Przygotuj się na:

MARATON WARSZAWSKI

Maraton i Półmaraton Warszawski startują w ostatni weekend września. Po raz pierwszy trasy obu biegów zostaną połączone, a na stołecznych ulicach pojawi się około 10 tysięcy biegaczy. Do rywalizacji staną także uczestnicy Mistrzostw Świata Głuchych w Maratonie. Trasa królewskiego dystansu będzie prowadziła przez Śródmieście, Mokotów, Pragę, Żoliborz i Bielany. W planach są też biegi towarzyszące: Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz New Balance Bieg na Piątkę.

Najnowsze

Berlin zdobyty w Warszawie

Najnowsze

Lech Marcinczak, tvnwarszawa.plInscenizacja bitwy

Żołnierze Armii Czerwonej znów zdobyli Berlin. Tym razem jednak w parku obok Zamku Ujazdowskiego. W niedzielne popołudnie odbyła się tam widowiskowa rekonstrukcja ostatniej dużej ofensywy II wojny światowej.

Strzały, wybuchy i miotacze ognia - niedzielne popołudnie przed siedzibą Centrum Sztuki Współczesnej nie było spokojne.Teren wzięli we władanie statyści przebrani w historyczne mundury Armii Czerwonej, 1. Armii Wojska Polskiego i sił niemieckich.

Rekonstrukcję oparto na ostatnich dniach obrony stolicy Niemiec w kwietniu i maju 1945 roku, która zakończyła się kapitulacją Trzeciej Rzeszy.

Jak tłumaczą organizatorzy sobotnia rekonstrukcja była gestem współdziałania z 7. Biennale Sztuki Współczesnej, które równolegle odbywa się w Berlinie. Jego kuratorem jest polski artysta Artur Żmijewski. Współpracują z nim Joanna Warsza i rosyjski kolektyw artystyczny Voina.

Pierwsza edycja rekonstrukcji Bitwy o Berlin (Battle of Berlin ’45) odbyła się w stolicy Niemiec 29 kwietnia 2012 w Spreepark.

band/bako