TVN Meteo | Świat

Trzęsienie ziemi w okolicach Timoru Wschodniego. Obawiano się powstania tsunami

TVN Meteo | Świat

Autor:
kw
Źródło:
PAP, Reuters
Wizualizacja 15 lat trzęsień ziemi na świecie
Wizualizacja 15 lat trzęsień ziemi na świecieNOAA Science On a Sphere | NOAA Science On a Sphere
wideo 2/1
Trzęsienia ziemi

W piątek rano w Timorze Wschodnim zatrzęsła się ziemia. W okolicach wybrzeża doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1. Sejsmolodzy obawiali się, że w jego wyniku pojawi się tsunami.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,1 wystąpiło w piątek u wybrzeży Timoru Wschodniego - poinformował amerykański Instytut Geofizyczny (USGS). Jak przekazano, istniało niebezpieczeństwo wystąpienia fal tsunami.

Według USGS wstrząsy nastąpiły na głębokości 51,4 kilometra, niedaleko wybrzeży najdalej wysuniętego na wschód rejonu wyspy Timor, w Archipelagu Malajskim.

Eksperci ocenili, że z powodu trzęsienia może pojawić się tsunami, które odczuje wiele regionów Oceanu Indyjskiego. Indonezyjska Agencja Meteorologii, Klimatologii i Geofizyki (BMKG) nie wydała jednak komunikatów ostrzegających przed tsunami.

Odczuwalne nawet w Australii

Po trzęsieniu nie pojawiły się żadne doniesienia o zniszczeniach, rannych czy ofiarach śmiertelnych. Wielu ludzi, w tym Australijczyków, relacjonowało jednak, że odczuło silne wstrząsy.

- Było dość duże. Nasi pracownicy wybiegli z budynku, bo się trząsł - przekazał agencji Reuters Francez Suni, dyrektor ds. informacji w telewizji GMN TV.

Co więcej, według doniesień australijskich mediów, trzęsienie ziemi było odczuwalne nawet przez mieszkańców Darwin, oddalonego o ponad 700 kilometrów.

Trzęsienie ziemi w okolicach Timoru WschodniegoUSGS

Region aktywny sejsmicznie

Wyspa Timor leży w Pacyficznym Pierścieniu Ognia - regionie świata, w którym dochodzi do częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanów,

W 2004 roku u wybrzeży Sumatry doszło do katastrofalnego trzęsienia ziemi o magnitudzie 9,1. Spowodowane nim olbrzymie fale tsunami zabiły 220 tysięcy ludzi, w tym 170 tys. w Indonezji.

Autor:kw

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: USGS