TVN Meteo | Świat

Tornado w Andover w stanie Kansas. Staje się większe i silniejsze, przetacza się koło budynku ratusza. Nagranie

TVN Meteo | Świat

Autor:
ps//rzw
Źródło:
Reuters, wibw.com, tvnmeteo.pl
Tornado w Andover. Nagranie z kamery ratuszu miejskiego
Tornado w Andover. Nagranie z kamery ratuszu miejskiegoReuters/CITY OF ANDOVER
wideo 2/4
Reuters/CITY OF ANDOVERTornado w Andover. Nagranie z kamery ratuszu miejskiego

Przez Andover w amerykańskim stanie Kansas pod koniec kwietnia przeszło potężne tornado. Władze miasta pokazały teraz nagranie z kamery na ratuszu. Na filmie widać, jak wirująca kolumna powietrza formuje się, rośnie w siłę i przetacza się przez okolicę.

Seria tornad przeszła przez stany Kansas i Nebraska 29 kwietnia. To, które widać na udostępnionym właśnie nagraniu, uformowało się w pobliżu miasta Wichita w hrabstwie Sedgewick, a następnie dotarło do Andover w hrabstwie Butler. Zgodnie z wstępnymi ocenami siłę tornada sklasyfikowano jako EF-3. Oznacza to wiatr o prędkości 219-266 kilometrów na godzinę.

Nagranie z kamery zamieszczonej na miejskim ratuszu pokazuje w przyspieszonym tempie, jak lej powietrza formuje się w oddali, a następnie staje się coraz szerszy, zbliżając się do ratusza i przechodząc obok parkingu. Widać, że niemal wszystkie drzewa na trasie żywiołu zostały połamane.

Tornado w Andover. Nagranie z kamery ratuszu miejskiego
Tornado w Andover. Nagranie z kamery ratuszu miejskiegoReuters/CITY OF ANDOVER

Wiele uszkodzonych budynków

Po przejściu tornada informowano o nawet tysiącu uszkodzonych przez nie budynków. Lokalne media z Andover doliczyły się 180 zniszczonych konstrukcji w samym mieście.

Kilka osób zostało rannych. Nikt nie zginął bezpośrednio na skutek tornada, dwa dni później władze Uniwersytetu Oklahoma przekazały jednak, że troje studentów meteorologii poniosło śmierć w wypadku samochodowym na zalanej wodą drodze, gdy wracali z obserwacji tornad i burz w Kansas.

Google Maps

Autor:ps//rzw

Źródło: Reuters, wibw.com, tvnmeteo.pl