Serce Ochoty czeka na zmiany

Ewa Grochowska, przewodnicząca jury
Ewa Grochowska, przewodnicząca jury
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl
Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.plEwa Grochowska, przewodnicząca jury

Nie było zwycięzcy, ale i tak powstały wytyczne, które pomogą przygotować plan zagospodarowania przestrzennego. Tak w skrócie można podsumować konkurs na koncepcję placu Narutowicza. Zmian w sercu Ochoty szybko jednak nie będzie. Władze Warszawy szacują, że stanie się to w perspektywie przynajmniej 10 lat.

- Nie przyznano pierwszej nagrody - ogłosiła Ewa Grochowska, przewodnicząca jury konkursowego. Spośród nadesłanych 96 prac wybrano 11 najlepszych. Były wyróżnienia, a także nagrody - za trzecie i drugie miejsce.

Bez totalnego wyróżnienia

- Doszliśmy do wniosku, że w zasadzie, mimo tej dużej ilości prac, a może nawet dlatego, nie ma jednej, która by się totalnie wyróżniała spośród wszystkich. Podjęliśmy decyzję, że nie będziemy przyznawali pierwszej nagrody – wyjaśniała Grochowska.

Trzecia nagroda przypadła Tomaszowi Birezowskiemu z zespołem, a druga pracowni Dawos. W obu przypadkach zaproponowano zabudowę na placu, ale pracownia, która "wygrała" umieściła tam niską - usługowo-handlową. Wskazali też strefę zieleni do zachowania wzdłuż ul. Akademickiej.

Wyprostowali Grójecką

- Specjalnie nie planowaliśmy żadnej wysokiej zabudowy, ani solidnej, tylko natury transparentnej, pawilonowej, która pozwala z tarasu spojrzeć na plac - wyjaśnia Dariusz Śmiechowski z pracowni Dawos. - Według projektu naszego zespołu sprawa komunikacji jest bardzo prosta. Grójecka jest wyprostowana, a linia tramwajowa idzie prosto. Natomiast na posadzce placu znajdują się tylko tory odstawcze – dodaje.

mówi Dariusz Śmiechowski, pracownia Dawos
mówi Dariusz Śmiechowski, pracownia Dawos Dawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

Zdobywca trzeciego miejsca zaproponował z kolei dość wysoką zabudowę. – W zasadzie największe dyskusje były na temat: do czego ta zabudowa ma się dostosowywać – mówi Ewa Grochowska.

I przypomina, że konkurs miał posłużyć jako studium, które pokazałoby, co może zmienić się na placu. - Będzie służył, jako zespół wniosków do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego - zaznacza Grochowska.

Dla pieszych i rowerzystów

Wśród wniosków znalazł się przede wszystkim priorytet dla pieszych i rowerów, a strefa zieleni ma powstać przede wszystkim przy ul. Akademickiej. Forma placu powinna być półkolista, z kolei linia nowej zabudowy ma nawiązywać do koncepcji z lat 20. XX wieku. "Wysokość i kubatura nowej zabudowy powinna harmonizować z zabudową pierzei ulic Grójeckiej i Filtrowej, z możliwością zachowania oglądu pierzei ul. Akademickiej" - czytamy we wnioskach jury.

Wyeksponowane mają być też osie widokowe ulic Uniwersyteckiej i Filtrowej, a w parterach zaleca się umieszczanie usług. Na placu mają znaleźć się też ogródki sezonowe. Poszerzona ma być przestrzeń dla pieszych od strony kościoła, a na środku powinny być tory tylko do zawracania i odstawcze.

W ciągu 10-15 lat

- Mówimy o sercu Ochoty, o najważniejszym miejscu publicznym, które ma się ukształtować na terenie tej dzielnicy. Sądzę, że gdybyśmy mówili o perspektywie 10-15 lat, to jest to bezpieczna perspektywa, w której dojdzie do pierwszych przemian na tym placu – wyjaśnia w rozmowie z tvnwarszawa.pl Michał Olszewski, wiceprezydent stolicy.

mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy
mówi Michał Olszewski, wiceprezydent WarszawyDawid Krysztofiński / tvnwarszawa.pl

PEŁNA LISTA ZWYCIĘZCÓW I WYRÓŻNIONYCH:

II Nagroda 025282

Dawos Spółka z o.o.

LUWE Architekci Łukasz Węcławski

III Nagroda 798082

Tomasz Birezowski

Jan Chwedczuk

Mirosław Falkowski

Wyróżnienie specjalne 125673

UGO ARCHITECTURE

Hugon Kowalski

Wyróżnienie specjalne 251425

Mikołaj Zdanowski

Marcin Kropidło

Piotr Straszak

Wyróżnienie specjalne 040298

BULANDA, MUCHA – ARCHITEKCI SP.Z.O.O.

Wyróżnienie 100123

JAZ + ARCHITEKCI ŻMIJEWSKI, JAWORSKI, MASSE S.C.

Wyróżnienie 770011

JEDEN DO JEDEN

GRUPA PROJEKTOWA

Magdalena Ziajska

Michał Golusiński

Wyróżnienie 213064

STUDIO B.A.U. Sp.z.o.o.

Wyróżnienie 162877

4 AM ARCHITEKCI S.C.

Małgorzata Krukowska Tomasz Karpiński Arkadiusz Wróblewski Anna Dobek Maciej Kurkowski Łukasz Kowalski Tomasz Stalewski Mateusz Wójcicki

Wyróżnienie 000300

WXCA Sp. z o.o.

Wyróżnienie honorowe 131805

PRACOWNIA PROJEKTOWO WYKONAWCZA

ARCH.AS

Anita Stężycka

Wszystkie złożone w konkursie prace są prezentowane w holu głównym Centrum Bankowo-Finansowego (ul. Nowy Świat 6/12). Wystawa potrwa do 17 maja (do godz. 12.00).

ran//ec

Pozostałe wiadomości