Jeden gigapiksel Canaletta

Widok Warszawy z Zamku Królewskiego
Widok Warszawy z Zamku Królewskiego
MNW/Google
MNW/GoogleWidok Warszawy z Zamku Królewskiego

Już nie trzeba iść do Muzeum Narodowego - co oczywiście i tak polecamy - by przyjrzeć się z bliska "Widokowi Warszawy z tarasu Zamku Królewskiego" Canaletta. Dzieło w rozdzielczości ponad jednego gigapiksela znalazło się w zbiorach kulturalnej platformy Google.

Obraz jest dostępny w internecie od czwartku. Reprodukcja jest niezwykła. - Widok zawiera miliardy pikseli i jest tysiąc razy dokładniejszy niż zdjęcie zrobione aparatem cyfrowym - chwali się Google.

Efekt? Można obejrzeć szczegóły, których trudno się dopatrzeć nawet stojąc bezpośrednio przed płótnem. Niesamowite wrażenie robią detale dalszych planów, ale i na pierwszym czy drugim odkryć można wiele nowych elementów.

ZOBACZ OBRAZ CANALETTA W GOOGLE

- Kustoszom z Muzeum Narodowego w Warszawie udało się odkryć nowe szczegóły panoramy stolicy, wśród nich np. żonę rybaka rozwieszającą sieci – dodaje amerykańska firma.

Pomagał w odbudowie

Sam obraz nie pierwszy raz poddawany jest szczegółowej analizie. Jak wiele płócien Canaletta, służył jako źródło w czasie powojennej odbudowy. A całkiem niedawno historycy sięgnęli do niego ponownie. Gdy dobiegał końca remont zamkowych tarasów, zastanawiano się nad kolorystyką donic z drzewami. Stanęło na takiej, jak widać na obrazie - to zieleń, czerwień i biel.

Fizycznie obraz mierzy ponad 1,5 metra wysokości i jest szeroki na ponad 2,5 metra. Przedstawia widok z górnego okna wschodniej elewacji Zamku Królewskiego - jej fragment można dostrzec z prawej strony kompozycji. W głębi, za tarasem zamkowym i jasną elewacją pałacu Pod Blachą rozciąga się panorama Warszawy z 1773 roku. Na tarasie uwiecznione zostały codzienne zajęcia dworu ostatniego króla Rzeczypospolitej – Stanisława Augusta Poniatowskiego.

Canaletto, czyli Bernardo Belloto to włoski malarz, który szczególnie upodobał sobie Polskę i był nadwornym malarzem króla Poniatowskiego. Oprócz "Widoku z Zamku" malarz stworzył kilkanaście dokładnych panoram XVIII-wiecznej stolicy.

Muzeum online

Zespół Google Street View odwiedził Muzeum Narodowe w Warszawie jesienią ubiegłego roku i precyzyjnie sfotografował wnętrza oraz kolekcję. Internauci zwiedzą 3550 metrów kwadratowych gmachu i zobaczą 983 obiekty.

- Zwiedzać online można także, stanowiącą wspaniałą reprezentację polskiego malarstwa, Galerię Sztuki XIX wieku, która budzi zawsze największe zainteresowanie gości zagranicznych (...). Do naszego Muzeum zajrzeć będzie można w każdym zakątku świata objętym siecią, o każdej porze, co stanowić będzie zachętę do obcowania z dziełami w rzeczywistym świecie - zaznacza Mateusz Labuda, zastępca dyrektora Muzeum Narodowego.

Sztuka na co dzień

Google Cultural Institute pozwala zajrzeć do środka ponad 100 muzeów i innych obiektów kultury m.in.: Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, paryskie Musée d’Orsay, Narodowe Muzeum w Indiach i Muzeum Narodowe w Tokio czy Biały Dom i Wieża Eiffla. Zdjęcia wykonywane są przez wózek Trolley - używany wcześniej przy tworzeniu fotografii do popularnego serwisu Google Street View.

Wśród 17 polskich budynków, które znalazły się na platformie Google Culture Institute są m.in. stołeczne Centrum Nauki Kopernik i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, Muzeum Powstania Warszawskiego, a także Muzeum Sztuki w Łodzi, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, Zamek Książ w Wałbrzychu i Zamek w Kórniku.

jb/pap/r

Pozostałe wiadomości