Przygotuj się na:

Utrudnienia na Ursynowie

W weekend na Płaskowickiej ciąg dalszy prac związanych z budową Południowej Obwodnicy Warszawy. Z utrudnieniami muszą liczyć się kierowcy i pasażerowie komunikacji miejskiej.

Afrykański pomór świń w Legionowie

TVN Warszawa

Shutterstock | ShutterstockWirusa znaleziono u dzików (zdj.ilustracyjne)

Na terenie Legionowa znaleziono dwa martwe dziki. Po zbadaniu okazało się, że były nosicielami wirusa ASF, czyli afrykańskiego pomoru świń. W poniedziałek w starostwie powiatowym zwołano sztab kryzysowy w tej sprawie.

Pierwsze informację o zdarzeniu otrzymaliśmy od reportera tvnwarszawa.pl Artura Węgrzynowicza. Poinformował, że na terenie Legionowa potrącone zostały dwa dziki, chore na afrykański pomór świń. W tamtejszej komendzie straży miejskiej usłyszeliśmy krótko: "takie zdarzenie miało miejsce", ale po szczegółowe informacje zostaliśmy odesłani do starostwa powiatowego.

- Na terenie naszego powiatu rzeczywiście wystąpiły dwa przypadki padłych dzików, u których, po zbadaniu, zdiagnozowano wirusa ASF - potwierdziła Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka prasowa Starostwa Powiatowego w Legionowie. Jak dodała, zwierzęta znaleziono w czwartek, poddano badaniu i następnego dnia otrzymano już wyniki.

Sztab kryzysowy

- Natychmiast powiadomiono wszystkich, którzy powinni zostać powiadomieni w takiej sytuacji, między innymi wojewoda czy Komisja Europejska. Jesteśmy w stałym kontakcie z Powiatowym Lekarzem Weterynarii - informuje rzeczniczka.

W poniedziałek w starostwie odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego z udziałem przedstawicieli poszczególnych gmin leżących na terenie powiatu.

Jeśli chodzi o dalsze działania, wkrótce będą powiadamiani hodowcy, bo to dla nich (a raczej dla ich zwierząt) wirus jest szkodliwy. - Dla ludzi choroba nie jest groźna. Dla zwierząt poza dzikami, dziko-świniami i świniami również - uspokaja Kajdanowicz. - Na stronie internetowej powiat-legionowski.pl zamieściliśmy komunikat dla mieszkańców z instrukcją, gdzie mają zgłaszać przypadki padłych zwierząt i żeby przede wszystkim nie wpadali w panikę - uzupełnia.

Zgłaszać, nie dotykać

Mieszkańcy nie powinni jednak dotykać padłych zwierząt. Jeśli je znajdą, powinni natychmiast zgłosić to do najbliższego komisariatu policji albo Powiatowego Lekarza Weterynarii w Nowym Dworze Mazowieckim, podając jak najdokładniejszą lokalizację.

- Padłe zwierzęta są zabierane i badane. W przypadku stwierdzenia, że były zawirusowane zostają utylizowane - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Ostrzeżenie dla mieszkańców w związku z wirusem ASF
powiat-legionowski.pl

Odstrzał dzików

Tymczasem na tvnwarszawa.pl informowaliśmy, że łowczy z Lasów Miejskich dostali zielone światło na odstrzał dzików. Chodzi o zmniejszenie ich populacji na terenie Warszawy ze względów sanitarnych. Ich liczba ma się zmniejszyć o 50 osobników. - To odstrzał sanitarny. Wynika z zagrożenia afrykańskim pomorem świń. Idea była taka, aby zmniejszyć liczbę zwierząt i tym samym ryzyko przenoszenia wirusa. Jeżeli tego nie zrobimy grożą nam kary - mówiła Angelika Gackowska, wicedyrektor Lasów Miejskich.

Na tvnwarszawa często informujemy też o spacerujących po ulicach dzikach:

Dziki spacerowały na KampinoskiejTomasz Zieliński, tvnwarszawa.pl
wideo 2/5

kw/pm