Nocny protest przed Sejmem


Kilkuset funkcjonariuszy zabezpieczało w nocy teren wokół parlamentu, gdzie odbywał się protest zorganizowany przez KOD. Policja interweniowała wobec osób, które próbowały zatrzymać samochody z kolumny premier Beaty Szydło i prezesa Jarosława Kaczyńskiego.

W sobotę rano na miejscu było kilkunastu protestujących. Z koeli po godz. 8 PAP podała, że jest ich kilkudziesięciu.

Jak podaje reporterka TVN24 Małgorzata Telmińska, uczestnicy protestu spodziewają się, że niebawem dołączą do nich kolejni demonstranci. Pobliskie ulicy nie są zablokowane. Komunikacja kursuje normalnie.

W nocy manifestujących było o wiele więcej. Oprócz lidera KOD Mateusza Kijowskiego, na miejscu byli też politycy sejmowej opozycji czy przedstawiciele Partii Razem. Protestujący skandowali m.in.: wolne media, konstytucja.

Kaczyński wyjechał nocą

Około 2:40 premier Beata Szydło i prezes PiS Jarosław Kaczyński opuścili teren Sejmu. Drogę utorować musieli ochraniający budynki parlamentu policjanci. Rzecznik Komendy Stołecznej Policji Mariusz Mrozek przekonywał, że funkcjonariusze używali jedynie siły fizycznej wobec osób, które same zagrażały swojemu bezpieczeństwu, wbiegając pod samochody, nie użyto żadnych innych środków przymusu. - Nie użyto gazu łzawiącego, dementuję tę informację – stwierdził Mrozek.

Jak poinformował w sobotę rano, policja nie zatrzymała nikogo, spisała dane osobowe tych, którzy utrudniali. Zapowiedział, że funkcjonariusze skierują w ich sprawie wnioski do sądu.

Ok. godz. 4 do nielicznych demonstrujących jeszcze przed gmachem Sejmu wyszło kilkoro posłów PO. - Sejm pracuje, przerwał obrady, ale nie zakończył, jesteśmy na sali plenarnej - powiedział poseł PO Andrzej Halicki. Dodał, że na sali plenarnej jest ok. 30 posłów, którzy pełnią tam dyżury.

Pierwsi uczestnicy manifestacji zaczęli zbierać się już po godz. 17. Z godziny na godzinę protestujących przybywało. O godzinie 20 był już tłum. Zgromadzeni przed Sejmem przynieśli transparenty z hasłem: "wolne media" i polskie flagi. Skandowali: jesteśmy z wami.

Do protestujących przemawiali m.in. dziennikarz Tomas Lis, poseł Stefan Niesiołowski, były poseł Ryszard Kalisz, poseł Ryszard Petru i lider KOD Mateusz Kijowski.

"Musimy walczyć o wolność"

- Ta władza po Trybunale Konstytucyjnym teraz chce anihilować sądy, później chce anihilować organizacje pozarządowe. A teraz dlatego, że jest jej niewygodnie, chce anihilować dziennikarzy - przekonywał Kalisz przed Sejmem.

Głos zabrał również Stefan Niesiołowski z koła poselskiego Europejscy Demokraci. - Okazuje się, że po 27 latach jeszcze raz musimy walczyć o wolność. Ale tak jak wtedy, tak i teraz my tę walkę o wolność wygramy. Nadejdzie dzień, kiedy wy stąd już nie odejdziecie, zostaniecie pod tym Sejmem - mówił do zebranych Niesiołowski.

Po godzinie 22 na proteście przemawiał lider KOD-u Mateusz Kijowski. - To niezwykle symboliczne. 22 lipca uchwalili ustawę o Trybunale Konstytucyjnym, 13 grudnia o zgromadzeniach, a w rocznicę tragedii w Kopalni Wujek ograniczają dostęp obywateli do informacji. Hańba takiej władzy. Hańba władzy, która się wstydzi tego co robi, wstydzi się tak, że się chowa przed kamerami, co wy tam takiego robicie? – pytał Kijowski.

Na proteście pojawiła się także była premier Ewa Kopacz. Apelowała o powiedzenie głośnego "nie" władzy, która według niej zawłaszcza każdego dnia kawałek "naszej wolności". Ludziom zgromadzonym przed Sejmem podziękował przewodniczący PO Grzegorz Schetyna i poseł Michał Szczerba, który został wykluczony z obrad przez marszałka Marka Kuchcińskiego.

Przemówienie Ryszarda Kalisza
Przemówienie Ryszarda KaliszaTVN24
Protestujący przed Sejmem
Protestujący przed SejmemTVN24

Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała w piątek wieczorem na Twitterze, że przy ulicy Wiejskiej zebrało się ponad dwa tysiące protestujących. "Warszawa sercem demokratycznej Polski" - dodała prezydent stolicy.

W spontanicznej manifestacji przed @KancelariaSejmu jest już ponad 2000 osób. @warszawa sercem demokratycznej Polski.— Hanna Gronkiewicz (@hannagw) 16 grudnia 2016

Protesty w innych miastach

Zwolennicy KOD i partii opozycyjnych protestowali też w kilku miastach w kraju; w pikietach uczestniczyło po kilkadziesiąt, kilkaset osób. W Poznaniu ok. 200 osób, członków i sympatyków KOD i partii opozycyjnych zgromadziło się pod gmachem urzędu wojewódzkiego. - Manifestujemy niezgodę na to, co się dzieje w Sejmie, w rządzie i brak zgody na ograniczenie dostępu mediów do parlamentu. To jest skandal, realny zamach na konstytucję. Brak mediów w Sejmie oznacza możliwość fałszowania przekazu tego, co się tam naprawdę dzieje - powiedział jeden z protestujących Zdzisław Kałek. Do zgromadzonych zwróciła się też m.in. Ewa Wójciak z Teatru Ósmego Dnia. - Ten pełzający stan wojenny do nas powoli dociera, dobiera się nam do gardeł. Pamiętajmy, że oni żywią się nienawiścią i oni tą nienawiścią próbują się posługiwać - mówiła. Blisko 100 członków KOD i ich sympatyków zgromadziło się na placu Solidarności w Szczecinie w spontanicznym proteście w obronie wolności mediów i wspierając polityków opozycji. - Przyjście na protest było naszą wewnętrzną potrzebą. Dla nas to walka o prawa podstawowe, o możliwość przyglądania się na ręce polityków, bez względu na ich opcję polityczną. Jeśli dziennikarze stracą prawo do zadawania politykom pytań, wtedy skończy się wolność mediów. To, że protest odbywa się na dachu Centrum Dialogu Przełomy jest zapowiedzią przełomu społecznego – powiedziała PAP uczestniczka pikiety Hanna Źródlewska. Zwolennicy KOD i partii opozycyjnych protestowali też m.in. na Targu Drzewnym w Gdańsku. W Białymstoku kilkadziesiąt osób zebrało się w piątek wieczorem na ulicy przed budynkiem, gdzie swoje biura mają posłowie PiS z regionu. Lublinie przed siedzibą PiS demonstrowało kilkadziesiąt osób, głównie przedstawicieli KOD i partii Nowoczesna. Ok. 60 osób wzięło udział w Kielcach w pikiecie w obronie wolności mediów, która odbyła się pod pomnikiem Henryka Sienkiewicza.

Zmiany w organizacji pracy dziennikarzy

W piątek grupa posłów opozycji zablokowała mównicę sejmową, po tym, gdy marszałek Sejmu Marek Kuchciński wykluczył z obrad posła PO Michała Szczerbę w trakcie debaty nad projektem budżetu. Posłowie opozycji sprzeciwiają się planom zmiany organizacji pracy dziennikarzy w Sejmie. CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL

Stefan Niesiołowski na manifestacji
Stefan Niesiołowski na manifestacjiTVN24

PAP/ran/ec/b

Pozostałe wiadomości

Po wypadku na stacji Ulrychów pociągi drugiej linii metra jeżdżą po skróconej trasie. Nie wiadomo, ile mogą potrwać utrudnienia.

Utrudnienia na drugiej linii metra. Pociągi na skróconej trasie

Utrudnienia na drugiej linii metra. Pociągi na skróconej trasie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Policja w Węgrowie poinformowała o tragicznym wypadku na drodze krajowej numer 62, w którym zginęła jedna osoba. Droga jest zablokowana.

Śmiertelne potrącenie, zablokowana droga

Śmiertelne potrącenie, zablokowana droga

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zespół Nowego Teatru na stanowisku dyrektora widzi Michała Merczyńskiego i chce, by został nim bez konkursu. Przeciwni pomysłowi są urzędnicy ze Społecznej Rady Kultury, którzy mówią o "niebezpiecznym precedensie". Rekomendują przeprowadzenie otwartego konkursu na to stanowisko.

Zespół wskazuje kandydata na dyrektora teatru i nie chce konkursu. Urzędnicy przeciwni

Zespół wskazuje kandydata na dyrektora teatru i nie chce konkursu. Urzędnicy przeciwni

Źródło:
PAP

Policjanci z Makowa Mazowieckiego zatrzymali kierowcę, który prowadził auto z uszkodzoną szybą. Okazało się, ze mężczyzna ma aż dziewięć aktywnych sądowych zakazów prowadzenia, w tym cztery dożywotnie. 55-latek trafił do aresztu i usłyszał zarzuty.

Prowadził auto, ma dziewięć sądowych zakazów, w tym cztery dożywotnie

Prowadził auto, ma dziewięć sądowych zakazów, w tym cztery dożywotnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

- Przyjechała grupa mężczyzn z pałkami, maczetami. To miało nas zmusić do tego, abyśmy w stresie podpisali nową umowę z wyższym czynszem - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl reprezentant kupców warszawskiego centrum handlowego Modlińska 6D. Sebastian Bogusz, zarządca nieruchomości, ripostuje, że to działania kupców zmusiły spółkę do zwiększenia obsady ochrony obiektu. Prokuratura zdecydowała o wszczęciu w tej sprawie postępowania.

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Spór w centrum handlowym. "Uderzyli dużą armią"

Źródło:
tvn24.pl

Prawomocny wyrok w sprawie znanej piosenkarki i jej byłego męża

Źródło:
PAP

Andrzej Z., ps. Słowik, Leszek D., ps. Wańka i Janusz P., ps. Parasol, czyli dawni bossowie pruszkowskiej mafii ponownie stanęli przed sądem. Oskarżeni są o handel narkotykami. Proces toczy się w Sądzie Okręgowym w Warszawie.

"Słowik", "Wańka" i "Parasol". Dawni szefowie "Pruszkowa" przed sądem

"Słowik", "Wańka" i "Parasol". Dawni szefowie "Pruszkowa" przed sądem

Źródło:
PAP

Tomasz G. został skazany na 14 lat więzienia za śmiertelne potrącenie kobiety w Gostyninie. Do tragedii doszło w ubiegłym roku. 37-latka szła prawidłowo poboczem z dzieckiem w wózku, gdy pijany G. uderzył w nią samochodem.

14 lat więzienia za śmiertelne potrącenie kobiety prowadzącej wózek z dzieckiem

14 lat więzienia za śmiertelne potrącenie kobiety prowadzącej wózek z dzieckiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nastolatka wielokrotnie przychodziła do jednego ze sklepów zoologicznych w Wyszkowie (Mazowieckie), by oglądać zwierzęta. W końcu postanowiła zabrać stamtąd kameleona wartego 1400 złotych, bo jak oświadczyła policjantom "kocha zwierzęta i chciała mu pomóc". Teraz odpowie za kradzież.

Nastolatka zabrała ze sklepu kameleona, bo "chciała mu pomóc"

Nastolatka zabrała ze sklepu kameleona, bo "chciała mu pomóc"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rzecznik Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Jacek Dobrzyński zapewnił, że rodzina zmarłego policjanta, który został zastrzelony na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, otrzymała już pomoc finansową. Przekazał, że otrzymali łącznie 95 tysięcy złotych i przyznano im comiesięczną rentę.

Rzecznik MSWiA: rodzina policjanta zastrzelonego na służbie otrzymała pomoc

Rzecznik MSWiA: rodzina policjanta zastrzelonego na służbie otrzymała pomoc

Źródło:
PAP

Nagrzane powietrze z metra zasili miejską sieć ciepłowniczą. Na stacji Bemowo pojawią się wkrótce pompy ciepła. Docelowo instalacje odzyskowe będą stosowane także na kolejnych stacjach.

Ciepło z metra popłynie do sieci miejskiej

Ciepło z metra popłynie do sieci miejskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Potrącił dwie kobiety idące poboczem i oddalił się z miejsca zdarzeni. Ranne zostały zostały przewiezione do szpitala. Kierowca został zatrzymany i tymczasowo aresztowany na trzy miesiące.

Potrącił dwie kobiety idące poboczem i uciekł. Był pijany, został aresztowany

Potrącił dwie kobiety idące poboczem i uciekł. Był pijany, został aresztowany

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pani Agnieszka może czuć się bohaterką. Zareagowała, gdy w autobusie, którym kierowała, jeden z pasażerów przyłożył do nastolatkowi nóż do gardła i zażądał od chłopca pieniędzy. Dziś, jak mówi, nie wie, czy się bała, ale wie, że to była adrenalina. - Najważniejsze, że chłopak jest cały i zdrowy - mówi.

Kierująca autobusem uratowała 15-latka przed nożownikiem: najważniejsze, że jest cały i zdrowy

Kierująca autobusem uratowała 15-latka przed nożownikiem: najważniejsze, że jest cały i zdrowy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Wiceprzewodniczący Rady Dzielnicy Śródmieście Piotr Salach postanowił zaprosić Elona Muska do wspólnego zwiedzania centrum Warszawy. To reakcja na informacje o tym, że amerykański miliarder może stać się właścicielem apartamentu w Warszawie.

Śródmiejski radny zaprasza Elona Muska do Warszawy, ma  nietypową propozycję

Śródmiejski radny zaprasza Elona Muska do Warszawy, ma nietypową propozycję

Źródło:
tvnwarszawa.pl / Wyborcza.biz

W szkole podstawowej w Żyrardowie doszło do rozpylenia nieznanej substancji. Ewakuowano łącznie 368 osób. Jedno dziecko trafiło do szpitala.

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Nieznana substancja rozpylona w podstawówce, ponad 300 osób ewakuowanych

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24,RDC

Długa lista zaniedbań w straży miejskiej w podwarszawskim Legionowie. W święta strażnicy mieli wyłączony telefon alarmowy, choć w pracy byli. W Nowy Rok służbę zaczął tylko jeden strażnik, bo pozostali mieli wolny poranek. Gdy kamera monitoringu miejskiego nagrała zakrapianą dużą ilością alkoholu imprezę w parku, na dyżurze nie było żadnego operatora, który mógłby zareagować.

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

W słuchawce komunikat: "straż miejska nie pracuje". Ale strażnicy na służbie byli, tylko nie odbierali telefonu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dzielnicowi radni poparli uchwałę w sprawie rozpoczęcia prac nad mikroplanem dla działki przy Łuckiej 8. Celem dokumentu jest ochrona pozostałości najstarszej czynszówki na Woli przed dalszą rozbiórką. "Mikroplan ma za zadanie ustalenie zasad ochrony konserwatorskiej pozwalających na odtworzenie zabytkowej kamienicy" - przekazał burmistrz Woli Krzysztof Strzałkowski.

Po nielegalnej rozbiórce z najstarszej czynszówki na Woli zostały tylko mury, mikroplan ma pomóc w jej odbudowie

Po nielegalnej rozbiórce z najstarszej czynszówki na Woli zostały tylko mury, mikroplan ma pomóc w jej odbudowie

Źródło:
PAP

W Sochaczewie 19-latek kierujący samochodem osobowym zjechał z jezdni, przebił bariery i spadł z mostu. Choć zdarzenie wyglądało bardzo groźnie, mężczyzna nie wymagał hospitalizacji. Został za to ukarany mandatem.

Przebił bariery i spadł z mostu

Przebił bariery i spadł z mostu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z centrum handlowego w centrum Warszawy zniknęła przyczepa wraz ze skuterem wodnym wartym 60 tysięcy złotych. Odnalazła się w podwarszawskiej Zielonce. Do sprawy zatrzymano 42-latka, który na koncie ma już konflikty z prawem i zakaz prowadzenia pojazdów.

Z podziemnego parkingu ukradł przyczepę ze skuterem wodnym. Złamał też inny zakaz

Z podziemnego parkingu ukradł przyczepę ze skuterem wodnym. Złamał też inny zakaz

Źródło:
tvnwarszawa.pl