pełne wdrożenie projektu zwiększy dostępność do opieki geriatrycznej osób starszych. Może być również bazą do realizacji wielu projektów z obszaru polityki senioralnej czy opieki długoterminowej" - czytamy w komunikacie ratusza.

25 procent osób starszych

Według statystyk miasta, w kilku dzielnicach stolicy (w Śródmieściu, na Żoliborzu, Woli czy Ochocie) osoby starsze stanowią 25 procent populacji. Specjalnie dla nich w 2015 roku w szpitalu Wolskim uruchomiono 36-łóżkowy oddział geriatryczny.

md/mś