Hiszpania od tygodni znajduje się pod wpływem ciepłych mas powietrza. W pierwszy dzień 2023 roku termometry w Bilbao pokazały ponad 25 stopni Celsjusza - zazwyczaj takie wartości obserwuje się tam latem. Jak poinformowała hiszpańska agencja meteorologiczna, nietypowo ciepły był także cały ubiegły rok - po raz pierwszy w historii średnia roczna temperatura przekroczyła 15 stopni.
Przełom roku 2022 i 2023 był rekordowo ciepły w prawie całej Europie. W Polsce 1 stycznia temperatury wzrosły do 19 stopni Celsjusza, a w całym kraju zapanowały warunki termiczne porównywalne z tymi typowymi dla letnich miesięcy. Na południu Europy, w Hiszpanii, nietypowo ciepła aura nadal miejscami się utrzymuje, zachęcając mieszkańców do spędzania czasu na plaży.
Ciepło na północy i południu
W Hiszpanii rok 2023 rozpoczął się bardzo ciepłą pogodą. 1 stycznia na lotnisku w Bilbao w Kraju Basków na termometrach pokazała się wartość 25,1 st. C. Jest to temperatura, która przeważnie notowana jest w tamtym regionie latem. Fala ciepła utrzymała się do środy, kiedy to w mieście zanotowano 16 st. C i piękną, słoneczną pogodę.
- To nie jest normalne, że w Bilbao jest tak dobra pogoda - wyjaśnił jeden z mieszkańców miasta. - To zawsze dużo pada i jest bardzo zimno, ale teraz, w styczniu, czuję się jak w środku lata.
Nadzwyczajnie wysokie temperatury zostały zarejestrowane również na południu Hiszpanii. W środę w Maladze termometry pokazały 20 st. C, a bezchmurne niebo zachęciło wielu plażowiczów do odpoczynku nad brzegiem Morza Śródziemnego.
Rekordowy rok
Jak podała w poniedziałek hiszpańska Krajowa Agencja Meteorologiczna (AEMET), w roku 2022 średnia roczna temperatura wyniosła 15,5 st. C, przekraczając tym samym próg 15 stopni. Jest to pierwsza taka sytuacja w historii prowadzenia pomiarów, czyli od 1916 roku. Poza marcem i kwietniem wszystkie miesiące w roku okazały się cieplejsze niż zwykle, a szczególnie wysokie temperatury zanotowano w maju, lipcu i październiku.
2022 był również jednym z najsuchszych lat w historii kraju - niższe roczne sumy opadów zanotowano jedynie w 2005 i 2017. Jak informują lokalne media, letnie upały mogły przyczynić się do śmierci ponad 4700 ludzi w całej Hiszpanii. Dzikie pożary strawiły natomiast ponad 300 tysięcy hektarów lasów i łąk.
Źródło: Reuters, The Local Spain