"Bestia ze wschodu" śpi, a co z wirem polarnym? Najnowsze prognozy na styczeń

Źródło:
tvnmeteo.pl
Pogoda w niedzielę
Pogoda w niedzielętvnmeteo.pl
wideo 2/3
Pogoda na dziś

Początek roku jedynie miejscami przyniósł nam powrót zimy. W wielu regionach Polski zamiast śniegu pada deszcz, a szare krajobrazy uparcie nie chcą się zabielić. To, czy w styczniu 2025 możemy spodziewać się jeszcze porządnego mrozu, sprawdza nasza synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Dawno, dawno temu, kiedy w Polsce panowały prawdziwe zimy, arktyczny mróz malował na szybach gałązki i kwiaty. Stare okna w domach ogrzewanych piecami pokrywały się drobnymi lodowymi kryształkami w kształcie igieł, czyli szronem. Nieszczelne okna przepuszczały ciepłe i wilgotne powietrze na zewnątrz. W czasie kontaktu ze zmarzniętą szybą na dworze, a bywało, że i w domu, zachodził proces resublimacji pary wodnej, czyli jej bezpośrednia przemiana w lód. W chłodzie para wodna wytrącała się i natychmiast zamarzała. Kryształki lodu rosły, malując pióropusze paproci na szybach… Tymczasem dziś moje nastoletnie dziecko, analizując wiersz "Fragment" Marii Pawilkowskiej-Jasnorzewskiej spytało, "co to takiego kwiaty szyb?". Do wyobraźni młodych ludzi, odgrodzonych od coraz cieplejszego świata trójszybowymi oknami, nie przemawia już zwrot: "pa­mię­tasz, jak to w zimie kwia­ty szyb na srebr­nych śli­zga­ją się nar­tach?"

Zima jak biały jeleń

Coraz mniej zimy zimą, a gdy przychodzi ona na kilka dni, wzbudza sensację. Niestety, najnowsze prognozy dają mrozom niewielkie szanse, a dokładnie wyliczenia modelu sezonowego amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery na styczeń, luty i marzec. Średnia temperatura prognozowana na nadchodące trzy miesiące ma odchylić się od normy o 2-3 stopnie Celsjusza na plus w środkowej i wschodniej Europie. Tym samym spływy zimnych mas powietrza z północnego wschodu i wschodu, niosące znad Arktyki i Syberii silne spadki temperatury, pozostaną rzadkim widokiem, niczym biały jeleń. Wykluczyć oczywiście niczego nie można, bo prognozy sezonowe na zimowe miesiące na ogół zawyżają wartości temperatury, jednak dość dobrze wyznaczają one trendy, które twardo trzymają się ciepła.

Prognoza odchylenia od normy na plus temperatury średniej miesięcznej na styczeń, luty i marzec 2025NOAA

Sytuację mogłoby uratować rozerwanie się wiru polarnego na kilka mniejszych i zsunięcie zimna znad Arktyki w nasze szerokości. Takie zdarzenia niosą ze sobą jednak również pogodowe ekstrema. Od wielu tygodni czapa zimna nad biegunem północnym, w której temperatura spada do nawet -80 stopni na wysokości 30 kilometrów, jest pod pilną obserwacją. Badacze i pasjonaci tego fenomenu liczą na wrzut ciepła z tropików w wyższe warstwy atmosfery, które przeniknęłyby nad biegun i rozbiły arktyczną kopułę. Na razie nic takiego nie widać, co potwierdza chociażby Japońska Agencja Meteorologiczna, wykrywająca tzw. nagłe ocieplenie stratosferyczne. Przyniosłoby ono Europie zamieszanie, sparaliżowało autostrady i zamknęło wiele szkół. Model amerykański GFS również prognozuje, że wir polarny na razie pozostanie w swojej gawrze. Zarówno dziś, jak i za dwa tygodnie, jego centrum trzymać się ma twardo bieguna. Może w lutym wyściubi nosa?

Wir polarny nad Arktyką 23 stycznia, temperatura rzędu -70/-80 stopni na wysokości około 30 kilometrówtropicaltidbits.com

Pod panowaniem Atlantyku

Przewagę w kształtowaniu pogody w ciągu najbliższych tygodni ma mieć Ocean Atlantycki. Zakładana przez narodowy amerykański ośrodek prognostyczny temperatura wyższa niż zwykle, przy opadach raczej w normie, oznacza dla Polski naprzemienny spływ mas powietrza znad Oceanu Arktycznego i środkowego Atlantyku. Zwiastuje to na ogół łagodną zimę z mroźnymi epizodami. Formujące się nad wodami oceanicznymi wiry niżowe pompować będą na zmianę opady deszczu i śniegu, przeplatane krótkimi rozpogodzeniami. Aby słońce zaświeciło na wiele dni, trzeba zdecydowanego napływu surowego i suchego powietrza z północnego wschodu i wschodu. A o "bestii ze wschodu" ani widu, bo i w Rosji ma być cieplej niż zwykle.

Wiarygodnym czujnikiem kierunku cyrkulacji, która narzuci ton pogodzie w styczniu, jest opracowany przez Amerykanów wskaźnik tzw. oscylacji północnoatlantyckiej NAO. Dosłownie szacuje on siłę cyrkulacji powietrza w naszym rejonie globu, opierając się o prognozy współdziałania Wyżu Azorskiego i Niżu Islandzkiego. Tym samym określa on, czy ciepło i wilgoć przy strefowym (zachodnim) napływie mas powietrza znad Atlantyku przeniesione zostaną w głąb Europy, czy też jednak będą zablokowane, a z północy lub wschodu spłynie zimno.

W prognozie NAO widać w najbliższym czasie zakłócenie cyrkulacji strefowej przez nurkujące w głąb środkowej Europy niże i pęczniejącą zatokę zimna, rozbudowującą się od Arktyki po Bałkany. Cyrkulacja północna powietrza między 10 a 13 stycznia nakieruje na środkową Europę zimno wraz z opadami śniegu do nawet 10 centymetrów na nizinach. Po nocnych rozpogodzeniach temperatura w poniedziałek 13 stycznia o poranku spaść może miejscami spokojnie do -10 stopni. Odchylenie temperatury od normy przez chwilę wynieść ma na terenach północnej Francji, Niemiec i Polski około 10 st. C na minus. Będzie to jednak tylko epizod zimowy.

Prognozowane odchylenie temperatury od normy na minus o poranku w poniedziałek 13 styczniatropicaltidbits.com

W drugiej połowie stycznia cyrkulacja z północnej skręcić ma w łagodną zachodnią, co uwidacznia się w przebiegu wskaźnika NAO. Zapanować ma tzw. dodatnia faza oscylacji, oznaczająca silną współpracę niżu znad północnych wód Atlantyku z wyżem rozbudowującym się Azorów w głąb Europy. W świetle dzisiejszych materiałów zajść ma zmiana, może nie gwałtowna, ale sugerująca, że na ostrą zimę nie ma szans. Wykres pokazujący możliwy przebieg wskaźnika w drugiej połowie stycznia cechuje wzrost z możliwością wahań na plus i minus. Można więc szacować, że temperatura popołudniami wzrastać będzie po 15 stycznia do 1-5 st. C, a nocami spadać do maksymalnie -5 st. C.

Prognoza przebiegu wskaźnika oscylacji północnoatlantyckiejNOAA

Ponure prognozy na styczeń

Takie wartości temperatury z mało konkretnego pogranicza jesieni i zimy spowodować ma bardzo konkretna sytuacja baryczna. Nastać ma cyrkulacja zachodnia, którą poniesie Niż Islandzki, a wspomagać ma go rozbudowujący się w połowie miesiąca wyż. Od środkowego Atlantyku sięgnie Rosji i zaciągnie nad zachodnią Europę ciepło z południa. Gdy ten potężny układ około połowy stycznia ulokuje swoje centrum w rejonie Polski, przez osiadanie w nim powietrza zasnuje nasze niebo niskimi chmurami stratus. Przytrzyma on przy ziemi umiarkowany chłód, lokalnie niosąc opady mżawki lub śniegu ziarnistego, podróbki śniegu. Wykreuje on na tydzień, co najmniej do 20 stycznia, byle jaką pogodę. Gdyby usadowił się nad Skandynawią lub północno-zachodnią Rosją, skroiłby nam zimę na miarę. Tymczasem zarówno opadów, jak i rozpogodzeń w tym wyżu będzie raczej niewiele.

Umacniający się wyż nad środkową Europą, prognoza odchylenia ciśnienia na plus około 13 styczniatropicaltidbits.com

Co czeka na koniec stycznia

Co nadejdzie w ostatniej dekadzie stycznia? Spokojny wyż z nużącą pogodą ma ustępować miejsca cyklonom północnoatlantyckim. Wiry niżowe wprawią masy powietrza w konkretny ruch, wciskając w nasz rejon kontynentu łagodne ciepło i deszczowe fronty znad oceanu, a ponadto okraszając wszystko silnym wiatrem i sztormem na Bałtyku. Temperatura średnia w tym czasie ma wznieść się ponad normę z wielolecia o jakieś 3 st. C, a na Mazurach i Podlasiu nawet o 4 st. C. Przynajmniej takie prognozy wylicza Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody (ECMWF). Jeszcze wyższe odchylenie dodatnie zanotować ma Skandynawia, co znaczy, że na spływ zimna z Arktyki pod koniec stycznia nie ma co liczyć. Temperatura ponownie osiągać będzie 10 stopni Celsjusza na przedgórzu, a prędkość wiatru nad morzem 100 kilometrów na godzinę.

Prognoza odchylenia temperatury średniej na plus od normy w dniach 20-26 stycznia 2025 ECMWF

Od lat Ocean Atlantycki nasila swe wpływy na zimową pogodę w Polsce. Zgromadził ciepła ponad normę i ma je w nadchodzących tygodniach dostarczać atmosferze. Dopóki pogodę kształtować będą niże lub wyże, byle ulokowane na zachodzie lub w centrum Europy, ocean nie pozwoli zimie na hulanki i swawole. Przy temperaturze, która ostatecznie ma być wyższa niż w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, owszem mamy się spodziewać krótkich fal zimna, które jednak równoważyć będzie napływ ciepłych mas powietrza z zachodu. Europejskie centrum prognostyczne ECMWF szacuje, że cały styczeń będzie w sumie o 2-3 stopnie cieplejszy od norm. A opady na północy i południu ostatecznie przekroczą nieco normę. Nawet jeśli widoczny na horyzoncie prognoz wyż zatrzyma pochód deszczowo-śnieżnych frontów, to jednak opady w pierwszej dekadzie miesiąca i prognozowane na trzecią dekadę zbliżą styczeń pod względem wilgoci do standardów. Góry nadal pokryte będą białym puchem, niziny jednak pozostaną szaro bure, z krótkimi przerwami.

Prognoza odchylenia opadów od normy w styczniu 2025ECMWF

Autorka/Autor:Arleta Unton-Pyziołek

Źródło: tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Fala upałów dobiega końca. Nowy tydzień przyniesie spadek temperatury, a także opady deszczu, które miejscami mogą być obfite. W prognozach widać też burze.

W prognozach widać rozległy niż. Co to dla nas oznacza

W prognozach widać rozległy niż. Co to dla nas oznacza

Źródło:
tvnmeteo.pl

Potężna fala powodziowa przeszła przez hrabstwo Kerr w Teksasie, gdzie odbywał się chrześcijański obóz Camp Mystic. Wśród uczestników wymiany byli Polacy. Wszyscy są cali i zdrowi - poinformował w sobotę przedstawiciel programu Camp America.

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Na obozie Camp Mystic w Teksasie byli Polacy. "Są cali i zdrowi"

Źródło:
PAP, Kontakt24, tvnmeteo.pl

Pogoda na jutro, czyli na niedzielę 6.07. Noc przeważnie będzie pogodna. W dzień termometry pokażą miejscami 32 stopnie Celsjusza. Lokalnie może popadać słaby deszcz.

Pogoda na jutro - niedziela 6.07. Po pogodnej nocy zrobi się gorąco

Pogoda na jutro - niedziela 6.07. Po pogodnej nocy zrobi się gorąco

Źródło:
tvnmeteo.pl

Lew zaatakował i zranił kobietę oraz dwoje dzieci. Do zdarzenia doszło w pakistańskim mieście Lahaur. Atak dzikiego zwierzęcia został uchwycony na nagraniu.

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Lew rzuca się na kobietę. Dramatyczne nagranie

Źródło:
Reuters, timesofindia.indiatimes.com

W gwałtownych powodziach, które nawiedziły Teksas, zginęło co najmniej 27 osób - podała agencja Reuters. Wśród ofiar są dzieci. Wciąż trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek, uczestniczek chrześcijańskiego obozu.

Trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek. "Módlcie się za nas"

Trwają poszukiwania zaginionych dziewczynek. "Módlcie się za nas"

Aktualizacja:
Źródło:
AP, CNN, tvnmeteo.pl, Fox News

W sobotę polski astronauta doktor Sławosz Uznański-Wiśniewski po raz kolejny połączył się z Ziemią. Tym razem odpowiadał na pytania młodzieży zgromadzonej w auli Politechniki Rzeszowskiej.

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

"Halo Rzeszów? Tu ISS". Kolejne łączenie z polskim astronautą

Źródło:
tvnmeteo.pl, PAP

Po ponad tygodniu walki z pożarami lasów w tureckiej prowincji Izmir, władze poinformowały o opanowaniu żywiołu. Ogień strawił tysiące hektarów lasów, zniszczył też trzy miejscowości i zabił tysiące zwierząt. W innych częściach kraju nadal trwa walka z żywiołem.

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

W pożarach zginęły trzy osoby. Walka z ogniem wciąż trwa

Źródło:
PAP

Turcję czeka dziewięciodniowa fala upałów. Z prognoz wynika, że temperatura może sięgnąć nawet 50 stopni Celsjusza. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem udaru cieplnego i pożarów lasów, a władze apelują o zachowanie szczególnej ostrożności.

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

"Kopuła ciepła" nad Turcją. Temperatura może sięgnąć 50 stopni

Źródło:
PAP

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał kolejne ostrzeżenia przed upałem. W niemal całej Polsce obowiązują pomarańczowe i żółte alarmy. Sprawdź, gdzie temperatura będzie wysoka.

Żar rozleje się na kolejne regiony. Są alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Żar rozleje się na kolejne regiony. Są alarmy IMGW nawet drugiego stopnia

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Do Polski dotrze dziś gorące powietrze. Sobota będzie jednak dopiero preludium do takiej pogody, bo w niedzielę będzie jeszcze cieplej. Jak długo upały zostaną w Polsce? Opowiadał o tym na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski.

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

"Jakby buchnęło z gorącego piekarnika". Tak długo potrwa upał

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Pożar Madre, który od kilku dni pustoszy południową Kalifornię, rozprzestrzenił się już na obszarze o powierzchni przekraczającej 28 tysięcy hektarów, zmuszając setki osób do ewakuacji. To największy tegoroczny pożar w stanie - jego dym dotarł do sąsiednich hrabstw, a ogień wymknął się spod kontroli na trudnym, górzystym terenie.

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Największy pożar w tym roku. Ewakuacje, ogień w pobliżu autostrady

Źródło:
PAP

Po raz pierwszy od ponad stu lat paryżanie i turyści mogą ponownie pływać w Sekwanie. W sobotni poranek otwarto trzy miejskie kąpieliska na rzece, kończąc symbolicznie proces oczyszczania wód zapoczątkowany przed igrzyskami olimpijskimi w 2024 roku.

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Paryż wraca do tradycji sprzed rewolucji francuskiej

Źródło:
PAP, Reuters

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) poinformowała w najnowszym raporcie, że cele polskiej misji IGNIS po ósmym dniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) są zrealizowane w ponad 63 procentach.

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Polski astronauta wrócił do pracy. Jaki jest status misji

Źródło:
PAP

W części Krety i w okolicach Aten od kilku dni trwa walka z pożarami, które zmusiły mieszkańców i turystów do ewakuacji. Setki strażaków z pomocą śmigłowców walczą z żywiołem. Sytuację pogarsza silny wiatr. Ogień pochłania lasy, gaje oliwne i zagraża domom.

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Kolejny dzień walki z żywiołem. "To było bardzo przerażające"

Źródło:
Reuters, Ekathimerini.com

Włochy zmagają się z falą upałów. Rośnie liczba nagłych zatrzymań pracy serca, zwłaszcza na plażach, gdzie temperatury przekraczają 40 stopni Celsjusza. Służby ratunkowe apelują o ostrożność i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, bo nikt nie jest odporny na skutki ekstremalnego gorąca.

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

"Nikt nie może czuć się bezpieczny". Taka sytuacja pierwszy raz

Źródło:
PAP

Fala mrozów, która nawiedziła Urugwaj, przyczyniła się do śmierci co najmniej ośmiu osób. W odpowiedzi na kryzys otworzono całodobowe schroniska, zapewniając bezdomnym i najbardziej narażonym ciepło, posiłki oraz opiekę medyczną.

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Ludzie zamarzali na ulicach. Osiem osób nie żyje

Źródło:
Reuters

Młody łoś zaskoczył plażowiczów w litewskiej Kłajpedzie, wskakując do wód Morza Bałtyckiego niczym do leśnego jeziora. Choć dla ludzi był to niecodzienny widok, eksperci uspokajają - łosie od czasu do czasu odwiedzają nadmorskie tereny, by się schłodzić, napić wody i kontynuować wędrówkę.

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Łoś w Bałtyku? To wcale nie taka rzadkość

Źródło:
LNK

Trzeci jak do tej pory międzygwiezdny obiekt został zaobserwowany w Układzie Słonecznym. Kometa otrzymała nazwę 3I/ATLAS. Jak podała amerykańska agencja kosmiczna NASA, w momencie odkrycia znajdowała się około 520 milionów kilometrów od Ziemi, ale w październiku znacznie zbliży się do naszej planety.

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Przybyła spoza Układu Słonecznego. NASA już wie, czym jest

Źródło:
NASA, MPC., space.com, virtualtelescope.eu

Instytut Badawczy Leśnictwa wydał komunikat o wysokim zagrożeniu pożarowym w lasach. Z uwagi na brak opadów ściółka w wielu regionach jest bardzo sucha i podatna na zapalenie. Szczególnie trudne warunki mają wystąpić w weekend.

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Wybierasz się w weekend do lasu? Uważaj, by nie zaprószyć ognia

Źródło:
Instytut Badawczy Leśnictwa

Sławosz Uznański-Wiśniewski spędził już ponad tydzień na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). W piątek polski astronauta połączył się z Uniwersytetem Wrocławskim, by odpowiedzieć na pytania uczniów.

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Pytania z Ziemi, odpowiedzi z kosmosu

Źródło:
tvnmeteo.pl

Środa była w Polsce do tej pory najgorętszym dniem w tym roku. W większości naszego kraju termometry pokazały ponad 30 stopni Celsjusza, a w niektórych miejscach było nawet ponad 36 stopni.

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Najgorętszy dzień od początku roku. Które miasto było "stolicą upału"?

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW

W Parku Narodowym w Zambii doszło do tragedii - dwie turystki zostały zaatakowane przez słonicę ze słoniątkiem. Przewodnicy próbowali powstrzymać zwierzę, ale zdążyło ono stratować kobiety.

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Słoń stratował turystki. Nie udało się ich uratować

Źródło:
PAP

Na słynnej górskiej drodze Transfogaraskiej w rumuńskich Karpatach niedźwiedź zaatakował motocyklistę, doprowadzając do jego śmierci. Ciało mężczyzny znaleziono w 60-metrowej przepaści po ponad godzinie akcji poszukiwawczej.

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Atak niedźwiedzia w Rumunii. Nie żyje motocyklista

Źródło:
Reuters, Știrile Pro TV, tvnmeteo.pl

Dolinę Las Vegas w Nevadzie nawiedziły silne podmuchy wiatru, które wywołały burzę piaskową. Pył pokrył między innymi lotnisko, znacznie ograniczając widoczność. Wiatr przewrócił na jezdnię słupy energetyczne, co zarejestrowała kamera zamontowana w aucie.

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Słupy energetyczne runęły na jezdnię i auta. Nagranie

Źródło:
USA Today, Las Vegas Review-Journal, CNN

W znacznej części kraju panuje susza hydrologiczna. Odzwierciedlają ją wodowskazy z dramatycznie niskim stanem rzek. Susza i wysoka temperatura sprzyjają wybuchom pożarów. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina, aby nie rozpalać ognisk i grilla w pobliżu lasów.

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

"Takich przykładów jest bardzo dużo". Czarne trójkąty na mapie Polski

Źródło:
tvnmeteo.pl, IMGW, RCB

Na podwórku jednego z naszych czytelników pojawił się diabełek pyłowy. Zjawisko zostało zarejestrowane na nagraniu, które otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

"Widziałem to pierwszy raz. Totalne zaskoczenie"

Źródło:
Kontakt24, tvnmeteo.pl

Wokół Wysp Tokara, słabo zaludnionej części południowej Japonii, w ostatnim czasie znacząco wzrosła aktywność sejsmiczna. Trzęsienia ziemi o niewielkiej sile budzą niepokój wśród mieszkańców. W rozmowie z lokalnymi mediami przyznają, że "czują, jakby ciągle się trzęsło". Władze radzą przygotować się do ewakuacji, która może zostać zarządzona w każdej chwili.

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Ponad 900 trzęsień ziemi w dwa tygodnie. Mieszkańcy mają być gotowi do ewakuacji

Źródło:
BBC, The Guardian

W 2025 roku badacze z Uniwersytetu w Manchesterze przyjrzeli się temu, jaka przyszłość czeka grzyby z rodzaju Aspergillus. Chociaż łacińska nazwa może nam niewiele mówić, każdy z nas się z nimi zetknął. Charakterystyczny puchaty nalot na przeterminowanym chlebie mógł być efektem działalności właśnie tych organizmów. Gatunków pleśni jest na świecie mnóstwo, ale Aspergillus, po polsku nazywany kropidlakiem, to częsty gość w naszych domach, a nawet wewnątrz naszych organizmów - czy tego chcemy, czy nie.

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Są wszędzie. Zmiana klimatu może sprawić, że będą zagrażać milionom

Źródło:
TVN24+

Duża część Europy zmaga się z upałami. Miejscami na Bałkanach temperatura przekracza 40 stopni. Przed skwarem ostrzegają służby meteorologiczne. W Serbii, Chorwacji, Czarnogórze obowiązują alarmy przed spiekotą.

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Upał na Bałkanach. Jest gorzej niż w Bangladeszu

Źródło:
Reuters, BBC News, PAP