Pogoda na dziś: opady, silniejszy wiatr, do 12 stopni - 10-03-2020
Wtorek upłynie pod znakiem silniejszego wiatru. W niektórych regionach należy spodziewać się opadów deszczu. Na termometrach zobaczymy maksymalnie 12 stopni Celsjusza. czytaj dalej
SPRAWDŹ JAKOŚĆ POWIETRZA W SWOIM MIEŚCIE
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
W poniedziałek po godzinie 19 w niektórych miastach Polski jakość powietrza była zła i fatalna.
Powietrze najgorszej jakości występowało w Żyrardowie. Tamtejsza stacja pomiarowa wykazała stężenie pyłu PM2,5 na poziomie 90 µg/m3. Oznacza to prawie 250 procent normy dobowej i powietrze, którego stan określa się jako fatalny. Z kolei stężenie pyłu PM10 wyniosło 106 µg/m3. To ponad 176 procent normy.
Mieszkańcy Dębicy oddychali powietrzem niezdrowej jakości. Stężenie pyłu PM10 wyniosło tam 139 µg/m3 (231 proc. normy). Nieco lepsza, ale nadal zła sytuacja panowała w Ząbkowicach Śląskich - 118 µg/m3 (ponad 196 proc. normy), Żywcu - 124 µg/m3 (ponad nad 206 proc. normy), Żyrardów - 106 µg/m3 (prawie 176 proc. normy). Stacja pomiarowa w Jędrzejowie wykazała stężenie PM10 na poziomie 107 µg/m3. Oznacza to prawie 178 proc. normy.
W wielu miastach powietrze miało niezdrową i średnią jakość.
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometrów. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Źródło: tvnmeteo.pl
Autor: dd,ps/rp
Z przyczyn technicznych logowanie tymczasowo niedostępne.
Dziękujemy za wyrozumiałość
Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl!
Po weekendowym załamaniu pogody i ochłodzeniu czeka nas ocieplenie. Sprawdź prog...
Wisi nad nami widmo suszy, gdyż prognozy na najbliższe pół roku są niepokojące. ...
Komentarzy 3