Paryż będzie walczyć z hałasem drogowym. Trwa instalacja specjalnych radarów

Autor:
kw
Źródło:
PAP
W Paryżu chcą walczyć z hałasem drogowym
W Paryżu chcą walczyć z hałasem drogowymShutterstock
wideo 2/2
ShutterstockW Paryżu chcą walczyć z hałasem drogowym

Paryż jest jednym z najgłośniejszych miast w Europie - hałas drogowy przekracza tam 55 decybeli. Władze miasta zdecydowały się podjąć walkę z problemem. W jednej z dzielnic umieszczono już specjalny radar. Jeśli urządzenie wykryje, że dany pojazd przekroczył próg natężenia hałasu, sfotografuje jego tablice rejestracyjne, a następnie prześle zdjęcie do odpowiednich służb.

Paryż zacznie walczyć z hałasem wytwarzanym przez samochody i motocykle - poinformowały we wtorek media. Rozpoczęto już instalację urządzeń mierzących natężenie dźwięku pochodzącego z pojazdów. Docelowo mają one sczytywać tablice rejestracyjne i wystawiać mandaty zbyt głośnym użytkownikom dróg.

"Za duży hałas jest szkodliwy dla naszego zdrowia i jakości życia codziennego. Dziś w 20. dzielnicy instalujemy pierwszy radar pomiaru hałasu. Nasz cel: zautomatyzować system zgłaszania zbyt głośnych pojazdów" - napisał w poniedziałek na Twitterze zastępca mera Paryża David Belliard.

Faza testów

W kolejnej publikacji w mediach społecznościowych Belliard tłumaczył, że jeżeli pojazd przekroczy określony próg natężenia hałasu, radar sfotografuje tablicę rejestracyjną, by przekazać informację służbom.

Według mediów, przez pierwsze kilka miesięcy urządzenie będzie jedynie testowane, a zatwierdzone do pełnego użytku ma zostać pod koniec bieżącego roku. Mandaty za przekraczanie dozwolonego poziomu natężenia hałasu będą wystawiane dopiero od 2023 roku.

Pod koniec stycznia podobne radary zostały już zainstalowane w regionie stołecznym Ile-de-France, a także w Nicei i Lyonie.

Jedno z najgłośniejszych miast

Według opublikowanego w grudniu 2021 roku badania, bazującego na danych z Europejskiej Agencji Środowiska, Paryż jest jednym z najgłośniejszych miast na kontynencie z hałasem drogowym powyżej 55 decybeli.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jako nadmierny hałas definiuje natężenie dźwięku powyżej 65 dB. To samo źródło podaje, że dźwięk staje się szkodliwy powyżej 75 dB, a granicą bólu jest poziom 120 dB. WHO rekomenduje, by w ciągu dnia natężenie hałasu nie przewyższało 65 dB, a w nocy - 30 dB.

Autor:kw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock