Setki tysięcy śniętych ryb. Kolejny taki przypadek w tej samej rzece w ciągu kilku lat

Autor:
ps
Źródło:
Reuters, tvnmeteo.pl
Śnięte ryby w rzece Darling w Australii
Śnięte ryby w rzece Darling w Australii
Reuters
ReutersŚnięte ryby w rzece Darling w Australii

Katastrofa ekologiczna w południowo-wschodniej Australii. Na powierzchni rzeki Darling pojawiły się setki tysięcy śniętych ryb. Zdaniem władz masowa śmierć ryb jest spowodowana niskim poziomem tlenu w rzece. Podobnie było cztery i pięć lat temu.

Setki tysięcy martwych ryb w rzece Darling w pobliżu miasta Menindee w stanie Nowa Południowa Walia zauważono w tym tygodniu. Według władz środowiskowych masowe śnięcie ryb to skutek niskiego poziomu tlenu w rzece.

Jak przekazano w piątek we wpisie stanowego Departamentu Planowania i Środowiska w mediach społecznościowych, "poziomy rozpuszczonego tlenu nadal stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ryb" w tym obszarze.

Ekolodzy podkreślają, że rzeka Darling jest zanieczyszczona, a niekontrolowane odprowadzenie z niej wody w celu nawadniania pól pogarsza sytuację. Przeciwko degradacji rzeki protestują rdzenni mieszkańcy Australii, którzy mieszkają w okolicy rzeki Darling.

Śnięte ryby w rzece Darling w AustraliiPAP/EPA/SAMARA ANDERSON
Śnięte ryby w rzece Darling w AustraliiPAP/EPA/SAMARA ANDERSON
Google Maps

To kolejny taki przypadek

Do podobnej sytuacji w tej samej rzece doszło w 2018 i 2019 roku. W sumie z powodu słabego przepływu, złej jakości wody i nagłych zmian temperatury zginęło do miliona ryb.

Śnięte ryby w rzece Darling w AustraliiPAP/EPA/SAMARA ANDERSON

Darling to druga najdłuższa rzeka Australii licząca 2739 kilometrów. Płynie na zachód od Sydney, stolicy Nowej Południowej Walii. Jest najdłuższym dopływem rzeki Murray.

Google Maps

Autor:ps

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA/SAMARA ANDERSON